Skip to content

Novomestske fylity EarthCache

Hidden : 8/12/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Fylity jsou obvykle tmavě šedé, zelenavé nebo tmavě zbarvené horniny s výrazně plošně paralelní nebo tence břidličnatou texturou. Plochy foliace mohou být svraštělé nebo detailně provrásněné, často mají perleťový lesk. Hornina je většinou jemně nebo drobně zrnitá.

Tuto krystalickou břidlici tvoří základní asociace minerálů křemen, albit a sericit. Obecně tyto horniny odpovídají velmi nízkému stupni metamorfózy a vznikají metamorfózou pelitických sedimentů a volně navazují na fylitické břidlice. Složení fylitů závisí na hodnotách teploty a tlaku během jejich vzniku ve facii zelených břidlic. Při vyšších metamorfních podmínkách vzniká muskovit a chlorit. Při horním okraji facie zelených břidlic (300 - 450 °C) se ve fylitech setkáme s biotitem, mikroklinem, granátem, chloritoidem nebo i kyanitem. V metamorfovaných komplexech fylitů se běžně vyskytují čočky sekrečního křemene, někdy o mocnosti až několika decimetrů (což je možné vidět i na ukázce horniny výše). Některé fylity nejsou provrásněné a používají se jako pokrývačské břidlice.

V České republice jsou fylity běžné v novoměstské skupině orlicko-kladského krystalinika, proterozoiku barrandienu, v krušnohorském krystaliniku nebo v železnobrodském krystaliniku.

Mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují (údolí Pekla) převládají sericitcké až chlorit-sericitické fylity. Tence břidličnaté, detailně provrásněné horniny mají šedou nebo černošedou barvu, na plochách foliace mají hedvábný lesk. Běžná je přítomnost žilek a čoček sekrečního křemene. Hlavními složkami jsou křemen, albit, muskovit a místy biotit. Vedlejší a akcesorické fáze jsou chlorit, hematit, apatit, turmalín, zoisit a grafit.

Zdroje:

atlas hornin: http://atlas.horniny.sci.muni.cz/metamorfovane/fylit.html

geologický průvodce: http://pruvodce.geol.cechy.sci.muni.cz/Beloves/Beloves.htm

K uznání logu je nutné:

Zodpovědět následující otázky a odpovědi zaslat emailem skrze můj profil. Logovat můžete bez mého potvrzení. Bude-li s Vašimi odpověďmi něco v nepořádku, ozvu se. Dodržujte prosím pořadí, nejdříve odpovědi, potom log. Logy bez předchozího zaslaní odpovědí budou smazány.

1) Na místě najděte skalku, která je na přímo naproti ztepilému jasanu přetnuta zlomem. Nalevo od tohoto zlomu, ve výšce cca 150 cm, se nachází výrazná vrása. Je tato vrása synklinála nebo antiklinála?

2) Zjistěte pomocí vaší GPS nadmořskou výšku úpatí této skály.

3) Fylity tvoří tři základní minerály: křemen, albit a sericit. Do jakých mineralogických tříd patří tyto minerály?

4) Ve fylitech se často vyskytují čočky sekrečního křemene. Jaké je chemické složení tohoto velmi běžného minerálu?

Additional Hints (No hints available.)