Knihovny v městech i na vesnicích sloužily čtenářům jako zdroj poučení a zábavy, ale i poznání bohatství a krásy české řeči.
V Radotíně máme první zprávy o knihovně z roku 1874 - jednalo se žákovskou a učitelskou knihovnu. Radotín měl v té době 47 domů a 499 obyvatel. Sokolská knihovna byla založena v roce 1893 z iniciativy učitele a sokola Václava Šváchy. V roce 1908 měla tato knihovna 78 odborných tělocvičných a 530 poučných a zábavních knih. Obecní veřejná knihovna byla v Radotíně otevřena první zářijovou neděli 1921 v malé místnosti domu, který už tehdy čekal na svou demolici. Nicméně knihovna fungovala a v roce 1922 v ní bylo týdně půjčeno okolo 200 až 300 svazků. Protože se objevila stížnost na špatné zacházení s vypůjčenými knihami a na drahotu vazby, byla zavedena „černá kniha čtenářů“, kteří s knihami nešetrně zacházeli!!!!!!!!!!
Dle statistické zprávy z r. 1922 měla obecní veřejná knihovna ve svém vlastnictví celkem 442 svazků beletrie a četby naučné a 26 svazků časopisů. Všech čtenářů ve výše uvedeném roce bylo 150. Po válce přišlo další stěhování - do budovy čp.5 - dnes Antik-Bazar, tam knihovna zůstala až do r.1990. Poté byla přestěhována do Loučanské ulice.
Roku 2006 byla knihovna zcela zrekonstruována a nově otevřena 5. října.
Zájemcům je k dispozici téměř 50tisíc svazků ze stávajícího fondu, půjčují se i audioknihy, e-knihy, společenské hry a čtečky e-knih. Vybírat lze také pohodlně z domova v on-line katalogu:
katalog knihovny.
V knihovně je k dispozici internet pro veřejnost, v celé budově je dostupné wi-fi připojení. Samozřejmostí je bezbariérový přístup a zdviž do prvního patra.
V současnosti funguje knihovna jako organizační složka Městské části Prahy 16, její knihovní fond čítá cca 50 tisíc svazků a navštěvuje ji 1600 čtenářů.
Knihovna je otevřena v pondělí, ve středu a ve čtvrtek od 9 do 18 hodin s přestávkou mezi 12 a 13 hodinou.
další informace:
www.knihovna-radotin.cz
facebook.com/knihovnaradotin
instagram.com/knihovnaradotin
youtube.com/@mistniknihovnaradotin3163