Skip to Content

<

Pērkoņkalns un Mežūbelaiši

A cache by Plumite_and_upenite, Krisja Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/02/2013
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Čuhņas slēpnis. Lai atrastu slēpni, nāksies IZLASĪT APRAKSTU un nedaudz paplosīties pa Latvijas neaprakstāmi skaistajiem džungļiem.
Lūdzam IEVĒROT STĀVVIETAS WP, lai nesūdzētos par iebraukšanu, piemēram, sētā un tur esošajiem ierobežojumiem!
JA NEPATĪK BRIST ČUHŅĀ, NEMEKLĒJIET OBJEKTUS UN SLĒPNI, nebūs pēc tam jāsūdzas, ka bija jābrien čuhņā.

[LV] 
Mežūbelaišu apkārtne ir teiksmaina vieta. Par to zināmas vairākas teikas, kuras stāsta gan par Velna kapa, gan pēdakmeņa izcelsmi un mītisko Pērkoņkalnu.
Dotajās koordinātēs Jums jāmeklē plakanas formas akmens- Velna kaps. Akmeni nost neveliet, pietiek jau ar tiem, kas vēl dzīvi riņķī skraida!
No šīs vietas ejot pa strautu uz leju, 50 m attālumā labajā pusē redzēsiet pēdakmeni. Nekautrējieties un uzkavējieties, sameklējot pēdas nospiedumu akmenī.
Turpinot ceļu jūs nonāksiet līdz lielam, plakanam akmenim, kas aizšķērso ceļu strautam. Akmens rietumu pusē atrodas ar pāris akmeņiem piesegts konteiners. Lūdzu to neatstāt brīvi stāvam, lai augsts ūdenslīmenis to neaizskalotu.
Teika vēsta- kad Velns skrēja pār akmeni, atstājis tur pēdas un pārskrējis pār upīti, Pērkoņkalnā stāvējis Pērkons un sviedis Velnam ar ozola nūju un to nositis. Velns aprakts zem šī kalna un uzvelts kapam virsū akmens.
Tā kā tas bija sen un neviens vairs neatceras kā īsti bijis, ir arī vēl kāda teika- Reiz Vadakstē bijusi robeža divām valstīm. Tagadējā Vadakstes Lietuvas pusē mājojis velns, kurš bieži pārnācis upei pāri, lai ietu meitās. Par šādu rīcību citi velni noskaitušies un nav laiduši vairs atpakaļ. Velnam tagad gribot negribot bijis jātup uz pašas robežas, tas ir uz akmeņa, jo ne vienā, ne otrā pusē uzturēties nedrīkstējis. No ilgas tupēšanas akmenī tad arī iespiedušās viņa zirga un gaiļa kāja.

[ENG] In the given coordinates you have to look for the Devil’s grave stone. From that point follow the river downstream and search for Devils Foot-print Stone. Further you will find larger rock- on the West side of rock is the geocache. Please put all rock back as they prevent flooding away the container.
 The surroundings of Mežūbulaiši is a fabulous place. A number of ledgends tell us stories about this mythical place. One legend narrates: once along the Vadakste there used to be a border between two countries and a devil used to reside on the current Lithuaninan bank of the Vadakste. The devil would often cross the river to visit ladies. Other devils got angry at him for such behaviour and did not let him return. Thus the devil was forced to squat on the border, i.e., on the stone because he was not allowed to stay on either of the sides. As a result of the lengthy squating his horse and rooster foot-prints were pressed in the stone.”

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

32 Logged Visits

Found it 20     Didn't find it 3     Needs Archived 1     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.