Skip to Content

<

Mufloni poklad

A cache by martina1982 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/23/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kačeři,


 O téhle keši jsem nemusela jsem dlouho přemýšlet, kde bych ji chtěla mít. Neváhala jsem . Věděla jsem, že musí být na výjmečném místě, tuším a doufám, že můj výběr nezklame.

Ráda bych Vám představila Oboru v Opočně, kterou má ve svém soukromém vlastnictví hraběnka Kristina Colloredo-Mansfeldová. K oboře mám velice blízký vztah a vzpomínky, kdy jsem tam s dcerkou chodila téměř denně na procházky.

Obora Opočno

Obora Opočno patří mezi historicky nejstarší obory České republiky. První zmínky o oboře pocházejí z roku 1590. V roce 1636 byla již oplocena dřevěným plotem a dosahoval výměry téměř 1 120 ha. Obora navazuje na zámecký park, od kterého je oddělena přírodním zlomem s korytem Zlatého potoka a oborním plotem. V současné době dosahuje výměra obory 21 % původního stavu, to je 242 ha.

 V oboře je chován muflon obecný, daněk skvrnitý a jelen Dybowského. Dále se v areálu můžete setkat se zajícem polním, veverkou obecnou, liškou obecnou, kunou lesní i skalní a jezevcem lesním. Z dravého ptactva se zde vyskytuje hlavně káně obecná, jestřáb lesní, krahujec obecný a výr velký. Všichni zmínění dravci a sovy zde hnízdí. Rovněž zde můžete spatřit krkavce velkého, bažanta královského, datla černého a velké množství dalších druhů ptactva. Pozorný návštěvník si jistě všimne i nebývalého počtu mravenišť mravence lesního. V současnosti je v oboře hlavním cílem chov muflona.

 


Obora tvoří s celou svou související lesní oblastí v okolí Opočna jeden celek. Svým severním okrajem bezprostředně navazuje na zámecký park, který je v současnosti od obory oddělen dřevěným oplocením.

Nadmořská výška se pohybuje mezi 280 a 357 m. Svým postavením přísluší k pěstební oblasti "České chlumy II" . Klimatické poměry jsou ovlivněny nedalekými Orlickými horami. Dlouhodobá průměrná roční teplota je 7,5°C, průměrné roční srážky 627 mm. Většina srážek padá ve vegetační době, která začíná uprostřed dubna a končí v září. Vegetační doba trvá přibližně 165 dnů. Zimy jsou mírné s malým množstvím napadaného sněhu.

Muflon

Muflon je jediný volně žijící zástupce rodu ovce v evropské i české přírodě.
Muflon může být dlouhý 100 až 125, v kohoutku dosahuje výšky až 75 cm. Mufloní zvěř má na hlavě rohy, myslivecky označované jako toulce. Mufloní toulce se liší od paroží jelenovitých tím, že jsou duté, nevětvené, zvěř je neshazuje, a také svým původem. Jsou produktem kůže jako srst či spárky a nemají charakter kosti. Velké, silně vyvinuté rohy nosí pouze berani, kteří je používají při soubojích. Bývají dlouhé až 80 cm. Muflonky jsou buďto bezrohé, nebo nosí malé růžky, dlouhé nejvýše 16 cm. Povrch toulců je vrubován a podle vrubů lze poznat věk muflona.

Je to typický stádový druh a celý rok žije v různě četných stádech rozdělených podle pohlaví, pouze starší berani žijí raději samotářsky. Základem je rodinné stádo, které vodí stará a zkušená muflonka. Tato muflonka je dobře rozeznatelná podle bílé hlavy. Stádo hlídá s velkou obezřetností. Mufloni mají velmi dobře vyvinutý sluch, čich i zrak a dokážou zaznamenat člověka na vzdálenost více než jeden kilometr.

Doba námluv probíhá v listopadu, někdy i v prosinci. Muflončata se rodí asi po 22 týdnech, většinou po jednom, někdy po dvou mláďatech.

 

 K samotné keši:

Ráda bych chtěla říct, že keš není pro ty, kteří si chtějí  připsat jen bodík za rychlé odlogování. Je pro ty, kteří respektují a milují přírodu.

Máte dvě možnosti parkování a cesty. Obora se dá celá projít po asfaltové cestě, tvoří takové kolečko o  délce  zhruba 6km.  Byla bych moc ráda, abyste si jí opravdu prošli a vychutnali si tu krásu přírody se vším tím kouzlem, které v sobě má.

1.možnost parkování:  N 50° 15.855   E 016° 06.433
Zaparkujete u hlavní brány v Opočně, kde necháte svoje geovozidlo a půjdete pěšky. Vstoupíte velkou branou  přímo do obory. Po pravé straně budete mít překrásnou "hájenku" , po levé straně rybníček. Na prvním rozcestíčku za stodolama půjdete spodní cestou po pravé straně. Cesta od brány ke keši trvá zhruba hodinku normální chůze a tady z té strany je vidět asi nejvíc muflonů, protože cesta prochází celou oborou přes jejich paloučky a místečka. Děti budou nadšeny.

 


2.možnost parkování : N 50° 14.619   E 016° 07.429
Zaparkujete u brány na Malé Záhornici (až co nakrmíte divočáky N 50° 14.605   E 016° 07.403 ) budete pokračovat  pěšky. Projdete přes "dvorek" pana hajného a jste přímo v oboře. Psů se prosím  nelekejte, jsou hodní a na lidi zvyklí.  Na rozcestí ( u posedu) se vydáte na levou stranu a jdete pouze po asfaltové cestě. Cesta ke keši trvá zhruba 15 minut takové normální chůze.

Keš se nachází v místě, které se nazývá "U Kamínku" , je to sloup u kterého se za dob dávných, točil kočár s koňmi a hraběnkou, která jela na kontrolu svého panství. Zídku prosím nerozebírejte,tam keš není. Očima jistě ať dle gps, nebo hintu určitě hned najdete. Pak prosím opět upravte pro další kačery.

 

 

Důležité upozornění ke vstupu a chování v oboře.

Provoz a údržba obory je zcela hrazena ze soukromých prostředků paní Kristiny Colloredo-Mansfeldové pro požitek kačerů, které prosíme o ohleduplnost a pochopení některých nepopulárních opatření.

 Tato nepopulární opatření byla přijata hlavně z důvodu zabezpečení klidu a dobrého zdravotního stavu chované zvěře a její ochrany před nevhodně se chovajícími návštěvníky

 Vstup do obory je pouze hlavní branou v Opočně nebo branou v Malé Záhornici a to

 !denně od 8 hodin do 16  hodin!

kromě dnů, kdy zde probíhá lovecká akce, na kterou jsou návštěvníci upozorněni informační tabulí o zákazu vstupu v zájmu zajištění jejich bezpečnosti.

V oboře je možné se pohybovat pouze pěšky a to po asfaltové okružní cestě. Vstup mimo sfaltovou cestu, do lesních porostů a do mysliveckých zařízení je zakázán.

Do obory nesmí být voděni psi.

V oboře prosím nekřičte, neodhazujte odpadky a nesbírejte houby a jiné lesní plody, rušíte tím zvěř.

 

 

 


 

 

Additional Hints (Decrypt)

Bq xnzvaxh 14 fybavpu xebxh mn mvqxbh wr trbcnerm n h arw Rvssrybin irm m xnzvaxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.