Skip to content

Javorna Traditional Cache

Hidden : 05/31/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Nejvyšší hora Kochánovských plání s vrcholem ukrytým v rozsáhlých lesích.
EN: The highest mountain of Kochanov Plains with a summit hidden in vast forest.

Svahy hory navštíví naprostá většina návštěvníků Železnorudska, na vrchol však zamíří jen hrstka turistů. Toť Javorná, nejvyšší hora Kochánovských plání a významná část Javorensko-vysockého hřbetu.

Javorná od Kepel
Javorná od Kepel

Horu naleznete jihovýchodně od vesnice Javorná, mezi Starým Brunstem, zaniklým ZhůřímKeply. Nadmořská výška vrcholu je 1090 m (trigonometrický bod na vrcholu 1089,7 m.n.m.), což řadí Javornou na 148. místo mezi šumavskými a na 202. místo mezi všemi českými tisícovkami. Dostatečné převýšení i izolace řadí horu mezi elitní ultratisícovky. Kupovitý tvar Javorné přesně odpovídá představám o oblých šumavských horách, ostatně při pohledu z údolí Křemelné pod Zhůřím vypadá jak zalesněné návrší za humny.

Javorná ze svahů Supu
Javorná ze svahů Supu; Autor: David Jaroš, www.javorna1090.wz.cz

Hora však klame svými táhlými svahy, nejde o žádného drobečka: Křemelnou pod Zhůřím převyšuje o necelých 200 metrů a Ostružnou pod vsí Javornou dokonce o 300 metrů. Výšku prakticky ilustruje silnice I/27, která ve čtyřkilometrovém úseku na západním svahu vystoupá o 170 metrů. Významná převýšení lze připsat na vrub potokům, které horu ze všech stran obtékají a které se tak hluboko zařízly. Na jihu teče pod Starým Brunstem a Zhůřím širokým údolím říčka Křemelná, údolí pod západní svahem je vytvořeno Pstružnou a v údolím pod Keply protéká Ostružná. Oba posledně zmíněné potoky na svazích Javorné pramení.

Geologové vnímají Javornou jako horu tvořenou zcela biotitickou pararulou s vložkou žulyaplitem procházející přes vrchol a vložkou kvarcitu s muskovitickou pararulou procházející přes východní spočinek.

Jméno hory

Lavička vedle trig. bodu na vrcholu

Po staletí byla hora nazývána pouze svým německým jménem Ahornberg, případně krátce Ahorn. Jméno se odrazilo i v německém jméně Kepelského Zhůří – Haidl am Ahornberg. Německý název hory lze do češtiny překládat jako Javoří hora, Javorová hora, Javor, Javorná či Javorník a také se některé z překladů objevovaly dříve na mapách, než došlo k ustálení na názvu Javorná.

Možná vás napadne, že se pro horu prostě zvolilo jméno vsi na severním úpatí. Chyba lávky, ves se původně jmenovala Seewiesen (Jezerní louky), což bylo do češtiny postupně zkomoleno na Zejbiš. Až v roce 1952 bylo vsi vyhláškou ministerstva vnitra přiděleno jméno hory Javorná.

Podobnost názvu Javorné se jménem jihočeského Javorníku poblíž Stach se v minulosti stala zdrojem mnoha omylů. Javorník byl často udáván s výškou 1089 metrů, naleznete ji např. na dobových pohlednicích. Zmatky kuriózně neustávají ani dnes, např. v knize Tajemství šumavských vrcholů z roku 2010 se v kapitole věnované Javorníku dočtete:

Pod vrchem Javorníku jsou znatelné zbytky štoly, ve které se v 16. století (sic!) těžil křemen pro nedalekou Bokbastlovu huť na Starém Brunstu.

Turistické atrakce

Tak právě atrakce na Javorné vůbec nejsou. Žádná skála s monumentálním výhledem, žádná kaple, zřícenina strážního hrádku, žádný kříž, jen převážně smrkové lesy táhnoucí se kilometry daleko. Přes horu proto nevede žádná turistická trasa, jen občas tu prosviští na kolech Králové Šumavy. Největší atrakcí na hoře je nepřístupná, zřícená a stále nestabilní Bastlova štola, mimochodem zimoviště netopýrů. Botanici ocení odlesněné pláně v okolí prameniště Ostružné a vedlejšího vrcholu zvaného Hadí vrch. Ale pro běžného turistu nic.

Javorná z temene Hadího vrchu
Javorná z temene Hadího vrchu; Autor: David Jaroš, www.javorna1090.wz.cz

Plochý vrchol nijak nevybočujete, je zde trigonometrický bod obklopený řídkým lesem a různě velkými pasekami s velmi skromnými výhledy. Ale přesto je na vrcholu něco navíc: schránka s vrcholovou knihou a především kouzelná lavička. Drobná lavička, na které se můžete po výstupu vydýchat a především si užít liduprázdný les, šumění korun či zpěv ptáků, prostě atmosféru lesa. O lavičku se starají autoři webu věnovaného hoře Javorné, kde mimochodem naleznete spousty fotografií a doporučení na výhled z velké paseky v lese nad vsí Javorná.

Vrcholová lavička pod sněhem v únoru 2013
Vrcholová lavička pod sněhem v únoru 2013; Autor: David Jaroš, www.javorna1090.wz.cz

Příznivci sídel, která člověk opustil, se mohou podívat na západní svah, kde kdysi stála samota Lesní Chaloupka (Waldhäusel, waypoint R1). Naleznete ji na mapě Stabilního katastru, doloženo je vlastnictví rodinou Denků v 19. století a následně několika generacemi rodu Heiderů. Při poválečné vyhnání Němců samota osiřela a následně zanikla.

SOTA cache

Javorná je jedním z vrcholů programu Summits On The Air neboli Vrcholy v éteru. Cílem programu je rozvoj radioamatérského provozu z vrcholů kopců a hor. Radioamatér si do batohu složí své přenosné vysílací zařízení a vydá se vlastními silami na vrchol vybraného kopce. Z něj pak vysílá a snaží se spojit s jinými radioamatéry, ať již doma či na jiných lokalitách.

Les na vrcholu Javorné
Les na vrcholu Javorné

Radioamatér na kopci získává body, které rostou s náročností výstupu (tj. nadmořská výška, bonus za zimní terén), nicméně jsou započítány jen při 4 a více spojeních. Získané body se objevují v ústřední databázi SOTA. Program SOTA není omezen na české radioamatéry, naopak jde o aktivitu celosvětovou, ke které se Česko připojilo v květnu 2007. Javorná (OK/PL-016) patří svou výškou jako všechny zdejší tisícovky mezi desetibodové hory. Poprvé byl aktivován 6. června 2008 Jiřím Hujem s volacím znakem OK1DDQ.

Kudy ke krabičce

Od Starého Brunstu: u mostu Železnorudské silnice přes Křemelnou lze se šikovností zaparkovat (waypoint P1). Cesta na vrchol Javorné začíná u silnice ve směru na Javornou, o 150 metrů vedle. Vede mezi pastvinami, hájkem, později je obklopena alejí a přivede vás až do lesa (waypoint T1). Zde pokračujte po lesních cestách až k vrcholu (délka 2,5 km, stoupání 150 metrů).

Javorná ze svahů Můstku
Javorná ze svahů Můstku

Od Kepel: U lesa nad Keply zastavte (waypoint P2) a vydejte se po pohodlné lesní cestě směrem na západ. Na velké křižovatce se vydejte vpravo (waypoint T2), k Bastlově štole. Nad štolou začíná paseka, která částečně ukryla cesty. Jděte ještě přibližně 60 metrů na další křižovatku a na ní vydejte vlevo. Až narazíte na nenápadné rozcestí, odbočte vpravo a pokračujte na vrchol (délka 2,5 km, stoupání 140 m).

Od Javorné: U odbočky na Buchar je místo k parkování (waypoint P3). Za vsí se vydáte vpravo a po cestě (waypoint T3) budete stoupat přes velkou paseku s výhledy stále vzhůru. Trasa je podrobně popsaná na webu věnovaném hoře (délka 2,5 km, stoupání 240 m).

Vrchol Javorné
Vrchol Javorné; Autor: David Jaroš, www.javorna1090.wz.cz

Od Gerlova Dvoru: Zaparkovat je možné až u lesní cesty za samotným dvorem (waypoint P4). Půjdete do kopce, na jih, později jjv. směrem. Na nejvyšším místě odbočíte na západ (vpravo) a dojdete na vrchol.

CHKO Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Choďte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!

(kopie listingu)

Additional Hints (Decrypt)

[CS] cbq xnzrarz h cnermh [EN] syng fgbar orfvqr n fghzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)