Skip to content

Gliwická provokace 31.8.1939 Traditional Cache

This cache is temporarily unavailable.

Carpatia: Skrytka została dezaktywowana, ponieważ najwyraźniej wymaga podjęcia działań przez założyciela/założycielkę.

Informacja do założyciela/założycielki:

Jeśli zamierzasz zrezygnować z utrzymania tej skrytki:

  • zarchiwizuj ją i uwolnij teren dla nowych skrytek,
  • usuń z terenu wszystkie pozostałości skrytki.

Jeśli chcesz zatrzymać skrytkę w grze:

  • informuj o zamiarze i terminie naprawy w logach w formie notatek,
  • po naprawie dodaj log „Serwis założyciela” i opisz wykonane działania,
  • aktywuj skrytkę, gdy jest gotowa do szukania.

Możesz też przekazać skrytkę innemu graczowi (adopcja).

Recenzent/recenzentka może zarchiwizować tę skrytkę, jeśli w ciągu 30 dni właściciel/właścicielka nie doda logu z informacją o stanie skrytki i/lub planie naprawy.

Carpatia - Community Volunteer Reviewer

More
Hidden : 11/30/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Místo, kde začala druhá světová válka. Dřevěný vysílač o výšce 111 metrů.

Tato keš je další ze série "Zamořme Polsko Keškama" aneb ZPK, která si, jak praví její název klade za cíl zamořit blízké pohraničí Polska keškami. Proč? Protože podle mapy keší dnes lze poznat hranici ČR-PL a to je samozřejmě špatně.

CZ:

Německá provokace, ke které na gliwickém vysílači došlo de facto vedla k vypuknutí 2. světové války. Byla už předem naplánovaná, jako její součást. Poslední srpnový den přepadlo komando SS budovu rozhlasového vysílače v německém městě Gliwice. Útočníci byli ale převlečení za Poláky. Tato provokace měla být záminkou k útoku na Polsko, který začal o několik hodin později. Jenže tehdy večer neproběhlo všechno tak, jak měli Němci v plánu. Gliwický vysílač tenkrát přenášel program ze studia v Breslau - tedy dnešní Wroclawi. 

"Ve 20 hodin vtrhli do budovy ozbrojení muži. Začali na techniky křičet polsky a střílet do stropu. Zahnali technický personál do sklepa a začali hledat studio, odkud chtěli odvysílat prohlášení o obsazení gliwického vysílače polskými povstalci." Vypráví správce expozice v budově gliwické radiostanice Andrzej Jarczewski.

"Špatně si tu provokaci připravili. Nevěděli, že se odsud nevysílá. Tento vysílač sloužil jen jako retranslační stanice. Věděli jen, že v Londýně a v Paříži jsou odposlechy nastavené na hraniční vysílače a Gliwice ležely tehdy jen 3 km od Polska. Chtěli své prohlášení odvysílat právě odsud, aby je Angličané slyšeli. Jenže se přepočítali. V této budově nikdy studio nebylo," pokračoval pan Andrzej.

Na všechno měli jen 15 minut. Za chvíli mohla přijet policie a to by znamenalo potíže. Nikdo tu nechtěl střílet. Stáli tu přece Němci proti Němcům. Museli jednat rychle. Jeden z esesáků byl radiotechnikem a vzpomněl si, že na každém vysílači je připravený takzvaný "bouřkový mikrofon". Tím osádka vysílače posluchačům oznamovala přerušení vysílání a přepojení antény na uzemnění, když se blížila bouřka. S pistolí u hlavy jim tedy jeden z techniků bouřkový mikrofon vydal.

Na projev, který měl oznámit povstání polských Slezanů v Berlíně s uchem u reproduktoru čekal Gruppenführer Reinhard Heydrich, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti. Do éteru se ale dostalo jen prvních 9 výrazů."Pozor! Tady Gliwice, rozhlasová stanice je v polských rukou." Esesák, který uměl výborně polsky sice ještě dočetl svůj pětiminutový projev, ale nikdo z něj nic neslyšel. Snad technici na poslední chvíli před zajetím něco ve vysílači pokazili, snad se porouchal sám. V každém případě, ale potom, co Němec převlečený za Poláka přečetl ony dvě věty, zmlkl vysílač až do půlnoci. Důkaz zinscenované polské provokace skoro nikdo neslyšel. Vztekal se i Reinhard Heydrich. Také nic neslyšel. Když totiž jeho komando přepojilo gliwický vysílač na bouřkový mikrofon, jeho signál přehlušil silnější vysílač z Wroclawi. Aby byla provokace věrohodnější, přivlekli s SS tehdy spolupracující příslušníci Gestapa k vysílači omámeného německého občana polského původu Franciszka Honioka. Před zadním vchodem ho zastřelili. Stal se tak první obětí 2.světové války.

Ačkoli se provokatérům dalo by se říct smůla lepila na paty a jejich plán nevyšel, psaly následující den 1.září o Gliwicích a dalších místech, kde došlo k provokacím, všechny německé noviny a mluvilo se o nich v rozhlase. Adolf Hitler poslancům Říšského sněmu oznámil, že Německo od časného rána podniká proti Polsku odvetné kroky. Polsko bylo napadeno a začala 2. světová válka.

Gliwický vysílač se tak zapsal do světových dějin. Veškeré vybavení jeho vysílacího sálu gliwické stanice je původní. Mixážní pult, skříňové panely s reostaty, pákami a tlačítky značky Telefunken i obložení stěn. 110 metrů vysoká věž z modřínového dřeva stále stojí. Trámy spojuje 16 tisíc mosazných šroubů. Dnes jsou na věži antény radiosystémů hasičů, zdravotníků a taxislužeb. V éteru ale sehrál gliwický vysílač smutnou úlohu ještě jednou. Do roku 1956 na něm byly umístěné rušičky západních rozhlasových stanic. Pak byly přemístěny do Československa



EN:

Much of what is known about the Gleiwitz incident comes from the sworn affidavit of Alfred Naujocks at the Nuremberg Trials. In his testimony, he states that he organized the incident under orders from Reinhard Heydrich and Heinrich Müller, chief of the Gestapo. On the night of 31 August 1939, a small group of German operatives, dressed in Polish uniforms and led by Naujocks, seized the Gleiwitz station and broadcast a short anti-German message in Polish (sources vary on the content of the message). The Germans' goal was to make the attack and the broadcast look like the work of anti-German Polish saboteurs.

To make the attack seem more convincing, the Germans brought in Franciszek Honiok, a German Silesian known for sympathizing with the Poles, who had been arrested the previous day by the Gestapo. Honiok was dressed to look like a saboteur; then killed by lethal injection, given gunshot wounds, and left dead at the scene, so that he appeared to have been killed while attacking the station. His corpse was subsequently presented as proof of the attack to the police and press.

In addition to Honiok, several other prisoners from the Dachau concentration campwere kept available for this purpose. The Germans referred to them by the code phrase "Konserve" ("canned goods"). For this reason, some sources incorrectly refer to the incident as "Operation Canned Goods." In an oral testimony at the trials, Erwin von Lahousen stated that his division of the Abwehr was one of two that were given the task of providing Polish uniforms, equipment and identification cards, and that he was later told by Wilhelm Canaris that people from concentration camps had been disguised in these uniforms and ordered to attack the radio stations.

PL:

Prowokacja gliwicka – niemiecki napad na niemiecką radiostację w Gliwicach, dokonany w czwartek 31 sierpnia 1939 o godz. 20.00, wykorzystany natychmiast przez niemiecką propagandę jako główny „dowód polskich prowokacji”. Nosił kryptonim Unternehmen Tannenberg, tak samo jak późniejsza Operacja Tannenberg. Berlińskie radio informowało ponadto o kilku innych atakach rzekomych powstańców, których – już na terytorium Niemiec – wspierać miały regularne oddziały Wojska Polskiego, wyposażone w broń ciężką. W ten sposób nazistowska propaganda już 31 sierpnia o godz. 22.30 obwiniła Rzeczpospolitą o rozpoczęcie wojny, a III Rzeszę przedstawiła jako ofiarę polskiej agresji. Dla Hitlera incydenty graniczne stanowiły alibi (od godziny 5.45 odpowiadamy ogniem), a dla Francji mogły stanowić pretekst do nieudzielenia Polsce militarnej pomocy.

Prowokacja gliwicka była jednym z serii przedsięwzięć Hitlera, mających zapobiec przekształceniu planowanej agresji III Rzeszy na Polskę w II wojnę światową, poprzez powstrzymanie sojuszników Rzeczypospolitej od wywiązania się z zobowiązań sojuszniczych wobec Polski, co by oznaczało dla Niemiec ryzykowną wojnę na dwa fronty.

DE:

Der Überfall auf den Sender Gleiwitz am 31. August 1939 war eine von der SS fingierte Aktion mit dem Tarnnamen Unternehmen Tannenberg. Er ist der bekannteste einer Reihe von Vorfällen, die als propagandistischer Vorwand für den Polenfeldzug, den Beginn des Zweiten Weltkrieges, dienten.

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrarz / haqre n fgbar / cbq xnzvravrz / hagre rvarz Fgrva

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)