Skip to content

Zelezne hory Multi-cache

Hidden : 7/13/2018
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Železné hory

[cs] Přijměte pozvání na víkendovou, lehce přes 50km dlouhou procházku přes CHKO Železné hory.

tl;dr: Stage jsou uvedené v listingu, fyzicky provedené buď jako klasické hliníkové štítky, nebo novější verze z plastu, s textem “ŽH - stage – třímístné číslo (nikdy nezačínající nulou)”.

[N] (A + C + E)*2 = KLMN
[E] (B + D + F)*2 = WXYZ

N 49° 5K.LMN’ E 15° 3W.XYZ’


Na souřadnicích se obvykle nachází štítků více - a to na dřevěných objektech popsaných v hintu. Skrejš samotná je směrově dál za poslední stage, poblíž obce Licoměřice. Dá se pak pokračovat směrem na Podhořany / Hošťalovice / Ronov nad Doubravou pro návrat do civilizace. Zjistěte si dopředu, jestli něco jede; je to tu dost slabota.

Na úvodky (od Sobíňova nebo Ždírce nad Doubravou) je možné dojet pomocí vlaku, autobusu, spolujízdy, stopem. Samozřejmě i autem, ale blbě se k němu pak zpět dostává. Samotná doporučená trasa (a stage) dává záměrně relativní volnost v oblasti v. n. Seč a hradu Lichnice. Zájemci si mohou multinu o něco prodloužit (5-10km).

První stage se nachází u PR Zlatá louka (490m; 11ha; ) na modré turistické trase. Jedná se zachovalé rašeliniště s řadou ohrožených druhů rostlin (orchideje, rosnatka okrouhlolistá). Na území je -pochopitelně- vstup zakázán, ale rozhodně stojí za shlédnutí i takhle od hranice ochranného pásma. Po modré se můžete pokračovat přes Podmoklany (s roztomilou zvoničkou kousek od rozcestníku) nahoru do kopce směrem na Hudeč (pitelná studánka u rozcestí) a dále vzhůru na Štikov.

Ze vsi Štikov (605m; ) zůstalo jen několik budov, a to z důvodu těžby v lomu. Ochranné pásmo památné Štikovské lípy (~ 600 let) zabránilo další devastaci okolí. Zatím… Na místě je mimo samotného masivního stromu také křížek, pár infocedulí a přístřešek. Nad lomem je výhled na západ a pár laviček.


Vrch Vestec (668m; ) je nejvyšším bodem CHKO Železné hory.
Při výstupu minete památný kaštanovník, starý cca 180 let. V této nadmořské výšce je podobný strom v ČR unikátní.

V 50. letech probíhal v lokalitě průzkum za účelem nalezení vhodných radioaktivních materiálů. Betonový poklop a ostatní zbytky jsou na místě patrné. Ostatně, těžba uranu a podobných surovin nebyla v lokalitě ojedinělá – v oblastech východně od Chotěboře, okolo Krkanky a Licoměřic jsou další pozůstatky.
Další úsek po asfaltu nepřínáší kromě výhledů na západ nic zvlášť zajímavého. Na návsích následujících obcí Barovice, Chloumek i Spálava se nachází prosté dřevěné zvoničky.

Spálava (663m; ) je jen o málo nižší než nejvyšší vrchol. Po cestě dále se na chvíli odpojte od sítě KČT a vyrazte po neznačené spojce přes les k další stagi. Mělo by být zmapováno na mapy.cz i na OpenStreetMap, tak se snad neztratíte.

PR Polom (600m; 20ha; ) mi totiž přišel tak významný, že svoje místo na trase bez pochyby má. Území bylo vyhlášeno již roku 1933 a to kvůli ochraně posledních zbytků jedlobukového pralesa v Železných horách. Na území cca 15ha přírodě blízkého lesa (zbytek rozlohy „nesplňuje kriteria přirozenosti“) najdete řadu chráněných rostlin a živočichů a více než 400 druhů (převážně nejedlých) hub. Jedná se také o jedno z entomologicky nejvýznamějších míst ve východních Čechách.

Cesta na Horní Bradlo (663m; ) se může zdát z kopce, ale nebojte – hned to pak zase nastoupáte. Pro posilněnou se dá vybrat z nabídky restaurací ve vsi a když máte štěstí, tak i nakoupit.


Lipka, nenápadná vesnička ukrývá republikový Strom roku 2016 – 600 let starou lípu. V celoevropském kole ale prvenství neobhájila a umístila se na pěkném třetím místě. Gratulujeme!
V jejím blízkosti je relativně zachovalý pozůstatek zámku a opodál hrobka rodiny Kustošů.

Cesta dál přes Modletín je bohužel opět po silnici. Ve vsi samotné můžete obdivovat zašlý kostel sv. Anny a přes silnici zajímavou (a pro mě neidentifikovatelnou) dřevěnou stavbu. Záhy uhne červená značka konečně zase trochu offroad – a zrovna v tomhle úseku je jedna stage. Náhoda?

Klokočov a hlavně místní Klokočovská lípa (550m; ), strom, o kterém se tvrdí, že je skutečně tisíciletý. Stojí za shlédnutí. V obci je též zrekonstruovaný zámeček, kolem kterého pravděpodobně půjdete.
Další postup nechávám volný - zájemci mohou po žluté a modré přes most Na Pilce přes Chrudimku, po pravém břehu přehrady, PR Oheb, stejnojmennou zříceninu hradu, až do Seče. Tady je možnost nakoupit a někam sednout.
Zatímco bodaři běží dál po červené, přes chatové osady a kolem židovského hřbitova na břehu vodního díla.

Přes osadu Javorka (520m; ) a křižovatku Kubíkovy duby se dostanete na hranici NPP Kaňkovy hory. Jedná se o zalesněný hřeben, tvořený bučinami a jasanovými olšinami. V lokalitě je řada chráněných zvířat, mimo jiné lejsek malý, holub doupňák, nebo čolek horský. Turistická trasa vede už jen po okraji; kolem kaple sv. Jana se ale hřeben překoná a průchodem přes národní přírodní památku se objevíte v lokalitě Hedvičino údolí / Peklo (370m; ) – roztomilé skalnaté rokli v údolí Zlatého potoka.

I zde je další postup poměrně volný - samotná Třemošnice nijak extra turistická není, ale dá se tu nakoupit a najíst; v okolí je Muzeum Berlova vápenka a samozřejmě zřícenina hradu Lichnice. Koho davy turistů a hrady nebaví, může to obejít a k další stage dojít přes Lovětínskou rokli, která stojí za shlédnutí. V oblasti je též památný Žižkův dub, jeden z nejmohutnějších památných dubů v republice.


Krkanka (567 m; ) je pokračování terénního zlomu a mimojiné také vaše poslední stage. Užijete si tu jeden z posledních výhledů směrem na západ. V příštřešku u vrcholu můžete spočítat další postup a pokračovat směrem přes Zbyslavec (535m; ) a památník partyzánské skupiny Mistra Jana Husa až fragmentům tvrziště Stoupec.

Pravdou je, že řadu míst se mi do cesty zakomponovat nepovedlo – namátkou soutězku Doubravy u Chotěboře, udolí Chrudimky za v. n. Seč a Křižanovice, aj… Třeba, ehm, příště.

Dodávám ke stažení také schéma plánované trasy vytvořené v QGISu z různých dat:


Multi je (s drobnými obměnami) v sjízdná i na kole, sám jsem to projel na cyklokrosce (Ždár nad Sázavou - multi - Pardubice). Silničku bych spíš nebral. Hodně ale samozřejmě záleží na počasí a těžbě dřeva, berte to tedy s rezervou.
Prý nejvíc pro „denní body“ chybí multiny, tak jsem se pokusil tomu trochu pomoct… 😎 Šťastný lov!

zdroje:
* OpenStreetMap data & background map — https://www.openstreetmap.org/
* MapSurfer.NET background — http://mapsurfernet.com/
* GraphHopper routing service — https://graphhopper.com/maps/
* Nationally designated areas (CDDA), European Environment Agency (EEA) data — https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/data/nationally-designated-areas-national-cdda-12

2014? - plány na multinu v oblasti
2015.09 - první pěší pochod, nástřel trasy
2016-2017 - úpravy trasy
2017.10 - uložení části fyzické části
2018.06 - kontrola & doplnění stage
2021.09 - obnova a doplnění stagí, úprava listingu
2022.07 - kontrola, přesun stage F
2023.06 - kontrola, přesun stage D

verze listingu: 6a6274c 6f867fd85c1c7ab659ea9581ad60490065b9268c 2023-06-14

Additional Hints (Decrypt)

[s1] prqhyr CE / cbfrq myrin [s2] cybg mn xevmxrz / vasbprqhyr h ebmprfgavxh [s3] cevfgerfrx / cevfgerfrx [s4] ilpubqav fgenan zbfgh, h mrzr [s5] ebmprfgavx / vasbprqhyr [s6] ebmprfgavx / cevfgerfrx [fin] i hebiav bpv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)