Skip to content

Kirkut Gogolin Traditional Cache

Hidden : 12/14/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Pozytywny przykład ekumenizmu...


Cmentarz żydowski w Gogolinie został założony w 1857 r. przy obecnej ul. Wyzwolenia. Grunt pod cmentarz podarował gminie żydowskiej karczmarz Meyer Fränkel (rozprawa sądowa z 9.10.1857 r. w Gogolinie).

Pierwotnie cmentarz znajdował się poza miejscowością i przylegał do cmentarza chrześcijańskiego. Oba cmentarze były oddzielone od siebie dwumetrowym murem z kamieni wapiennych. Wejście na cmentarz żydowski prowadziło przez nieistniejącą już obecnie furtkę, na prawo od której znajdował się dom przedpogrzebowy. Ostatnią osobą pochowaną na cmentarzu miał być zmarły Moritz Hausdorf; pochówek odbył się 13 maja 1935 r. albo w 1940 r.

W 1939 r. cmentarz przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech (Reichsvereinigung der Juden in Deutschland). Podczas II wojny światowej nekropolia uniknęła większych zniszczeń.

Na początku lat sześćdziesiątych XX w. zawalił się dom przedpogrzebowy, który został następnie rozebrany.
W latach dziewięćdziesiątych  XX w. władze miasta uporządkowały teren cmentarza i wystawiły tablicę informacyjną. W 2006 r. odnowiono ogrodzenie.

Obecnie na jednym terenie znajdują się cmentarze żydowski i chrześcijański, które pozornie tworzą jedną całość. Cmentarz żydowski znajduje się po lewej stronie transformatora, a chrześcijański – po prawej.

Na powierzchni 0,25 ha zachowało się ok. 20 nagrobków. Są ślady po ok. 100 mogiłach; zachowało się ok. 50 podstaw nagrobków. Najstarsza macewa pochodzi z 1852 r. i należy do zmarłego dziecka – Emilii Stenger.

Na terenie nekropolii znajduje się zbiorowa mogiła ofiar tutejszego obozu pracy przymusowej dla Żydów, który istniał w latach 1940–1944. Chowano tutaj także zmarłych żydowskich więźniów z podobnego obozu, który funkcjonował w Otmęcie. Mogiła nie została zlokalizowana ani upamiętniona. Teren jest w całości ogrodzony kamiennym murem. Granice nekropolii są zachowane i zgodne z granicami z 1939 r. Wejście przez otwartą bramę jest od strony drogi publicznej. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się domy mieszkalne. Cmentarz jest sporadycznie odwiedzany. Wandalizm na jego terenie stanowi niewielkie zagrożenie. Teren jest uporządkowany, porośnięty drzewami.

Rejestr zabytków nr 229/89 z 04.12.1989.

(http://www.sztetl.org.pl)

Additional Hints (No hints available.)