Skip to content

Za marianskou bridlicou 1 - Sifrova jama Traditional Geocache

Hidden : 5/8/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Miesto bývalej ťažby bridlice v tzv. šifrovej jame. V minulom storočí sa tu priemyselne spracovávala bridlica na výrobu písacích tabuliek, strešnej krytiny a iných výrobkov.

Miesto, na ktorom sa v minulosti v Marianke povrchovo ťažila bridlica, bolo pomenované ako tzv. Šifrová jama. Nachádza sa na severovýchodnom okraji Marianky. Názov Šifrová jama vznikol z nemeckého slova Schiefer – bridlica. Jama vznikla z pôvodného povrchového lámania bridlice, ktoré sa postupne zahlbovalo. Na jar roku 1865 mala Šifrová jama hĺbku už 15 až 30 klafterov, šírku 25 a dĺžku 50 klafterov. Miera, označovaná ako klafter bola viedenská siaha (6 stôp alebo 72 palcov) a rovnala sa 189,65 cm. Šifrová jama bola teda hlboká približne 28,5 až 57 m, široká 47,5 m a dlhá 95 m. Hĺbku jamy, ktorá predstavovala približne výšku 19-poschodového domu, potvrdzujú aj dobové kresby zverejnené v maďarskom týždenníku Vasárnapi Ujság.

Už prvý rok bola bridlica odkrytá na ploche 2 000 štvorcových siah (1 siaha = 3,5967 m²), čo sa rovná 7193,4 m² a predstavuje takmer presne plochu jedného futbalového ihriska (podľa aktuálnych pravidiel FIFA je to 7140 m²). Takto odkryli kvalitnú a nezvetranú tmavú bridlicu. Denne tu vydolovali bridlicové platne o ploche 300 štvorcových siah, čo sa rovná 1079 m² a z nich dokázali vyrobiť 4000-5000 písacích tabuliek, ktoré boli spolu so strešnou krytinou vtedy hlavným výrobkom. Do severnej steny Šifrovej jamy boli vyrazené horizontálne štôlne, ktoré dosahovali dĺžku aj niekoľko sto metrov. Razené boli z dna postupne sa zahlbujúcej Šifrovej jamy. Hlavná odvodňovacia štôlňa v roku 1898 dosiahla dĺžku až 750 metrov.

Kvalitné a dostatočne veľké kusy nalámanej bridlice sa vyťahovali vo vozíkoch na povrch z ťažobnej jamy pomocou kladiek dvoch žeriavov, ktoré boli poháňané parnými strojmi. Parný stroj obsluhovali dvaja robotníci. Na uvedenom obrázku vidieť pri parnom stroji veľkú kruhovú nádobu. Pravdepodobne išlo o drevenú nádobu spevnenú kovovými skružami, ktorá mohla slúžiť na dopĺňanie vody do parného stroja.

Vytiahnuté vozíky sa na povrchu tlačili ručne po úzkokoľajnej železnici až do dielní na spracovanie bridlice.

V štiepárni bridlicu muži ručne triedili a štiepali na tenké platne.

Na stoloch potom podľa šablón nakreslili obrysy písacej tabuľky alebo strešnej tašky a na jednoduchých sekacích strojoch, poháňaných remeňovými prevodmi, vysekali základný tvar výrobku.

Potom sa na brúsnych kotúčoch zarovnávali okraje výrobkov, brúsili a leštili. Túto prácu vykonávali ženy. Prach z brúsenia bol nasávaný ventilátormi do kanálov pod podlahou dielne. Ženy si museli aj tak chrániť ústa a nosy plátenými šatkami. V prípade písacích tabuliek sa na záver ešte namaľovali linajky a zhotovovali drevené a zriedkavejšie aj kovové rámiky.

Pohľad na Šifrovú jamu v pozadí zachytáva aj dobová pohľadnica, na ktorej je bridlicová továreň. Vidíme tu 3 samostatné budovy na úpravu bridlice. V tomto období sa bridlica už ťažila výhradne podzemným banským spôsobom. Tento záber je obsiahnutý v malom výreze aj na pohľadnici z roku 1917.

Podľa ďalšej pohľadnice, na ktorej sú štiepači bridlice (poštová pečiatka je z roku 1905), sú v pozadí tie isté budovy ako na pohľadnici bridlicovej továrne. Predpokladáme preto, že samostatná pohľadnica bridlicovej továrne pochádza zhruba z roku 1910.

Žiaľ v súčasnosti sa z bývalej Šifrovej jamy zachoval len malý odkryv. Celú jamu postupne zaviezli kalom a odpadom z drvičov nového kameňolomu, ktorý bol otvorený v kremitých drobách – fylitoch spodného devónu a produkoval kameň predovšetkým na budovanie železničných a cestných násypov. Teraz sa tu v bezprostrednej blízkosti realizuje výstavba rodinných domov, tzv. Panský les.

Hlavný odkryv, ako zostatok po Šifrovej jame, je vysoký približne 10 m a dlhý 16 m (fotografia z roku 2009).

Už z diaľky upútajú pozornosť bridlice so svojou výraznou štiepateľnosťou. Smer sklonu a sklon vrstiev tu je 14°/30°. Z petrologického hľadiska ide o slienité bridlice tmavošedej až čiernej farby s uhoľnatým pigmentom, ktorý okrem tmavého sfarbenia spôsobuje ich matný až hodvábny lesk. Sú dokonale štiepateľné a rozpadajú sa na tenké doštičky. Na plochách bridličnatosti je často vidieť pyrit. Obsah uhličitanu vápenatého môže dosahovať až 34 %. Bridlice obsahujú vložky vápnitých pieskovcov, ktoré sú pevnejšie a na rozdiel od bridlíc, ktoré sa pri tlaku plasticky ohýbajú, dochádza k ich popraskaniu. Pukliny sú vyhojené kremeň-kalcitovými žilami. Tieto dobre vidieť v podobe bielych vertikálnych pásikov.

Hrúbka vložiek vápnitých pieskovcov ovplyvňuje hrúbku a rozostup kremeň-kalcitových žíl. Žily sú zväčša okolo 12 cm hrubé, niektoré dosahujú hrúbku až 18 cm. Rozostup žíl v laviciach pieskovca je 15-20 cm. Dlhé resp. hlboké sú pravdepodobne aj niekoľko metrov. Marianske bridlice majú znaky slabej premeny – anchimetamorfózy. Zaraďujeme ich do marianskeho súvrstvia Borinskej jednotky.

Na čo všetko sa bridlica požívala okrem písacích tabuliek? Bridlicou sa pokrývali strechy, dláždili nádvoria a dielne manufaktúr, vyrábali sa školské a obchodnícke tabuľky a tabule. Slúžila ako stavebný materiál (napr. steny budov a studní), robili sa z nej ozdobné parapety a stojany, dosky biliardových a krajčírskych stolov. Vyleštená do hladka konkurovala na vzhľad mramoru a preto ju nazývali aj „čierny mramor“. V dvadsiatom storočí sa ešte používala v gumárenskom a gramofónovom priemysle.

Pri príležitosti 150. výročia začatia priemyselnej ťažby a spracovania bridlice v Marianke Spolok Permon Marianka z prostriedkov verejnej zbierky, ktorú zorganizoval, postavil na mieste bývalej Šifrovej jamy kaplnku ochrankyne baníkov sv. Barbory. Táto bola slávnostne odhalená a požehnaná dňa 20. 11. 2010. Rok na to k nej Spolok Permon Marianka osadil informačnú tabuľu o histórii ťažby a spracovania bridlice v Marianke, ktorá je súčasťou Slovenskej banskej cesty. Súradnice kešky vás dovedú práve na toto miesto.

Autor textu a fotografií: R. Lehotský
Reprodukcie dobových pohľadníc: Jozef Kráľ, Dušan Kúšik
Perokresby: Szatmári K., 1865

Použitá literatúra:

Kráľ J., Lehotský R., Sand J., 2008: Marianska bridlica – geológia, história, ťažba, spracovanie a perspektíva. S.    30-34. In: Sombathyová M. ed. (2008): Nerastné bohatstvo v lomoch II., západné a východné Slovensko.    Zborník prednášok z konferencie. Slovenské banské múzeum, Banská Štiavnica, 111 s.
Kráľ J., Lehotský R., Sand J., 2011: Čierny mramor z Marianky alebo po stopách slávnej ťažby mariatálskej    bridlice. Edícia Marianka, ako ju možno nepoznáte. Spolok Permon Marianka, Marianka, 26 s.
Lehotský R., 2009: Banské pamiatky v Marianke. S. 19-26. In: Kráľ J. ed. (2009): Bridlica – čierny mramor v    strednej Európe. Zborník príspevkov z odborného seminára s medzinárodnou účasťou, Marianka, 3. – 4. 6.    2009, Spolok Permon Marianka, Marianka, 76 s.
Szatmári K., 1865: Magyarorszák anyagi érdekei – II. kötet. Budapest in Vasárnapi Ujság, 13, 26. 3. 1865.
www.marianka.eu
www.profila.hu

Additional Hints (Decrypt)

vasbeznpvr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)