Skip to content

Manganese mineralization in Little Carpathians EarthCache

Hidden : 12/21/2013
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SK

Malé Karpaty je horský krajinný celok Fatransko-tatranskej oblasti na západnom Slovensku. Patria k Alpsko-himalájskej sústave, podsústavy Karpaty, provincie Západné Karpaty, subprovincie Vnútorné Západné Karpaty a Fatransko-tatranskej oblasti.

            Pohľad z Pajštúnu

Patria do skupiny tzv. nízkych vysočín (skupina horstiev s výškovým rozpätím 300 - 800 m n.m.) Napriek relatívne nízkej nadmorskej výške však vzhľadom k tomu, že sa zdvíhajú zo šírej roviny, pôsobia mohutným dojmom. Najzreteľnejšie to badať na styku pohoria s Podunajskou a Záhorskou nížinou, kde od úpätia vystupujú o 450 - 550 metrov.

Malé Karpaty predstavujú hrasťovú štruktúru, ktorá sa nachádza v severozápadnej časti Panónskej panvy a oddeľuje od seba Viedenskú a Dunajskú panvu. Jadro hráste predstavujú komplexy kryštalinických hornín predalpínskeho veku a ich druhohorný obal, prekrytý dvomi alpínskymi príkrovovými jednotkami.

Mangán


manganum - je chemický prvok v Periodickej tabuľke prvkov, ktorý má značku Mn a protónové číslo 25. Mangán je šedobiely, tvrdý a veľmi krehký ťažký kov, v niektorých vlastnostiach podobný železu.

                                                  Mangán

Mangán sa pre svoju vysokú afinitu (zlučovaciu schopnosť) so sírou a kyslíkom, ako aj skutočnosti, že vylepšuje materiálové vlastnosti používa v kovospracujúcom priemysle. Zhruba 90% až 95% vyrobeného mangánu príp. feromangánu ide do výroby železa, ocele a špeciálnych materiálov.

Ľudstvo používa zlúčeniny mangánu už po tisícročia. Je dokázané, že farby s oxidom manganičitým sa používali už pred 17000 rokmi. Rimania a Egypťania používali mangánové zlúčeniny v sklárstve na farbenie a odfarbovanie.Sparťania používali železo s obsahom mangánu na výrobu zbraní.

Mangánové rudy  obsahujú väčšinou nad 25 % Mn a skladajú sa najčastejšie z rôznych oxidických a hydroxidických minerálov. Najdôležitějšie sú sedimentárne ložiská (napr. Čiatura, Gruzínsko), často se ťažia aj reziduálne ložiska, najmä v tropických oblastiach.

Mangánová mineralizácia v Malých Karpatoch


Mariánske súvrstvie spodnojurského veku, v ktorom sa nachádzajú aj mangánové rudy je typické prevahou tmavosivých a čiernych  ílovitých a vápenitých bridlíc s rôznym obsahom karbonátových a kremenných úlomkov. Typické sú časté striedania vrstiev s rôznou zrnitosťou. Rudné polohy vznikli v miestach sedimentačnej koncentrácie Mn a Fe v okolitých tmavých bridliciach. Mariánske bridlice majú v pripovrchovej oxidačnej zóne sivožltú až bielosivú farbu a sú pomerne mäkké. Mineralizované zóny v tmavých bridliciach sú nepomerne pevnejšie a majú podobu šošovkovite pretiahnutých telies, alebo lavíc tmavosivej – čiernej farby s hrúbkou  5 – 8 m (Borinka).

V primárnej rudnej polohe sa nachádzajú biele kalcitovo-kremenné žily.

Vznik zrudnenia

Tmavé bridlice sa usadzovali v mori v blízkosti pobrežia. Mangánové rudy vznikali počas toarku, v čase globálneho vymierania morských organizmov (približne pred 180-183 mio rokmi). Na koncentrácii Mn a Fe sa podieľala činnosť mikroorganizmov, morské prostredie malo výrazne znížený obsah kyslíka a Mn a Fe sa vyzrážali v podobe kutnohoritu a rodochrozitu.

Minerály

V horninách bola identifikovaná pomerne rozmanitá asociácia minerálov, od rodochrozitu až po pyrit, goethit a ďalšie.

História ťažby

Mangánové zrudnenie v Malých Karpatoch sa nachádza medzi Borinkou, Stupavou, Lozornom a Jablonovým.  Zrudnenie bolo objavené približne v rokoch 1870-1874. V roku 1874 už boli udelené výhradné práva na kutacie práce v chotári obce Jablonové a na ich základe v tom istom roku aj banské polia Michal a Klaudína ťažiarstvu Sv. Augustín z Cajly. V roku 1886 máme prvý krát zaznamenanú ročnú ťažbu.

Lokalita Pod Zámčiskom

Tento typ mineralizácie, vyvinutý v liasových mariatálskych bridliciach obalovej série Malých Karpát v oblasti medzi Borinkou a Jablonovým, nachádza sa na viacerých miestach aj v chotári obce Jablonové.

Začiatkom nášho storočia sa mangánové rudy v chotári obce na východoch aj ťažili, a to na vrchu Hrabník na SV od obce. Rozsiahle opustené práce po ťažbe Mn-rúd sa nachádzajú v revíre „Pod Zámčiskom“, kde vrstvy vytvárajú menšiu synklinálu a upadajú takmer súhlasne so svahom, čo zväčšovalo plochu povrchového vystupovania mangánového sloja. Šošovkovité rudné polohy v mariatálskych bridliciach sú tu 0,6-1,5 m mocné, s kolísavou mocnosťou 0,3-2 m a smernou dĺžkou 10-70 m. Chemické zloženie Mn-rúd – CHA (lok. Pod Zámčiskom, oxidovaná poloha): MnO2 9,38; Mn2O3 8,68; MnO 13,56; Fe1O3 16,35; SiO2 19,36 hmot. %. Obsahy mangánu v rôznych typoch slabo zrudnených bridlíc dosahujú iba 1,17-3,85 %. Primárny charakter Mn-rúd je prevažne oxidický, k výraznejšiemu obohateniu v oxidačnej zóne nedošlo. Pokles kovnatosti do hĺbky je spôsobený vykliňovaním rudných polôh, poruchami alebo nesprávnym sledovaním.

                                               Mariánska bridlica

Staré prieskumné práce Pod Zámčiskom sú vzdialené približnej 1,5 km od Borinky východným smerom. Situované sú pri značkovanej lesnej ceste (žltá značka – vedie od Prepadlého na Pajštún) na juhozápadneom svahu kopca pod Dračím hrádkom (370,3 m n. m.), pričom najrozsiahlejšie haldy pred bývalou štôlňou sú západne od cesty nad horárňou. Najväčšia halda je pod bývalou Mn štôlňou, kde sa nachádzajú najväčšie a najčerstvejšie vzorky. Pozostatky starých prieskumných prác sa nachádzajú aj ďalej severovýchodným smerom pri hrebeni pod Dračím hrádkom. V roku 1955 bol prieskum na lokalite Pod Zámčiskom pozastavený a pokračoval na lokalite Červený domček, kde pri nižšej kvalite boli väčšie mocnosti rudnej polohy. Obe lokality boli zmapované v mierke 1:5000, pričom museli byť použité prevažne umelé odkryvy. V roku 1956 bol celý prieskum mangánových rúd zastavený a nasledovali likvidačné práce. Nedostatočná kovnatosť mangánových rúd v spomínanej oblasti a nedostatočný rozsah bohatších polôh zatiaľ nedovoľuje praktické využitie mangánu.

Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu „Earth cache“, nehľadajte krabičku,  skrýša je virtuálna. Na zalogovanie je však potrebné zodpovedať nasledovné otázky:

1, Odmerajte nadmorskú výšku na koordinátoch (info tabuľa). Aký je výškový rozdiel oproti n.m. výške Dračieho hrádku ?

2, Nájdite v okoli informačnej tabule vzorku mangánovej rudy a bridlice. Aké sú medzi nimi rozdiely ?

3, Napíš aspoň 6 druhov rôznych minerálov, ktoré je možné v okolitých horninách nájsť.

4, Aký živočích sleduje pozorne výtok banskej vody z tzv. Mangánovej studničky ?

5, Dokumentačná fotografia z lokality poteší, nie je však podmienkou.

Všetky odpovede je možno získať priamo na mieste.

A na záver ešte upozornenie:

A) Kto chce logovať, musí poslať odpovede. (Pri skupinovom odlove bude log ponechaný iba tomu, kto si dá námahu zaslať odpovede, ostatným bude zmazaný, pozri pravidlá)

B) Zalogujte si cache ihneď po odoslaní odpovedí, ak by bola nejaká chybička, ozvem sa.

Pamätajte na to, že sa nacvhádzate v CHKO Malé Karpaty a prosím rešpektujte okolie a prírodu.

Malé Karpaty – Little Carpathians; German: Kleine Karpaten; Hungarian: Kis-Kárpátok - are a low, about 100 km long, mountain range, part of the Carpathian Mountains. Geomorphologically, the Little Carpathians belong into the Alps-Himalaya System, the Carpathian Mountains sub-system, its province Western Carpathians and its subprovince the Inner Western Carpathians.

View from Pajštún

The elevation of the highest peak does not exceed 800 m above sea level. While being a low mountain range, the Little Carpathians were always considered a mountain barrier due to being surrounded by various lowlands. This is mostly visible at the border with Záhorie Lowland, or Danubian Lowland, where the difference in altitude might exceed 400m.

Geologically, the mountain range is part of the Tatra-Fatra Belt of core mountains and separates the Vienna and Danube basin. In the Little Carpathians, there is eight karst areas together. The core of the carst is composed of crystalline rock complexes.

Manganese


manganum - is a chemical element, designated by the symbol Mn. It has the atomic number 25 and is found as a free element in nature (often in combination with iron), and in many minerals. Manganese is a silvery-gray metal that resembles iron. It is hard and very brittle, difficult to fuse, but easy to oxidize.

Manganese

Manganese is essential to iron and steel production by virtue of its sulfur-fixing, deoxidizing, and alloying properties. Steelmaking, including its ironmaking component, has accounted for most manganese demand, presently in the range of 85% to 90% of the total demand. Among a variety of other uses, manganese is a key component of low-cost stainless steel formulations.

The mankind uses manganese compounds already for thousands of years. Several oxides of manganese, for example manganese dioxide, are abundant in nature, and owing to their color, these oxides have been used as since the Stone Age. Manganese compounds were used by Egyptian and Roman glassmakers, to either remove color from glass or add color to it. The manganese content of some iron ores used in Greece led to the speculations that the steel produced from that ore contains inadvertent amounts of manganese, making the Spartan steel exceptionally hard.

The most important manganese ore is pyrolusite (MnO2). Manganese ores usually contain above 25 % of Mn and consist of different oxidic and hydroxidic minerals. Land-based resources are large but irregularly distributed. About 80% of the known world manganese resources are found in South Africa; other important manganese deposits are in Ukraine, Australia, India, China, Gabon and Brazil.

Manganese mineralization in Little Carpathian Mountains


The Lower Jurassic Marianka Formation (about 190 to 175 Mio years) with Manganese ore layers, is typical by predominance of dark gray and black clayous and calcareous shales with different content of carbonate and quartz fragments. Typical is the frequent alteration of layers with different grain sizes. In surrounding dark shales, ore positions were created in areas with sedimentary concentration of Manganese and Iron. The colour of quite soft Marianka shales (in near-surface oxidation zone) is greyish yellow to light gray. The mineralization zones in dark shales are disproportionately stronger, resembling elongated lenticular ore bodies, or dark greyish-black benches, with 5-8m thickness (Borinka).

The white calcite-quartz veins are typically found in the primary zone ore horizon.

Origin of mineralization

Dark shales sedimented in the sea near the coast. Manganese ore layers originated during Toarcian, at the time of extinction of marine organisms (before about 183 to 180 Mio years ago). The activities of microorganisms were responsible for Mn and Fe concentrations. Marine environment had significantly reduced amount of oxygene and manganese and iron precipitated in the form of carbonates, especially rhodochrosite.

Minerals

A quite various association of minerals, like rhodochrosite or pyrite was identified in these rocks.

Mining history

Manganese mineralization occurence can be found between the villages of Borinka, Stupava, Lozorno and Jablonové. The mineralization was discovered around the years 1870-1874. In 1874, exclusive mining rights were awarded in the cadastre of Jablonové village to the Sv. Augustín mining company from Cajla. In 1886 we find the first record of an annual mining production.

Location "Pod Zámčiskom"

The present type of mineralization, developed in the Lias Marianka shales can be found on various spots between the villages Borinka and Jablonové.

At the beginning of the 20th century, the manganese ore in the cadastre of the villages was mined, e.g. on the hill Hrabník, located NE from the village. Quite extensive, nevertheless nowadays abandoned relicts from the mining process can be also found in the area „Pod Zámčiskom“, where the layers form a small syncline and drop almost in parallel with the slope, resulting in an increase of the surface area of the manganese ore node. Lenticular ore nodes in the Marianka shales are cca 0,6-1,5 m thick, with a longitude of 10-70 m. The chemical composition of Manganese ores(loc. "Pod Zámčiskom", oxidated area): MnO2 9,38; Mn2O3 8,68; MnO 13,56; Fe1O3 16,35; SiO2 19,36 mass %. The amount of manganese in various types of low mineralized shales reaches only 1,17-3,85 %. Primary character of Manganese ores is dominantly oxidic.

Mariánska shale

Old prospecting works in the area "Pod Zámčiskom" can be found about 1.5 km east of Borinka. They´re next to the yellow marked touristic path (yellow hiking trail leading from Prepadlé to Pajštún), on a SW-slope, just underneath the ruins od Dračí hrádok (370,3 m above sea level), although the largest mining dumps in front of a former adit, can be found west from the trail. Remains of old prospecting works can be found in NE direction as well, close to the ridge under Dračí hrádok ruins. Prospecting and mining process at "Pod Zámčiskom" was given up in 1955, but continued in the area "Červený domček". There, although of lower quality, more extensive manganese ore deposits were present. Both locations were mapped in detail, but in 1956, the whole prospecting process was put on hold, followed by demolishing works. Low quality of Manganese ore as well as quite limited occurence doesn´t allow a practical exploitation of manganese.

Just a gentle reminder: As this is a virtual, „Earth cache“ -type, don´t look for a container. To fulfill log requirements, however, you´ll need to provide answers to following questions:

1, Measure the altitude at the starting coords (info board). What´s the difference in altitude between the ruins "Dračí hrádok" and the info board ?

2, Find a sample of manganese ore and of a shale near the infoboard. What are the differences ?

3, List at least 6 different types of minerals, that can be found in the rocks here !

4, What living creature is closely watching the mine water outflow from the so calles Manganese spring ?

5, As always, a photo is not mandatory, however any kind of documentation, either with you, or your GPS, is most welcome.

All answers are easily retrievable on location.

Last but not least:

A) For a log permission, you HAVE TO submit your answers. If you´re visiting in a group, that´s fine, but the log will be accepted only from those cachers, who put the effort in to submit the answers. No answer results in a log deletion without further notice.

B) Feel free to log the cache right after you hit "submit email". Should there be any problem, I´ll contact you. Remember, you´re in a protected nature area (CHKO Malé Karpaty), hence please, respect the nature.

Referencie:

Wikipedia

Montanistika.sk 

Infopanel SAPAG

Additional Hints (No hints available.)