Skip to content

Strazkovice Multi-Cache

Hidden : 12/22/2013
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o multi spíše drive-in typu - nejlépe na kole smiley, která Vás provede Obcí Strážkovice.


V případě pěšího odlovu (zejména s dětmi) buďte opatrní, protože většina zastávek se nachází v blízkosti silnice!

Krabičku samozřejmě nenaleznete na úvodních souřadnicích, zde je možné zaparkovat vaše geopřibližovadlo, tedy pokud se rozhodnete protáhnout si kosti…

A teď trochu reálií:

Pravěké osídlení Strážkovic (Strazkovice, Strážkovec, Straschkowitz) dokládá malé mohylové pohřebiště v lese Hájku doposud přesněji nedatované. Raně středověkého stáří jsou mohyly v lese Štěpánka. Vznik Strážkovic musíme hledat v souvislostech osídlení jižních Čech. Nejstarší obce v jižních Čechách jsou Doudleby, Chýnov a Netolice. Končiny zdejšího kraje obýval kmen Doudlebanů /Dúdlebanů) s hranicemi Slepičí hory, Blanský les, Borovany. Je to oblast, která spadá do povodí Stropnice, Malše a částečně i Vltavy. Doudlebané sem přišli z Podunají, odpojili se od slovinců, nikoliv od kmene z východu ze Zakarpatí, které do středočeských krajů přivedl praotec Čech. Doudlebané unikly divokým Avarům a nejen svým původem, ale i způsobem života se odlišovali od ostatních osídlenců. Od Doudlebského starobylého hradiště jsou Strážkovice vzdálené 4 km. Původ názvu lze odvodit od slova stráž - strážiti. Její historické osazení na vrchu, ji zařazuje mezi tzv. „ohňové obce“, kdy v dobách nebezpečí, pro svoji viditelnost, upozorňovali obyvatelé za nocí ohněm na nebezpečí vojsk. Strážkovice vznikly na Vitorazské zemské obchodní stezce.

První písemná zmínka o vsi „Straskobicz“ pochází z roku 1391 (dokladem je stránka z tzv. novohradských purkrabských účtů, do nich byly zapisovány příjmy hradu v Nových Hradech – originál je uložen ve Státním oblastním archivu v Třeboni, sbírka Cizí statky), pravidelný půdorys s rozměrnou návsí svědčí o založení Strážkovic při vrcholné kolonizaci ve 13. nebo 14. Století. Od středověku až do poloviny 19. Století bývaly Strážkovice rozděleny mezi několik vrchností. Část náležející k novohradskému panství Rožmberků. Jiný díl Strážkovic držel počátkem 15. Století jistý Metl, po jehož smrti nejpozději roku 1412 se k dědictví přihlásil Mikuláš z Bukvice. Další část byla příslušenstvím Komařic. Několik usedlostí také patřilo Doudlebským vladykům, po roce 1522 prodal Petr z Doudleb svou část Strážkovic Václavu Metelskému z Feldorfu, od něhož ji koupilo na přelomu let 1543 a 1544 město České Budějovice. Jedenáct zdejších usedlostí bylo poddáno krumlovské prelatuře. Až do sklonku feudalismu se Strážkovice dělily mezi pět vrchností – komařický statek vyšebrodských cisterciáků, krumlovskou prelaturu, město Budějovice, a schwarzenberská panství Krumlov a Třeboň. Rozdělení vsi vedlo k častým sporům mezi sousedy, z nichž každý měl jiného pána. Roku 1610 byl Jakub Barborka ze Strážkovic odsouzen k upálení na hranici pro čarodějnictví – naučil prý jistého Šimona Štěrbu, „aby ženské osoby byly naň laskavy a jemu po vůly“. Také samotný Štěrba byl tehdy popraven pro cizoložství. Od roku 1852 probíhala v lese Suchém těžba železné rudy pro železárnu Adolfov u Křemže; byly zde otevřeny doly Marie a Svatý Mikuláš. Na konci druhé světové války byli ve Strážkovicích příslušníky Rudé armády postříleni vojáci generála Vlasova. Pod obec Strážkovice patří osada Řevňovice a od roku 1960 i osada Lomec.

letecký snímek Strážkovic

zdroj: www.ze-vzduchu.cz

Dne 12.04.2013 byl po projednání ve výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, podvýboru pro heraldiku a vexilologii tohoto výboru Poslanecké sněmovny udělen obci Strážkovice znak a vlajka. Dekret o udělení znaku a vlajky byl Obci Strážkovice slavnostně předán dne 10.06.2013. Znak a vlajku vybrali občané obce Strážkovic a návštěvníci v rámci oslav 620. výročí první písemné zmínky o obci dne 25.06.2011 ze čtyř návrhů. Autorem návrhů je Ing. Milan Daněk - Jihočeský herold - heraldická kancelář.

Znak Obce Strážkovice vlajka Obce Strážkovice

Jednotlivé symboly ve znaku znamenají – rudá pětilistá růže připomíná rod pánů z Rožmberka, prvních písemně doložených vlastníků obce, zkřížené halapartny mají připomenout název obce – halapartny představují stráž – Strážkovice, dělení štítu ve tvaru kopce má odkázat na skutečnost, že obec stojí na vrcholu kopce a stříbrná budova kovárny odkazuje na historickou budovu, která stojí na strážkovické návsi.

Další zajímavé informace o kultuře a zajímavých kulturních památkách v obci a v jejím okolí (kovárna, rozcestník nebo třeba Pomník Šimona Nitzka, kterému je věnována nedaleká keš GC14Y69) naleznete např. na internetových stránkách Obce Strážkovice.

 

K vlastnímu odlovu:

Jaké pořadí odlovu jednotlivých indicií zvolíte je na vás... ;-)

Finálku naleznete po dosazení získaných indicií do:

N 48°53.ABC, E 014°34.DEF

Pokud si budete chtít ověřit správnost získaných indicií A až F, pak vězte, že jejich prostým součtem dostanete číslo 32.

Krabička je uchycena na magnetech, dbejte proto, prosím, na její dobré uchycení zpět – pokud by byly magnetky na krabičce v zimě zatuhlé, trochu je sklepněte. Mějte na paměti, že krabička tu má vydržet i pro další kačery… ;-)

Historie keše:

od 12.2.2015 byl uveden náhradní způsob výpočtu indicie F, protože křížek (stage 6) byl z kamenného podstavce vylomen a zmizel

od 7.8.2015 byl uveden náhradní způsob výpočtu indicie E, protože projíždějícím vozidlem byla smetena kaplička (stage 5)

od 6.9.2016 je tato multi opět zprovozněna v původním rozsahu - hodnoty indicií A až F zůstaly nezměněné (přechodně uvedený způsob výpočtu indicií E a F z doby absence stage 5 a 6 je i nadále použitelný...)

od 4.8.2020 po ztrátě původní krabičky (velikosti small) byla umístěna krabička nová, menší (mikro)

Additional Hints (Decrypt)

fcvz cbq fgerpubh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)