Skip to content

M45 Chorosova Mystery Cache

This cache has been archived.

klimbim: Matrixu už jsme si užili dost, tak už opravdu končíme. Díky za návštěvu a za pěkné logy.

More
Hidden : 1/14/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Upozorňujeme ctěné kačerstvo, že 1.4.2016 dojde k oficiálnímu rozpuštění Matrixu. Je možné, že některé keše budou i nadále žít, ale už jenom jako silné individuality, nikoliv jako Matrix.
Chceme tímto dát prostor novým myšlenkám a lesu čas na odpočinek. Děkujeme za pochopení.

Choroš = Polyporus

a) v užším pojetí rod dřevních jednoletých hub z podkmene hub stopkovýtrusých (Basidiomycotina) s třeněm. Hojný je choroš šupinatý (Polyporus squamosus), který je v mládí jedlý;

b) v širším pojetí skupina nebo řád chorošů (Polyporales), zahrnující několik nepříbuzných čeledí (Corticiaceae, Hymenochaetaceae, Polyporaceae), jejichž zástupci mají rourkovitý hymenofor.

Polyporus, choroš, habán, rod hub rouškatých (Hymenomycetes) a typický zástupce jednoho oddílu jich zvaného Polyporei (chorošovité). Jako u příbuzného rodu Trametes též u Phoroš rouška povléká úzké rourky hustě pohromadě stojící, okrouhlé neb hranaté, s ostatním tělesem houbovým pevně srostlé. U obou spojení to způsobeno jest pletivem, které sestupuje mezi rourky a souvisí přímo s ostatním tělesem houbovým.



Nicméně u Phoroš spojovací toto pletivo i s rourkami má poněkud odchylnou povahu (často i barvu) od pletiva ostatní substance houbové, a v tom jest rozdíl od Trametes, kdež obě části všemi vlastnostmi svými se shodují. Rourky u Phoroš jsou bud na zpodu význačného klobouku, a to buď pravidelného, okrouhlého, uprostřed nebo výstředně třeněm podepřeného, anebo do půlkruhu vyvinutého, po straně stopkatého nebo přisedlého, anebo rourky stojí na hořejší straně klobouku obráceně (zpodem) přirostlého neb korovitého tělesa plodního.

Namnoze veliké houby, rozmanitého tvaru, obyčejně tuhé, houževnaté, povahy kožovité, korkovité nebo dřevnaté a pak několik let vytrvalé, každým rokem o jednu vrstvu na obvodě se zveličující. Vrstevnatost ta bývá pak u různých druhů více méně patrna. Zřídka jsou některé druhy masité a pak záhy (již v prvním roce) odumírají a uhnívají. Větší díl druhů, mezi nimi všecky víceleté, rostou na pních stromů žijících neb odumřelých, některé druhy na zemi. Jednoleté, pomíjivé druhy namnoze na podzim a v zimě se vyskytují, víceleté v každém ročním počasí. Z 300 druhů asi 200 jest středoevropských.

Nejdůležitější jest Phoroš fomentarius L., ch. troudový, jehož klobouk podkovovitý, několik centimetrů tlustý a několik centimetrů až 1/3 m široký, nahoře pokrytý tlustou a tvrdou hladkou korou barvy šedé, koncentricky zbrázděný, dole nese rourky úzké, dlouhé, tvořící koncentrické zóny sprvu bělavé, pak rezavé. Substance klobouku mezi korou vrchní a rourkami na průřezu jeví se rezavou (jako rourky) a měkce vláknitou, plsťovitou. Roste na pních rozličných stromů listnatých, zvláště buků. Vláknitá substance klobouku poskytuje t. zv. hubku zápalnou č. troud a slouží též za prostředek krev stavící. Špatnější hubku poskytují druhy Phoroš pinicola, igniarius a Daedalea quercina. Pamětihodný jest dále Phoroš officinalis L., ch. lékařský, jehož půlkruhovitý, po straně (bez třeně) přirostlý klobouk má tvar velmi nepravidelný a velikost velmi rozmanitou.

Význačný jest svou barvou bílou a rourkami vezpod klobouku krátkými, nažloutlými. Zevnější kora jest tvrdá a vnitřní pletivo masitě korkovité. Toto na jazyku sprvu sládne, pak silně a trvale hořkne. Obsahuje jakousi počišťujíci hmotu pryskyřičnou, pro kterou houba jest officinální. Také při krváceních se jí užívá jako prostředku haemostatického. Roste na modřínech a dováží se zvláště ze Švýcar, Francie a najmě z Ruska (na sibiřském modřínu). Zvláště když na témž kmeni několik exemplářů poblíž sebe se vytvoří a pak navzájem sroste, povstávají veliké, až 7 kg těžké houby.




Méně důležitý, ale svým třeněm krvavě červenohnědým, lesklým, jakoby lakovaným, nápadný jest Phoroš lucidus Fr., ch. lakovaný, rostoucí na odumřelých kmenech listnatých stromů. Kloboukem rozsáhlým. vějířovitým, bledě okrově hnědým, svrchu s četnými, přitisklými šupinami tmavšími a s excentrickým stonkem význačný jest Phoroš squamosus Fries, ch. šupinatý, rostoucí též na odumřelých kmenech rozmanitých stromů listnatých.

Z jedlých masitých druhů buďtež jmenovány Phoroš ovinus, ch. ovčí, Phoroš subsquamosus Fr., ch. příšupinatý, Phoroš pes caprae Pers., kozí noha, Phoroš confluens Fr., ch. splývavý, Phoroš frondosus Fr., dubovník, a Phoroš umbellatus Fr., oříš čili oříška. Tři posléze jmenované druhy mají plodnice složené, t. j. ze společného třeně neb hrbolu basálního vyrůstá několik třeňů, z nichž každý končí se svým kloboukem, po případě (jako u Phoroš confluens) s druhými klobouky srůstajícím. Phoroš frondosus Fr. má četné kloboučky okrouhlé, střechovitě nad sebou umístěné, jejichž třeně slity jsou dole v masitý třeň beztvarý. Kloboučky jsou 2,5 až 5 cm široké, po kraji řeřabaté neb laločnaté, vrásčité, šedohnědě zbarvené, dole s malými dírkami bílými.

Roste na pních a kořenech stromův listnatých, zvláště dubu, od srpna do listopadu. Phoroš umbellatus Fr. má bělavý třeň několikráte svazčitě rozvětvený, na zpodu 5 až 10 cm tlustý, o větevkách posledního řádu sotva 4 mm tlustých. Kloboučky 1,3-4 cm široké, okrouhlé, pupkaté, hnědavé, dole s nestejně velikými bílými dírkami. Trsy vážící až několik kilogramů rostou na pních a na zemi v lesích listnatých od srpna do listopadu.

Celá řada chorošů jest povahy parasitické a mnohé způsobují onemocnění, pak odumření a hluboko zasahující přeměny a rozklad dřeva. Tak účinkem choroše Phoroš annosus smrky a borovice ve dřevě zčervenají a ztrouchnivějí, zjev, který na kmenech dubu, topole, vrby, ořešáka, hrušce a jabloni vyvolán bývá jiným druhem Phoroš sulphureus, ch. sírožlutý. Působením Phoroš igniarius na týchže stromech listnatých dřevo sprvu zhnědne, ale pak nabude barvy žlutavo-bílé. Dřevo takové jest velmi lehké, snadno se láme i drolí, i možno je rozetříti v prach. Účinkem kyseliny sírové a iódu dřevo takové zmodrá jako čistá cellulosa.




Pro nalezení keše je třeba přiřadit správné latinské názvy k chorošům:


N 50°AB.CDE
E 14°FG.HIJ


A - Troudnatec pásovaný

Formitopsis pinicola (1)
Datronia mollis (2)
Pycnoporellus fulgens (0)

B - Ohňovec obecný

Funalia trogii (3)
Albatrellus cristatus (4)
Phellinus igniarius (2)

C - Březovník obecný

Piptoporus betulinus (8)
Ceriporia reticulata (2)
Buglossoporus quercinus (5)

D - Choroš šupinatý

Polyporus badius (1)
Polyporus squamosus (0)
Polyporus ciliatus (2)

E - Bělochoroš jabloňový

Trichaptum abietinum (9)
Coltricia perennis (7)
Aurantioporus fissilis (1)

F - Lesklokorka lesklá

Ganoderma lucidum (4)
Inonotus cuticularis (2)
Cerrena unicolor (3)

G - Trámovka plotní

Ganoderma resinaceum (5)
Gloephyllum sepiarium (0)
Pouzaroporia subrufa (8)

H - Bělochoroš fialovějící

Schizopora paradoxa (2)
Pycnoporus cinnabarinus (3)
Leptoporus mollis (1)

I - Kořenovník vrstevnatý

Heterobasidion annosum (7)
Irpex lacteus (6)
Lentizes betulina (2)

J - Rezavec štětinatý

Oligoporus alni (1)
Inonotus hispidus (8)
Meripilus giganteus (3)




Additional Hints (Decrypt)

pubebf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)