Skip to content

Tragicky bal Traditional Geocache

Hidden : 5/2/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache je venovana knezne Pauline ze Schwarzenbergu (1774 - 1810), rozene princezne z Arenbergu, manzelce knizete Josefa Jana (Josefa II.) ze Schwarzerbergu, matce jeho 9 deti, zaroven zdatne a citlive amaterske graficce a kreslirce, slechticne s pozoruhodnym osudem a tragickym koncem.


Je to jakási absurdita dějin, ale kněžna Paulina ze Schwarzenbergu je dnes známá jen svým tragickým úmrtím na bále v Paříži. Uhořela, když se snažila najít a zachránit svou 12-ti letou dceru při požáru pavilonu (dcera, kterou od matky oddělil hořící padající trám, byla zachráněna). Pavilon byl postaven a vyzdoben pro slavnostní ples na počest dynastického a diplomatického sňatku francouzského císaře Napoleona Bonaparta s rakouskou arcivévodkyní Marií Louisou Habsburskou-Lotrinskou. Nadto, organizátorem plesu byl coby rakouský vyslanec v Paříži Paulinin švagr, mladší bratr jejího manžela, Karel ze Scharzenbergu, první z orlické větve rodu. Btw, závažnost požáru, při kterém byly vážně zraněny desítky hostí, přivedla Napoleona k založení prvního stálého vojensky organizovaného požárního sboru v Paříži, který s malými obměnami funguje dodnes.

Paulina však byla pozoruhodnou osobností i svým životem, zdaleka ne jen poněkud bulvárním příběhem svého tragického skonu. Celým jménem Pauline Caroline Iris d´Aremberg d´Aerschot pocházela z významné rodiny jižního (rakouského) Nizozemska, V dětství a mládí pobývala v Bruselu i v Paříži. Po sňatku následovala manžela, vládnoucího schwarzenberského knížete Josefa II. (1769-1833) z kulturního centra Evropy do provinční Vídně a posléze na jihočeská a severočeská panství Schwarzenberků. Během 16 let manželství porodila 10 dětí (jedno z nich mrtvé) a v okamžiku úmrtí byla po jedenácté těhotná. Věrna osvícenským myšlenkám J. J. Rousseaua se stala v českých šlechtických kruzích do té doby neobvyklou "novou matkou", která své děti sama kojila, vozila v kočárku, hrála si s nimi, chodila na procházky, částečně je vyučovala, starala se o jejich zdraví, dokonce je nechala očkovat proti pravým neštovicím tehdy novou Jennerovou vakcínou.

Starala se o "domácnost", což v případě kněžny samozřejmě neznamenalo vlastnoruční vaření a praní, ale v dnešním srovnání management "podniku" o rozsahu velkého mezinárodního hotelu, vzhledem k počtu letních a zimních sídel spíše celé sítě hotelů. Byla též zdatnou "bytovou designérkou", postarala se například o nové elegantní interiéry schwarzenberského paláce ve Vídni. Věnovala se módě a byla považována za jednu z nejelegatnějších a nejkrásnějších dam rakouského císařství.

Nejzajímavější mi však na Paulině ze Schwarzenbergu připadá její výtvarná tvorba, sice amatérská, avšak tvůrčí a kvalitní. Výtvarné školení nebylo v kruzích šlechty 18. stol. nebvyklé. Pro Paulinu ze Schw. se však stalo kreslení a grafika hlubší zálibou, možností sebevyjádření a realizací potřeby tvořit. Její grafické práce jsou dokladem pochopení zákonitostí grafiky a citu pro umělecké vyjádření krajiny. Paulina se narodila v prostředí prosyceném kulturními podněty. Opakované pobyty rodiny Arembergů v Paříži vedly k seznámení s tamním uměleckým životem. V kreslení pokračovala i po sňatku a příchodu do země svého manžela. Zatímco Vídeň přišla ve srovnání s pařížskými zážitky nové kněžně Schwarzenbergové zaostalá, zamilovala si česká panství svého manžela. Zejména Jižní Čechy se Paulině staly novým domovem. Na její výtvarný projev měl největší vliv schwarzenbergský malíř Ferdinand Runk. Pod jeho dohledem vytvořila první sadu 16 pohledů na schwarzenberská panství v Čechách vydaných roku 1804. Druhé album "Sešit pohledů z Čech" pochází z r. 1805. Alba zahrnují několikaletou grafickou práci kněžny Pauliny. Obsahují motivy z Hlubocka, Třeboňska i Krumlovska, včetně Červeného Dvora a také ze severočeských Postoloprt. Narozdíl od mnoha svých současnic nezachycovala vysněné antické temply a bukolické scény s olivovníky, ale místa která skutečně dobře znala. Pokud zobrazovala romantické krajinné výjevy se zříceninami, tak opět zažitá místa ze schwarzenberských držav - Dívčí Kámen, Kuklov či Vítkův Hrádek.

Její grafiky jsou charakteristické pečlivým zpracováním a smyslem pro detail. Některé vycházejí z Runkových předloh, pro jiné však vytvořila vlastní předlohy. Kompozice a hlavně dokonalá grafická technika čárového leptu do měděných desek, blížící se mistrovství, je jednoznačně její.

Z výtvarné tvorby kněžny Pauliny zůstaly širší veřejnosti známé krajinářské grafické listy. K její výtvarným aktivitám však patřily i kvaše, lavírované studie a nejrůznější, mnohdy veselé až ironické kresby a kresbičky pro své děti.

Proč je keš věnované Paulině ze Schwarzebergu umístěna právě zde? Blízký zámeček Červený Dvůr patřil k jejím nejoblíbenějším místům letních pobytů a stal se spolu s Kletí jedním z motivů jejích grafik.

BTW - doporučujeme se podívat na zadní stranu logbooku :-)

EN

Princess Pauline (1774-1810) originally came from a Belgian aristocratic family d'Arenberg. In 1794 she married Josef zu Schwarzenberg. She excelled over her contemporaries with her exceptional intelligence and artistic talent. Her private teacher of drawing and painting was the Schwarzenberg court painter Ferdinand Runk. She is known as author of many landscape graphics including Klet mountain and its surroundings. She tragically died in 1810 at a ball in Paris that was held on the occasion of the engagement of Napoleon and Princess of Austria Marie Louisa. Princess Pauline was the mother of 9 children.

Zdroje:
Milena Lenderová: Tragický bál, život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu, Paseka, 2004
Schwarzenbergové v české a středoevropské kulturní hostorii, ed. Martin Gaži, NPÚ, České Budějovice, 2008

Additional Hints (Decrypt)

ir fgebzr/vafvqr gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)