Skip to content

Pernikova chaloupka mezi nebem a zemi Traditional Geocache

This cache has been archived.

djuri: Jak při nedávné návštěvě zjistil Mydloch, někomu stálo za to chaloupku mezi dvěma stromy, kde rozhodně nikomu nemohla vadit, odstranit. Ať už k tomu vedlo ničitele cokoliv, chaloupka prostě není a v tuto chvíli ji obnovovat nehodlám. Omlouvám se všem, co se na ni letos v létě chtěli vypravit a vřele doporučuji - zajeďte i na Letadélko Káně, dokud ještě létá.

More
Hidden : 2/16/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pro ty, kteří milují pětkové keše, je tu nová Pohádková série, kterou věnujeme lezení ve vertikálním směru - po skále, dřevě i jiném nerostu. A protože jsme z Ostravy, spadá do našich „Pohádek“ i kutání pod povrchem. Kešky budou pohádkové a pevně věřím, že se všichni i pohádkově pobaví.

Kromě vhodných pomůcek, které URČITĚ budete potřebovat, je třeba vymyslet – JAK NA TO. Jednak prakticky, což si vyzkoušíte i na téhle keši, ale i teoreticky. A protože trocha teorie nikdy neuškodí, dnes se podíváme na:

UZLY

Navázáním uzlu na lano se snižuje nosnost lana téměř o polovinu! Čím více je lano v uzlu ovíjeno v závitech, tím je uzel nosnější. Např. Osmičkový uzel, kde je lano v oku vícekrát překřížené a ohnuté v obloucích o větším poloměru, unese více, než třeba Vůdcovský uzel.

Jako doplňkové jistící uzly je možné použít kombinaci uzlů, kde pojistný se váže těsně za hlavní uzel. Při každém vázání je nutné následně uzel zkontrolovat a otestovat simulovaným namáháním lana.

Všichni, co aspoň chvíli drželi lano v ruce poznají:

Osmičkový uzel – využití – pro lano: ANO; pro popruh: ANO

Nejčastěji se používá k navazování na lano, je považován za hlavní navazovací uzel. Nejeví tendenci se rozvazovat, a při silném utažení jde poměrně rozumně rozvázat. I přes jeho bezpečnost se doporučuje při navazování lana na úvaz dělat na koncovém cancouru pojistný uzlík.

Vůdcovská smyčka, neboli Krejčík – využití – pro lano: ANO; pro popruh: ANO

Nejjednodušší uzel pro vytvoření smyčky. Podobně jako osmičkový uzel (jehož je takovým „menším“ bratrem) má jím vytvořená smyčka široké možnosti využití.

Používá se především k jakémukoliv ukotvení lana k jistícímu bodu. Například k ukotvení konce fixního lana. Nejeví tendenci k samovolnému rozvazování, což ale nemusí platit u tuhých lan se špatnou uzlovatelností. Co je však známým problémem vůdcovského uzlu, je jeho schopnost se při silném zatížení při zachycení pádu „pekelně“ utáhnout. Jeho rozvázání může být problematické

Devítková smyčka – využití – pro lano: ANO; pro popruh: NE

Devítková smyčka má velkou nosnost. Používá se tam, kde dochází k velkému zatížení, nebo kde jsme nuceni použít trochu slabší lano (ať už tím, že je tenké, nebo je nějakým způsobem narušené).

Devítkový uzel je trochu složitější, při jeho vázání pozor na chybu. Je nutno počítat s tím, že jeho uvázáním spotřebujeme větší část lana, než např. u Osmičkového nebo Vůdcovského uzlu. I objem uzlu je větší.

Lodní uzel – využití – pro lano: ANO; pro popruh: ANO

Smyčka, která se při zatížení stahuje. Používá se ke kotvení lana. Její předností je, že prameny lana jde posunovat v uzlu, aniž bychom museli uzel úplně rozvázat, stačí jej pouze nepatrně povolit, a můžeme operativně měnit délky pramenů z ní vedoucí. Přitom stále může být uzel zajištěn v karabině.

Smyčka se utahuje a drží i při zatížení jen jednoho pramene lana vycházejícího z uzlu. Pokud by jeden z pramenů byl krátký, tak pozor, krátký konec se může snadno vyvléknout ven z uzlu a hrozí rozvázání Ovšem při tahu za oba prameny lana drží na karabinách velmi dobře. Přitom se síla tahu obou pramenů nemusí zdaleka sobě rovnat. Díky tření v uzlu stačí, že za druhý pramen lana je jen nepatrně taženo, a k prokluzu už nedochází.

Poloviční lodní uzel – využití – pro lano: ANO; pro popruh: NE

Používá se jen k jištění (jistící metoda doporučená UIAA), nebo taky v nouzi ke slaňování. Smyčka nedrží (!), pouze třením brzdí posunování lana. Nejlépe funguje na karabině HMS. Snadno se váže jednou rukou.

Při jištění se může uzel v karabině překlápět, podle toho, zda dobíráme, nebo popouštíme. Překlopení je doprovázeno menším cuknutím, ale není nijak škodlivé. Posunující lano se nesmí dotýkat pojistné matice na karabině HMS. Mohlo by dojít při nevhodném směru pohybu lana k jejímu uvolnění.

Prusík– využití – pro lano: ANO; pro popruh: NE

Základní a nejjednodušší prusíkovací uzel. Lze jej vázat jednou rukou. Podle počtu omotání smyčky kolem lana rozeznáváme jednoduchý prusík, dvojitý prusík, trojitý prusík, atd.

Nevýhodou tohoto uzlu je, že funguje jen se smyčkami výrazně tenčími, než je lano. Při použití tlustších smyček začne uzel prokluzovat. Používat se dají jen kulaté smyčky, u plochých popruhových smyček tento uzel nefunguje spolehlivě a tudíž ho nelze pro popruhy doporučit.

Machardův prusík využití – pro lano: ANO; pro popruh: ANO

Je jedním z nejlépe fungujících. V Česku není horolezcům příliš znám, což je rozhodně škoda.

Je asymetrický, ale přesto svou konstrukcí je přijatelně dobrý i pro zatížení v druhém, neoptimálním směru podél lana. Špatně se však váže jen jednou rukou, a tak pro jeho uvázání musíme mít obě ruce volné.

Pokud chcete vědět víc o uzlech, klikněte zde Uzly v horolezectví

Jako zdroj jsme použili Horolezeckou metodiku z www.horolezeckametodika.cz

******************************************************************

A teď k samotnému lovu:

Perníkova chaloupka je mezi nebem a zemí umístěna pomocí lana, na kterém bylo třeba vymyslet i způsob uchycení, tedy i vhodné uzly. Nakonec jsme nahoru lezli s použitím klasického osmičkového uzlu, s přijištěním volného konce uzlem rybářským. Na spojení lan byl použit Krejčík.

A protože Perníkový dědek měl o perník joooo velké obavy, přístup k chaloupce docela ztížil. Zavěsil ji nahoru mezi dva urostlé stromy, vzdálené od sebe cca 10 metrů, ve výšce 10 metrů nad zemí. Tím jsou, myslím si, dostatečně eliminováni ze hry „kačeři-žebříkáři“. Chaloupku drží ocelové lanko o průměru 4mm.

DŮRAZNĚ UPOZORŇUJI, ŽE LANKO NESMÍ BÝT
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ ZATĚŽOVÁNO - HROZÍ VÁŽNÉ NEBEZPEČÍ ÚRAZU !!!

K odlovu budete potřebovat sedák, (pro něžné pohlaví vřele doporučuji i prsák) 2 – 3 zámkové karabiny, 2 x smyčku, osmu nebo GRIGRI, dobrý bude jumar nebo smyčka na prusik, dvě 40m lana, přilbu a pro jistotu někoho s sebou

Při odlovu buďte opatrní, nepřeceňujte síly a odlov si pořádně promyslete. Nezapomínejte, že Vámi natažené lano se na tuto vzdálenost prověsí cca. o 1,5 - 2 metry !!!

Existuje samozřejmě více způsobů, jak se k chaloupce dostat. Uvítám hodně fotografií a popisů v lozích, jak na to.

Doufám, že se Vám místo bude líbit a tak už nezbývá nic jiného, než popřát dobry lov :-).

A jako u celé série Pohádkových T5 keší platí:


- KAŽDÝ LOVÍ NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!!!

- POKUD SI NEJSTE JISTI, RADĚJI SE O ODLOV NEPOKOUŠEJTE!!!

- NELOVTE BEZ JIŠTĚNÍ!!!

- TUHLE KEŠKU KAČEŘI SE ZDRAVÝM ROZUMEM ROZHODNĚ NELOVÍ SAMI!!! DOPORUČUJI VĚTŠÍ   SKUPINU KAČERŮ!!!

Dekuji za betatest Rubikovi a Stonefishovi, kteří obětovali svůj boj o FTF, aby prověřili bezpečnost. A taky moc děkuji Perňovi, bez kterého by celá tato keška nevisela.

Další kešky z Pohádkové série:

Pohadka / Rozpravka / Fairy tale

Additional Hints (Decrypt)

Xbhxav anubeh, xqr pb yígá

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)