Skip to content

Slunecni hodiny Traditional Cache

Hidden : 2/19/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SLUNEČNÍ HODINY

zastávka Č.S.D. Chvalešovice

Orientace stěn: malá do 17° JZ, velká 0°J v čase východ – západ

Délka ukazatelů: od roviny stěny 16,7 cm a 56 cm, kulička /tzv. nodus/ 33,4 cm

Odklon od stěny: 41° Velikost číselníku: 80 x 140 cm

Vzdálenost od 15° východní délky v Jindřichově Hradci je cca 50 až 52 km vzdušnou čarou

Místní sluneční čas: -2´ 45´´ oproti 15° v.d.

Nadmořská výška: 428 metrů nad mořem

Modrá čára: znázornění horizontu Červená čára: znázornění rovníku

Rysky na boku stěny hodin: výška Slunce při poledni při vstupech do znamení

Účel kuličky na ukazateli: Její stín nám na slunečních hodinách ukazuje vstup slunce do jednotlivých znamení zvěrokruhu vždy kolem dvacátého dne každého měsíce, kdy stín kuličky sleduje vyznačenou dráhu na ploše hodin. V době jarní a podzimní rovnodennosti /21.3. a 23.9/ jde stín nodu po červené čáře – je stejně dlouhý den i noc. Během jara a léta jsou hyperboly obráceny k zemi, na podzim a v zimě jsou obráceny vzhůru. Nejkratším „polokruhem“ je obratník Kozoroha a nejspodnějším je obratník Raka.

Znamení zvěrokruhu: celkem zvěrokruh tvoří 12 znamení, a to v pořadí Beran = Aries, Býk = Taurus, Blíženci = Geminy, Rak = Cancer, Lev = Leo, Panna = Virgo, Váhy = Libra, Štír = Scorpius, Střelec = Sagittarius, Kozoroh = Capricornus, Vodnář = Aquarius, Ryby = Pisces. Méně známé znamení zvěrokruhu byl Hadonoš = Ophiuchus, který ovšem jako nešťastný třináctý vypadl.

Na menších hodinách plní funkci kuličky konec stínu ukazatele a z důvodu toho, že úhel stěny je jiný, je i tvar drah zvěrokruhu jiný a též sklon Rovníku (červené čáry) je skloněn od Východu k Západu.

Čas na slunečních hodinách a našich hodinkách

Leden: na začátku měsíce se sluneční hodiny začínají zpožďovat a zpožďují se až do maxima, to je do 17.2., kdy zpoždění dosahuje až k 18-ti minutám. To znamená, že na Vašich hodinkách je o 18 minut více, než ukazuje stín na příslušné čáře hodin slunečních.

Únor: po sedmnáctém dni měsíce února se toto zpoždění začne zkracovat přibližně rychlostí 1 minutu za 3 dny.

Březen: takže ke konci března bude nabrané zpoždění okolo 7 minut

Duben: v půlce dubna se zpoždění dostává na hodnotu cca jedné minuty a dne 15.4. se sluneční čas vyrovnává s hodinkovým

Květen: během měsíce května se začnou sluneční hodiny předcházet a na konci tohoto měsíce je předstih slunečního času oproti hodinkovému přibližně 5 minut

Červen: v první polovině června se čas zase začne přibližovat k hodinkovému a takto se děje do půlky měsíce, kdy dojde k vyrovnání obou časů. Po přibližně patnáctém dni se začne sluneční čas opět zpožďovat od hodinkového, a to průměrnou rychlostí minuta za 3 dny.

Červenec a srpen: Zpoždění se ustálí cca na sedmi minutách

Září: Ke konci srpna a na začátku září se sejde sluneční čas s časem hodinkovým již potřetí.

Říjen: poté, během konce září a v průběhu celého října se začnou sluneční hodiny opět předcházet a to o 5 minut, poté deset minut a časová odchylka se dostane na konci října až k 15 minutám.

Listopad: Na začátku listopadu (3.11) dosáhne odchylka maxima, jenž je plných 18 minut rozdílu oproti hodinkovému času. Zbytek listopadu nastává opětovné snižování rozdílu mezi slunečným a hodinkovým časem.

Prosinec: tři čtvrtiny prosince probíhá snižování časového rozdílu až do 25.12. kdy se sluneční čas s hodinkovým, již po čtvrté, opět setkají.

Docela zajímavé, viďte? Chod slunečních hodin tedy zcela závisí na otáčení naší planety Země vůdči Slunci a na roční době. A tak při tomto otáčení na „vesmírném kolotoči“ cestujeme v našich končinách od Západu k Východu rychlostí zhruba 300 m/s (což je pro srovnání třeba rychlost střely vystřelené z pistole), a současně obíháme po dráze kolem Slunce rychlostí 29,5 km/s, což je možné přirovnat k rychlosti rakety. Následek tohoto je všeobecně známý: zdá se nám, že obloha se pohybuje opačným směrem. Roční pohyb pak mění a střídá polohu stálic a souhvězdí na noční obloze. Vzdor tomu, že jsme ujeli již nesmírné množství kilometrů – nedojeli jsme nikam. Dík stálému kroužení „vesmírného kolotoče“ se vracíme na stejné místo, odkud jsme vyjeli. Budiž nám útěchou, že se tak vozíme celý život zadarmo a bez jízdenky a nemusíme se bát revizora /o pouti ale platit musíme/. Z důvodu toho, že sluneční hodiny jdou někdy „pěšinkami“ podle našich hodinek – buď přesně, pozdě nebo dopředu, nezlobte se na ně. Ony přesně jdou, ale svým „časem slunečním“, kdežto naše hodinky a hodiny jdou časem takzvaně „středním slunečním“. A tak se smiřme s tím, že to je tak a jinak to nikdy nebude a zákonitosti vesmíru nezměníme a není nám platný ani náš letní čas. Viďte! Je to legrační i vážné, ale ČAS, ta věčná veličina, si ze sebe blázny dělat nenechá. A také jej nikdy nikdo neovládne. Protože ČAS i když jde pomalu, tak nás stejně vždy doběhne.

Seznam použité literatury:

Václav Šimr: Pojďte s námi stavět sluneční hodiny

Ing. Pavel Příhoda: Sluneční hodiny

Ing. Stanislav Michal: Hodiny od gnomonu k atomovým hodinám

Doc. Ing. Bedřich Polák: Přenosné sluneční hodiny

NEDOTÝKEJTE SE UKAZATELŮ ANI OPĚRNÉ TYČE SLUNEČNÍCH HODIN!!! JSOU NATŘENY ŽÍRAVÝM KONZERVAČNÍM PROSTŘEDKEM!!!

Hodiny byly stavěny od 16.3. do 11.4.1991

Přebráno z pamětí a spisů pana Josefa Moravce z Chvalešovic.

Ke keši samotné:

Při vyzvedávání a zpětnému ukládání kešky dejte prosím pozor, aby nedošlo k poničení hodin. Pan Moravec, autor hodin, na Vás bude koukat nejspíše z okna a není vyloučeno, že za Vámi zajde na kus řeči, neb je velmi komunikativní. O slunečních hodinách toho ví mnoho a né jenom o nich. Takže kdyby jste měli dotaz, neváhejte ho oslovit.

Pro první tři nálezce je v krabce připravena odměna.

Krabička je klasická lock-lock a je vhodná i pro ukládání TB a GC. Navíc je po většinu času monitorována místními starousedlíky, jenž o krabce vědí a budou na ní dávat pozor.

DŮLEŽITÉ!!!!: K ODLOVU KEŠKY NENÍ POTŘEBA VSTUPOVAT DO KOLEJIŠTĚ, KTERÉ SE NACHÁZÍ V BLÍZKOSTI!!! KRABIČKA JE MIMO KOLEJIŠTĚ A K JEJÍMU ODLOVENÍ POUŽIJTE PŘECHOD PŘES KOLEJE, JENŽ JE ŘÍZENÝ SVĚTELNOU SIGNALIZACÍ A JE VE VZDÁLENOSTI CCA 30 METRŮ OD HODIN.

Keš uložena 2/2014

Additional Hints (Decrypt)

Cbxyba fr ubqvanz, cbq abul fr xbhxav, nm fr xnzra hfgear, ehxh qb gzl fbhcav.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)