Skip to Content

<

Prochazka Trebsi

A cache by Geo-Ondra Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/22/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jedná se o relativně krátkou nenáročnou multikeš,která má za cíl,ukázat Vám jednu z částí Hradce - Třebeš. Celá trasa i s návratem na start by Vám rozhodně neměla trvat déle než hodinu.


Třebeš

Třebeš je jednou z částí statutárního města Hradec Králové. Leží jihovýchodně od centra města, a slouží jako obytná čtvrť. Na jejím okraji leží i nákupní centrum Hvězda, které odděluje Třebeš od Moravského Předměstí. Na katastru Třebeše leží kromě části Třebeš i místní částMoravské Předměstí.

Katastrální členění Hradce Králové

Složení obyvatelstva:

  • Celkem: 6 488
  • 0 - 14 let: 823
  • 15 - 59 let: 4813
  • 60+ let: 851

Třebeš na mapě


 

Třebeš se stala v průběhu let domovem mnoha zajímavých lidí. Pro mnohé je ještě dodnes rodnou vsí s vesnickou dvoutřídkou, později i mateřskou školou, v níž vyučovali nezapomenutelní učitelé, ochotnickým divadlem, jehož činnost neměla za první republiky obdobu v širokém okolí. Party zdejších dětí tady zažívaly svá první dobrodružství, koupaly se ve starém Labi u Pralesa, cvičilo se v Sokole, bruslilo, kluci hráli hokej na Hrázce a lyžovalo se na Zámečku.

Z Třebše pocházel například hradecký malíř Jiří Ščerbakov, malíř Václav Souček i známý mykolog František Smotlacha. Dále ještě například bývalý motocyklový závodník Zbyněk Havrda.


František Smotlacha

 

František Smotlacha (30. ledna 1884 Hradec Králové – 18. června 1956 Praha) byl legendární český mykolog a zakladatel českého vysokoškolského sportu. V roce 1919 začal vydávat Časopis československých hubařů, nyní Mykologický sborník, a založil Mykologický odbor České botanické společnosti (1912) a zejména Českou mykologickou společnost (1921).

Tělesná výchova

Na Karlově univerzitě v roce 1910 převzal funkci učitele tělesné výchovy po zesnulém Antonínu Krištofovi. Byl poté jmenován prvním docentem tělesné výchovy v českých zemích. V roce 1910 založil dr. Smotlacha dobrovolnou vysokoškolskou organizaci Všesokolský sport.

Mykolog

Jeho gigantické dílo v oblasti popularizace houbařství a výzkumu jedlosti a toxikologie hub, kterým navázal na předchozí dlouholeté působení Jana Bezděka, je považováno jednu z hlavních příčin toho, že Češi jsou dnes považováni za národ houbařů a provozují sběr hub v rozsahu, jaký nemá u žádného dalšího evropského národa obdobu. Ve svém legendárním díle Atlas hub jedlých a nejedlých píše, že osobně vyzkoušel konzumaci 1700 druhů hub. Řadu druhů považovaných do té doby za jedovaté tzv. osvobodil (po opakované konzumaci přesunul do skupiny jedlé) a uvedl pořádek v do té doby značně chaotickém povědomí o jedovatých houbách.

Ještě v 50. letech ale musel vést boj proti stále přežívající školní pomůcce, která měla údajně zobrazovat sedm nejnebezpečnějších hub v Československu, na které přitom jen dvě houby byly skutečně jedovaté: hřib satan a muchomůrka červená. Ze smrtelně jedovatých hub na ní nebyla zobrazena žádná, takže se nelze divit případu, kdy učitelka řídící se touto pomůckou v roce 1946 zabila pokrmem připraveným z hub 6 lidí (příčinou otravy byla muchomůrka zelená).

Jako první popsal hřib rudonachový (Boletus rhodopurpureus Smotl. 1952), který byl v Evropě všeobecně akceptován jako "dobrý druh". O své místo na slunci bojuje další Smotachovo jméno:hřib růžovník (Boletus fuscoroseus Smotl. 1912)

Syn Františka Smotlachy Miroslav pokračoval ve stopách svého otce jako popularizátor mykologie a houbaření.


Bývalý závodník na silničních okruzích Zbyněk Havrda

V DOBÁCH SVÉHO VRCHOLU je na snímku zachycen Zbyněk Havrda, jenž slaví kulaté sedmdesátiny.

Nejen proto, že během své jezdecké kariéry byl u nás i v zahraničí celkem dvaapadesátkrát dekorován zlatým věncem, že v průběhu sedmdesátých a začátkem osmdesátých let získal dohromady úctyhodných devět domácích mistrovských titulů, nýbrž také proto, že nikoliv náhodou byl nazýván „rytířem motocyklových okruhů“.

Kdykoliv jsme se spolu setkali a mluvili jsme o ledačem, co život přináší, z jeho soustředěného výrazu tváře, z uvolněné intonace a klidné barvy hlasu vyplývalo, že máte čest s člověkem, jenž ví, o čem hovoří. Nezapomenutelný František Šťastný kdysi na Ceně Prachovských skal v Jičíně na Havrdovu adresu poznamenal, že je „mašinami přímo posedlý, má ctižádost, pro strach uděláno a umí v pravý čas vyrazit za vytčeným cílem“.

Ačkoliv ZBYNĚK HAVRDA ve své kariéře od roku 1966 až do jejího vyvrcholení v roce 1991, tedy plných pětadvaceti let, sedlal ve třídách do 50, 80 a 125 ccm několik motocyklů (Maico, Morbidelli, Kreidler, Ziegler-Casal nebo MBA), srdeční slabost měl a stále má pro soukromou značku AHRA, jež byla společným dílem zanícených fachmanů a konstruktérů – jeho otce Václava Havrdy a Václava Rathouského.

Úžasný a jedinečný výkon s tímto „kolibříkem“ podal Zbyněk Havrda na brněnské Velké ceně Československa 1971, když tehdejší souboj se světovými esy v kubatuře do 50 ccm dokončil na pátém místě! Později kdosi napsal, že „Havrda se postaral o největší triumf této unikátní značky v historii jejího trvání“.


Ke keši:

Jedná se o relativně krátkou nenáročnou multikeš,která má za cíl,ukázat Vám jednu z částí Hradce - Třebeš. Celá trasa i s návratem na start by Vám rozhodně neměla trvat déle než hodinu. Jedná se zejména o vycházkovou keš,tudíž je nejlepší ji odlovit pěšky. Na kole lze trasu projet také. S kočárkem to také půjde,jen pozor! Mezi 3. a 4. stage budete (po přechodu) přecházet hlavní silnici s relativně velkým provozem. Můžete s sebou vzít také děti nebo psy. 

Mezi 4. a 5. stage si v létě můžete dát točenou zmrzlinu,její souřadnice jsou i ve waypontech. 

Stage 1 ( N 50° 11.415 E 015° 50.013 )

Úvodní souřadnice Vás zavedou na autobusouvou zastávku s názvem "Třebeš školka". U jednoho ze zdejších rodinných domů se nalézá zajímavý automobil. Zjistěte zda se jedná o :

Klasická dodávka = A = 0

Nepojízdný vrak = A = 1

Pojízdný historický automobil = A = 2


Stage 2 ( N 50° 11.393 E 015° 49.993)

Tato stage Vás zavede k pomníku obětem 1. a 2. světové války. Vaším úkolem bude zjistit,kolik členů rodiny Havrdových padlo v 1. světové válce. To bude Vaše písmeno B.


Stage 3 ( N 50° 11.317 E 015° 49.934)

Tato stage Vás zavede k jednomu ze zdejších křížků. Vaším úkolem bude,zjistit počet "horních" řádků ( jsou odděleny čárou od "spodních") . To bude Vaše C.


Stage 4 ( N 50° 11.311 E 015° 49.775)

Tato stage Vás zavede k pomníku Mistra Jana Husa. Pomník věnovaný Mistru Janu Husovi se nalézá, v části Hradce Králové, v Třebeši. Pomník tvoří kamenný blok, který je osazen deskou s podobiznou Jana Husa. Umístěn je v prostoru křížení cest vedoucích obcí dále k Labi. V místě se nachází turistické rozcestí. Vaším úkolem je zjistit kolik km je to do "Hradce Králové" a následně provést ciferný součet,takto Vám vznikne D. !!! Rozcestník tam momentálně jaksi není, takže D=8. !!!


Mezi 4. a 5. stage se nachází již zmíněný stánek s točenou zmrzlinou. Dále si po pravé straně všimněte nedávno odbahněného a vyčištěného rybníku. Hned za ním je také,za zmínku stojící osada Hvězda. V této osadě se nachází několik desítek různých zahrádek.

Stage 5 ( N 50° 11.369 E 015° 49.622)

Tato stage Vás zavede ke kříži a zvoničce. Klasický vesnický prvek, kterým je zvonička s pomníkem ukřížování dokládá, že Třebeš dříve bývala samostatnou obcí. Zvonička s křížkem, který byl zhotoven v roce 1884 se nalézá nedaleko míst, kde silnice přechází ve stezku k Labi. Nalevo si také všimněte nové zbudovaných domků,které byly zbudovány v projektu "Stříbrná náves". Vaším úkolem bude,zjistit počet řádků textu na kříži. Ne však na celém kříži,ale jen na straně od zvoničky! Takže - zjistěte počet řádků textu na straně od zvoničky. To je Vaše E.


Stage 6 ( N 50° 11.403 E 015° 49.468)

Tato stage Vás zavede ke stavidlu. Zde máte dva úkoly. Jaká turistická značka je na mostě :

modrá = F = 5

zelená = F = 6

červená = F = 7

Dalším úkolem je spočítat svislé sloupky nacházející se "nad úrovní země" (takže nevycházejí ze země,ale z něčeho co již je na úrovní země). Vyjde vám dvouciferné sudé číslo,to ciferujte,to co Vám vyjde ještě vydělte 3 a vyjde Vám G.


Stage 7 ( N 50° 1(A).(C)(C)(D) E 015° 49.(E)(E)(A))

Zde na Vás čeká krabička velikosti "jiná". V ní zjistíte X.


Final ( N 50° 1(A).(X)(C)(B) E 015° 49.(F)(D)(G))

Finální krabička je velikosti small. Vejdou se nějaké ty drobnosti a možná i TB a GC (podle jejich velikosti). V krabičce je ještě jedna menší,ve které je logbook,je to tak proto,aby logbook nevlhnul,nechte to tak prosím být. 


!LOVU ZDAR! 


Zdroje:

http://hradecky.denik.cz/,http://www.turistika.cz/,http://cs.wikipedia.org/,...

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 4: Q=8
Fgntr 7: zntarg
Svany: zabubfgebz, cbq xhebh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

331 Logged Visits

Found it 303     Didn't find it 3     Write note 16     Temporarily Disable Listing 2     Enable Listing 2     Publish Listing 1     Needs Maintenance 2     Owner Maintenance 2     

View Logbook | View the Image Gallery of 25 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.