Skip to content

Zmizely stredovek Traditional Geocache

Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Okolí Hraběšína má zajímavý charakter. Nedaleko odtud se stékají do okolní krajiny hluboko zaříznuté potoky, ve kterých se odedávna rýžovalo zlato a podél nichž vznikaly opevněné stavby, jež zanikly tak dávno, že jsou dnes již téměř zapomenuty.


Nadmořská výška lokality kolísá cca od 300 m.n.m. na severu k 380 m.n.m. na jihu regionu a tvoří tedy mírný svah. Janský a Paběnický potok, které obtékají okolí Hraběšína, jsou do podloží zahloubeny údolími o hloubce dosahující až 20 m, jejichž stěny jsou většinou dosti nepřístupné. Geologicky leží oblast na rozhraní pásu svorových rul s amfibolity a oblasti biotitových pararul. Údolí Janského potoka je jediným místem, kde je přístupný kontakt mezi přibyslavickou ortorulou a moldanubickými pararulami.

V okolí se kdysi nacházely, případně se dodnes nacházejí pozůstatky, následujících lidských výtvorů:



1. Raně středověký mohylník – slovanské pohřebiště s původně (průzkum r.1883) asi 8 žárovými mohylami v místě posvátného lipového háje Lipina, který tu prý dříve existoval. Vznik mohyl je datován do 6. až 7.stol. V současnosti, dle archeologické zprávy, jsou patrny již maximálně 4 z původních 8 mohyl. Na místě několikrát v historii probíhal archeologický průzkum. Keramika nalezená v mohylách je uložena v čáslavském muzeu.


2. Bezejmenné hradiště - na okraji východní části vymezeného regionu známe dvě opevněné lokality. První z nich leží na ostrožně nad Janským potokem na spojnici mezi Hraběšínem a Dubinou, severovýchodně od Hraběšína a to na břehu odvráceném Hraběšínu. Šíje ostrožny je přeťata dvěma valy s příkopy (cca 30×50 m). Za nimi je uměle navršená vyvýšenina s mírnou depresí uprostřed. Po hraně ostrožny z jeho předpolí vede možná původní komunikace do zadní části ostrožny, kde lze rozpoznat některé deprese snad antropogenního původu.

3. Bezejmenné hradiště - druhou lokalitou, která nese podobnou charakteristiku, je opevněná poloha nad Doudovským mlýnem na ostrohu při soutoku Senetínského a Vranidolského potoka, jehož výslednicí je potok Janský. Dosud znatelný příkop zde odděluje opevněnou plochu od okolí.

4. Hradiště Chedrbí - žádné dostupné informace.

5. Tvrziště Lomec - výrazné tvrziště po sídle lomeckých zemanů, zřejmě ze 14.stol. Pahorek chráněn ze dvou stran příkopem, v jižní části zřejmě prostor původního parkánu. V severní části pahorku nad příkopem patrný náznak obdélné budovy.
Hrad Třebonín - terénní zbytky blíže neznámé fortifikace, snad hrádku neznámého jména ze 13.-14.stol., o němž psané zprávy mlčí a nejsou dosud k dispozici ani archeologické nálezy pro dataci. Zachovány mohutné valy a příkop.
Hradiště Třebonín - terénní pozůstatky opevnění neznámého jména a historie, snad útočištného hradiště - refugia ze 12.stol., zatím nedatovaného ani archeologickými nálezy. Zachována dvojice mohutných příkopů a valů, chránících ostrožinu na čelní, severozápadní straně.
V místních lomech, které jsou zahloubeny ve svazích údolí Medenického potoka se ještě v nedávné historii těžil krystalický vápenec, jež se tu lokálně vyskytuje.

6. Paběnický hrádek - k němuž se váže následující legenda: Roku 803 povolal Čáslav (zakladatel Čáslavi), jenž byl muž velmi slavný ale letitý, svých synů, jichžto jména byla: Časa, Slava a Paběn. I mluvil k nim a řka: „Synové milí, víte dobře jakou jsem já měl práci při bránění nepřátelům, do této země jim jíti nedada, a skrze to jsem velikou před knížetem obdržel milost, tak že mne hojným zlatem daroval, k tomu všickni obyvatelé té země velikou lásku ke mně měli. Ale poněvadž já již jsem sešlého věku, za to vás žádám, když já umru, abyste mne v loších položili a knížeti pánu svému věrni byli, město toto abyste tlustou zdí ohradili a tu společně bydlili. Jedna strana města ať jest Časova a druhá Slavova.“
Obrátiv se k Paběnovi, řekl: „A ty mládenče hned zítra jeď a místa příhodného hledej, na němž by mohl hrad postaven býti.“ Paběn, rozkaz otce svého vyplniv, nalezl jednu horu u velikého údolí, a tu hrad veliký a velmi vysoký postaviti sobě rozkázal. A dal jemu jméno Paběnice.
Roku toho také Paběn ponuknutím otce svého pojal sobě ženu jménem Domku, dceru Mstirodovu, ze vsi Hůrek.

7. Fáberovský mlýn - nejvýraznějšími terénními pozůstatky, vypovídajícími o ekonomickém využití krajiny jsou zbytky hrází s přepady a místy, kde lze uvažovat o mlýnech. Kromě dosud zachovaných mlýnů na Janském potoce, jejichž stáří nelze přesně doložit – Jánského a Doudovského, máme na Paběnickém potoce zachováno mohutné hrázní těleso přehrazující údolí. Pozůstatky mladšího Fáberovského mlýna se spolu s hrází nacházejí jen o několik desítek metrů dál po proudu potoka. Zde jsou dosud viditelné kamenné sklepy i systém přívodu vody. Klenební zásyp poskytl při vzorkování nevelký soubor zlomků keramiky 16./17. století.



8. Znaneč - místo kde stávala dávno již zaniklá ves Znaneč s pozůstatkem hrázního tělesa.

V okolí se nachází i další místa, kde stávala středověká opevněná sídla (hrad Chlum, Kozohlodský hrádek). Existuje doměnka, že menší opevněná sídla sloužila jako základny a ochrana pro lidi, kteří tu v potocích rýžovali zlato (rýžovišť je v okolí doloženo velké množství).



Doporučuji odlov za světla, jelikož se jde ke keši po starém kamenném mostě, v lese, kde je spadané listí a okraje mostu nejsou nijak zajištěny!
Parkovat se dá na dvou místech, která ovšem nejsou úplně ideální, jelikož jsou v blízkosti dvojité zatáčky a mostu. Proto buďte opatrní! Provoz je tu naštěstí minimální.

Additional Hints (Decrypt)

i xberarpu zbuhgarub fzexh, xgrel ebfgr an ililfrarz zvfgr n i wrub oyvmxbfgv wr onyina. icenib bq prfgl, nfv 15z bq uenal zbfgh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)