Poučeni nepříznivým vývojem se osadníci z nedaleké středověké osady Bystřec rozhodli zabránit dalším vodním přívalům vybudováním ochranného valu. Referenční bod vás dovede k jeho jedinému zachovanému rameni. Povodňový val měl tři strany a byl dvakrát pravoúhle lomený s dopředu vysunutým čelem. Jeho účinnost dokládá rovněž dvoumetrová akumulace hrubě písčitého nánosu přiléhající zvnějšku, ze směru od koryta potoka – k líci valu.
Zajímavým viditelným svědectvím důsledků svahové povodně a erozí jsou tzv. náplavové kužele. Tvoří je naplaveniny (písek, kamínky, hlína), které voda spláchla z erozních strží. V Rakoveckém údolí, v okolí osady Bystřec vznikaly postupně, během každého většího deště či tání sněhu. Kužele (mocné místy jen desítky centimetrů, jindy až dva metry) vytvořily na severní straně údolí ploché vějíře sahající od dnešního kraje lesa až téměř k potoku Rakovci. Mají podobu terénních vln, které nejlépe vyniknou na podzim, a při ranním a večerním osvětlení. Naše keška vás dovede na začátek jednoho z náplavových kuželů.
V místě, kde se nachází keška, je právě jeden takový náplavový kužel. Pokud se z tohoto místa budete dívat přímo směrem k potoku, tak asi po 15 m spatříte ostřejší lom, kde se louka více přiklání k potoku. Právě v tomto místě náplavový kužel končí.
Při jedné z takových přívalových vln byl dokonce zanesen jeden z domů.
Nápovědou by vám mohly být dobové verše eposu Alexandreis z časů kolonizace Drahanské vrchoviny.
,,Kak mám,“ pravě, ''srdce radné,
však mám tři věci nesnadné
a pak ovšem čtvrté věci smyslem nemohu dosieci:
kdež sě člun u vodách plazi
a kdež had po skalách lazi,
kdež orel vstúpi v oblaky.
Keška byla zbudována v rámci Naučné stezky Rakoveckým údolím (www.rakoveckeudoli.cz). Autorkou obrázku je Petra Tomanová.