Jak vypadá droba, břidlice či slepenec? Vydejte se s našimi geokeškami do světa hornin.
A jak tyto horniny vlastně vznikly?
Na Drahanské vrchovině převládají prvohorní usazené horniny. Sousední Vyškovská brána je tvořena sedimenty třetihorními.
Před variským vrásněním byla pravděpodobně oblast Čech pevninou (pohořím srovnatelným s Alpami), ale oblast Moravy byla pod hladinou moře. Z pevniny byly pravděpodobně řekami přinášeny valouny až do zdejšího mělkého moře (největší známý valoun na Vyškovsku je složený z granulitu a má delší rozměr než dva metry). V menších hloubkách blíže pobřeží sedimentovaly hrubozrnné slepence (hrubé zaoblené částice nad 2 mm, stmelené různým tmelem), ve větších hloubkách a dále od pobřeží pozvolna sedimentovaly droby (středně velké úlomky 0,05 - 2 mm), nejdále od pobřeží jako kal z nejjemnějších částeček zvětralých hornin se usazovaly břidlice. Usazování hornin probíhalo v několika etapách a pravděpodobně bylo ovlivněno i hlubokomořskými sesuvy (např. právě tělesa račických slepenců) či změnami hladiny moře. Tento vývoj pravděpodobně vedl ke střídání vrstev různé zrnitosti, čímž je Drahanská vrchovina poměrně charakteristická.
Následně, při variském vrásnění, bylo dno moře (včetně sedimentů) vyzdviženo, zvrásněno a rozlámáno. Sedimenty byly postupně tlakem nadložních vrstev a tmelem zpevněny v horniny. S jejich nápadnými výchozy je pak možné se setkat i v Rakoveckém údolí.
Rozhraní mezi slepencem a drobou je viditelná právě v místě kešky.
K další samostatným výchozům slepenců, drob a břidlic vás dovedou "reference point"
Těm, co by chtěli o geologii Drahanské vrchoviny zjistit více, doporučujeme např. stránky Masarykovy univerzity.
Nápovědou by vám mohly být dobové verše eposu Alexandreis z časů kolonizace Drahanské vrchoviny.
,,Kak mám,“ pravě, ''srdce radné,
však mám tři věci nesnadné
a pak ovšem čtvrté věci smyslem nemohu dosieci:
kdež sě člun u vodách plazi
a kdež had po skalách lazi,
kdež orel vstúpi v oblaky.
Keška byla zbudována v rámci Naučné stezky Rakoveckým údolím (www.rakoveckeudoli.cz). Autorkou obrázku je Petra Tomanová.