Skip to content

T5 PRO VEVERKU #3 Traditional Geocache

Hidden : 3/17/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

T5 PRO VEVERKU


Tato keš je věnovaná veverkám a zavede Vás do Klánovicého  lesa (též nazývaný Vidrholec nebo Fiedrholec) zaujímá plochu na východním okraji Prahy na území městských částí Horní Počernice,


Újezd nad Lesy a Klánovice a středočeských obcí Úvaly, Šestajovice a Jirny (část Nové Jirny).Téměř celá pražská část lesa je chráněna jako přírodní park Klánovice-Čihadla, části z něj jako přírodní rezervace Klánovický les a přírodní památka. Proto se tady chovejte k zvířatům a k lesu jako lidi a nééé jak Sus strofa.

Veverka obecná

Opravník obecně oblíbených omylů o veverkách:

 

Veverka patří k nejoblíbenějším tvorům české fauny a asi nenajdeme nikoho, kdo by ji na první pohled nepoznal. O to zvláštnější je, že právě o nezaměnitelné "opičce našich lesu" koluje tolik zavádějících informací...

S každým novým článkem o veverkách, který se objeví v novinách a časopisech, jsme znovu překvapeni, kolik v lepším případe nepřesností - a v horším hloupostí - jsou do nich autoři schopní shromáždit. Na vině je nejen "googleovský" způsob práce, kdy autoři opisují jeden od druhého (aniž by sami o veverkách cokoliv tušili), ale samozřejmě i nedostatek skutečně důvěryhodných zdrojů (i v encyklopediích jsou totiž o veverkách leckdy publikovány zavádějící údaje). Ostatně i drtivá většina snímku "divokých veverek", kterými jsou tyto texty doprovázeny, si na autenticitu jen hraje, protože byly pořízeny v městském parku v Mladé Boleslavi, kam jezdí pořizovat aranžované "lesní" snímky poloochočených veverek fotografové už mnoho let...

A nejde jen o články. Protože naší specializovanou "rodinnou" záchrannou stanicí pro veverky Pinky projde rok co rok kolem stovky veverčat ze všech koutu České republiky, setkáváme se jak s desítkami jejich nálezců, tak s radou zájemců, kteří se k nám "na veverky" přijíždějí podívat. Většina z nich - a to i ti, kteří mají hluboký zájem o přírodu - má k našemu neutuchajícímu překvapení o způsobu života a chování veverek zcela mylné představy.

Když jsme tedy dostali z redakce "Naší přírody" nabídku napsat o veverkách článek, napadlo nás vytvořit jakýsi "opravník obecně oblíbených omylu o veverkách". Tedy sepsat nejrozšířenější pověry, které se veverek týkají a uvést je do souladu s realitou.



Díl 3

MĚSTSKÉ VEVERKY

Tvrzením v předchozím odstavci zdánlivě protiřečí situace v městských parcích či na hřbitovech, kde se trvale pohybuje na malém území velké množství veverek. Jde ale o lokality, kde jsou veverky po desítky let uměle přikrmovány, čímž se jejich teritorialita částečně stírá, ostatně i proto, že často jsou tyto lokality pro veverku nepřekonatelně ohraničeny například zástavbou a nemohou se z nich tedy při sebevětší vůli odstěhovat. Veverky na takovou situaci reagují radikálním zmenšením svého teritoria, někdy i jen na prostor několika sousedních stromu. I zde se ale dospělé veverky snaží dostát své přirozené potřeby samotáře, své "sousedy" nijak nevyhledávají a je-li v dané lokalitě například společný vodní zdroj či místo příkrmu, navštěvují je v mezích možností každá v jinou hodinu.

PÁŘENÍ

S obdobím páření a rozmnožování mají laici automaticky spojené jarní měsíce, ve skutečnosti ale u veverek nastává už v době hluboké zimy. K páření může dojít už kolem Vánoc, obvyklým termínem je leden. Veverky mají mladé dvakrát za rok, druhým obdobím námluv je duben az kveten. Protože ale ne každá veverka zabřezne hned v lednu (či může vlivem nešťastných okolností o již narozená mláďata rychle přijít), mohou veveřátka přijít na svět v podstatě kdykoliv od konce února az po konec srpna. Podle našich statistik do stanice přijímaných mláďat rodí drtivá většina samic v přírodě poprvé začátkem března a podruhé v červnu.



POMOC

Nejúčinnějším způsobem pomoci divokým veverkám je stavba a umístění jednoduchého veverčího krmítka. Vzhledem k uzavřené konstrukci se do něj nikdo jiný než veverka nedostane, a tak je potrava v něm stoprocentně zužitkována těmi, komu je určena. Fotografie krmítka i návod na výrobu naleznete na našem webu Veveratka.cz.

Zdroj informací - O AUTORECH - článku

Kateřina a Petr Soukupovi provozují ve volném čase specializovanou Záchrannou stanici pro veverky Pinky, do které přijmou každý rok kolem stovky veverčat z celé České republiky. Stanice je součástí sítě záchranných stanic CSOP. Katerina (1973) se dlouhodobě věnuje pozorování a fotografování divokých veverek. Již téměř deset let připravuje informacemi a fotografiemi nabitý web Veveratka.cz, věnovaný jak divokým veverkám, tak práci v záchranné stanici. O živote jedné z divokých veverek napsala unikátní pětisetstránkovou a radou raritních snímku vybavenou knihu "Veveřácká kronika", zaznamenávající pravděpodobně nejdelší (více než 6 let) souvislé pozorování divokého zvířete v přirozeném prostředí, které se kdy komu podařilo zachytit. Podrobnosti o "Veveřácké kronice" s ukázkami z recenzí a s desítkami čtenářských ohlasu najdete na našem webu: http://veverackakronika.bloudil.cz/

 


Chcete nám pomoci?

V případě pomoci:

Kontakt na záchrannou stanici pro veverky Pinky

http://veveratka.cz


Něco málo ke keši. Keš se nachází 15 metrů nad zemí ( 50 m lano bude určitě stačit ) a proto budete potřebovat speciální stromolezecké vybavení. Bez výbavy se o to ani nepokoušejte!!!  a zbytečně neriskujte své zdraví. Opravdu to bez něj nedáte.

!!! Odlov této krabky je pouze na Vás a na Vašem uvážení, že za to stojí !!!

!!! Na odlov nechoď nikdy sam !!! 

http://www.horolezeckametodika.cz/

 

Flag Counter}

Additional Hints (Decrypt)

Mirqav uynih n armncbzra fv bcfng obahf pvfyb, zbman fr ohqr arxql ubqvg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)