Skip to Content

<

PORS

A cache by EmilVlasak Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/29/2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato mysterka je věnována bývalému závodu PORS - Početnická a organizační služba - v Chabařovicích a Ústí nad Labem.


Hromadné zpracování dat v socialistickém Československu se opíralo o tři pilíře.
Agrodat se věnoval podpoře zemědělské výroby a v Ústí se z celkem pochopitelných důvodů nevyskytoval. PVT (Podnik výpočetní techniky) zpracovával data pro státní správu. Ústecký PVT sídlil v Londýnské a později se přestěhoval do střekovských Kramol. Připomíná ho keška Programatorská – Fortran.
A konečně PORS (Početnická a organizační služba) se věnoval podpoře obchodu, například podniků Potraviny, Drogerie, Drobné zboží, Oděvy a dalších. 
PORS byl založen v roce 1955 a v době své největší slávy měl po Československu 20 poboček. Na Ústecku sídlil dlouhá léta v Chabařovicích na výchozích souřadnicích této mysterky.

Když jsem do Chabařovic v roce 1980 nastoupil, neměl mezi ostatními závody dobrou pověst; mimo mikrofon nám dokonce říkali Žabařovice . Příčina byla celkem pochopitelná. Dojíždění nacpanou dvanáctkou nebylo nijak příjemné; dostat se třeba včas na ranní znamenalo vstávat na Severní Terase kolem půl páté. A i když se v Chabařovicích našlo několik špičkových individualit (třeba zasloužilý kačer Cesmina_v), mnoho míst obsadili domorodci, kteří neměli k oboru vztah.

V závodě pracovalo několik politických hříšníků, které ředitel nabral s vědomím, že nemohou ohrozit jeho pozici. Bývalý tajemník Františka Kriegla, bývalý ředitel ZPA či docent matematiky vyhozený z Pedagogické fakulty, to byla v té době skvělá společnost .

Chabařovice měly i další výhody. Třeba jsme – na rozdíl od většiny populace – nemuseli do prvomájového průvodu. Ředitel se oprávněně obával, že by zaměstnanci posilněni alkoholem na komunistické manifestaci způsobili nějaký průšvih. Proto v Chabařovicích nahlásil, že jdeme v Ústí a v Ústí zase obráceně. Dodnes netuším, zda tato omšelá finta skutečně celá léta zabírala nebo zda se všichni jenom tak tvářili .

Pokud jsme se nezdrželi naproti  na odloučeném pracovišti „Český dům“, z odpolední se utíkalo po skončení povinností a vrátný pak celé směně „napíchal“ správné odchody.

Ty povinnosti měly nejrůznější charakter. V „Početnické“ pracovalo mnoho žen a téma osmého pádu (kdo s kým?) by vydalo na román. Protože většina aktérů je naživu a místní logy čtou i nezletilci, raději jsem ho kompletně zcenzuroval .

Pohled na sál v Chabařovicích

Ale nebyla jenom legrace. Kamióny naložené potravinami musely ráno dostat naše „sjetiny“ za každou cenu. A tak, když se nám někdy nepodařilo od rána umravnit nejlepší počítač na světě sovětský M4030, vyjednal se v sesterském závodě strojový čas a jelo se na noční, klidně třeba až do Jihlavy.

Koncem osmdesátých let jsme se postupně stěhovali do nově budovaného závodu v Ústí nad Labem.  Akce to byla úsměvná, protože každý soudný člověk už v té době tušil, že sálové zpracování dat končí. Tedy až na manažment. Soudruh ředitel se do poslední chvíle domníval, že znásobením velikosti závodu a počtu sálových strojů se stejně znásobí obrat, zisk a potažmo i jeho prémie. Paradoxně to byl přitom právě on, kdo pravidelně navštěvoval počítačové akce v západním Německu. Bylo ale veřejným tajemstvím, že šetří marky za nákup vstupenek a místo toho se raději věnuje průzkumům místních pornoshopů. Ty totiž – na rozdíl od počítačů – v socialistickém Československu nebyly k vidění vůbec .

Pevný disk o závratné kapacitě 29M vyrobený v Bulharsku vyžadoval pravidelnou údržbu, jinak ztrácel kompatibilitu

Odborná úroveň v PORSu Ústí se postupně lepšila a situace vyvrcholila počátkem devadesátých let, kdy zde parta nadšenců začala pod značkou DATOS dovážet a montovat PC techniku a sítě a stala se v tomto oboru nakrátko leaderem celého podniku. Nakrátko, protože PORS dlouho nevydržel. Další a další vlny šéfů a šéfíků povstávaly s bohulibým úmyslem řídit naši práci. A tak každý, kdo něco uměl, odešel dříve nebo později do soukromé sféry. A jestli neumřel nebo není v důchodu, pracuje tam dodnes...

Jak na kešku?

Výchozí souřadnice nemají pro hledání žádný význam.
K nalezení mysterky musíte vyluštit malou tematickou šifru.

N 50° 40.ABC, E 14° 0.DEF

183295343454449

 

Nemusíte nic instalovat. Stačí jednoduchý programátorský grif, v principu kliknutí myši.

BF hledači nejsou bez šancí a jejich logy uznám, ale ne jako xTF.

Děkuji starému známému z PORS Cesmina_v za prohlédnutí textu a beta test.

Additional Hints (No hints available.)



 

Find...

148 Logged Visits

Found it 141     Write note 6     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 11 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.