Skip to content

This cache has been archived.

PŘESEKA: [red][i]
Pár degustátorů se sice ještě stále nestihlo zalogovat, ale jinak si myslím, že již nastal čas
uschovat listing tohoto úspěšného nočního eventu do archivu [;)]

Ještě jednou děkuji všem za účast i pozitivní logy a těším se na další společná setkání.

Pořádající kačer PŘESEKA [8D]

More
<

NOC V TŘEBOŇSKÉM PIVOVARU: prohlídka s degustací

A cache by PŘESEKA + ČEPIČKA & Lilac VIRGIN Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Saturday, 19 July 2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Flag CounterNOC V TŘEBOŇSKÉM PIVOVARU:
SPOJENÁ S OCHUTNÁVKOU PIVA A DOMÁCÍHO PIVOVARSKÉHO CHLEBA
Komentovaná prohlídka pivovaru, za svitu loučí, spojená s konzumací.

***19. 7. 2014 *** 20:45 – 23:00 SELČ***

! ! ! STOP STAV ! ! !

SOUČÁSTÍ EVENTU JE OCHUTNÁVKA PIVA A CHLEBA UPEČENÉHO Z PIVOVARSKÝCH KVASNIC !TŘEBOŇSKÝ PIVOVAR

Po sérii několika návštěvních dnů si vás tentokrát dovoluji pozvat na „první návštěvní noc“, a to do jednoho velmi zajímavého, a současně i významného, objektu stojícího v Třeboni na břehu Zlaté stoky, přímo pod hrází rybníka Svět – do jednoho z nejstarších evropských pivovarů. Pivovar je pojmenovaný po jednom z nejvýznamnějších budovatelů nejenom rybníků, ale i mnoha dalších pivovarů na rozlehlém panství mocných Rožmberků. Touto osobou nebyl nikdo jiný než slovutný rožmberský regent Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan (1533-1604), který svou oslnivou kariéru v rožmberských službách začal v nedalekých Borovanech.

V průběhu dvou dnů budou v Třeboni probíhat Historické slavnosti Jakuba Krčína, a tak si myslím, že se sem sletí nejenom kačeři z blízkého, ale i z větších dálek a ti všichni jistě ocení možnost zajít se, po horkém letním dni ochladit a své vyprahlé hrdlo zavlažit právě sem, do pivovarských sklepů, kde je stálá roční teplota osciluje okolo pouhých 6-ti stupňů nad nulou…Prohlídka je sice noční, nebude však probíhat potmě, ale za svitu svící a loučí. V místě konzumace pak bude osvětlení elektrické. Nicméně kdo má obavu, že by mohl hůře vidět tomu doporučuji přinést si s sebou vlastní baterku. Možná se mu pak bude hodit zejména při cestě domů.Prohlídka je koncipována na cca 2 hodiny času, ale pokud se zdržíme při „ochutnávce“, až čtyř druhů piva, tak se může o něco protáhnout. Vyhánět nás prý nebudou.Začátek prohlídky bude na pivovarském nádvoří. Zde se nachází nově zrekonstruovaná kašna, ze které při slavnostních příležitostech teče pivo, a také se tu dozvíme něco o historii pivovarnictví v Třeboni a pak si prohlédneme vlastní pivovar. Přes varnu a další technologická zařízení se postupně dostaneme až do historického podzemí a dozvíme se i vše důležité o jednotlivých fázích výroby a postupech vaření tradičního třeboňského piva.

Starými pivovarskými podzemími chodbami se dostaneme až do samotných ležáckých sklepů. Tady pro nás bude připravený specielní domácí chléb upečený s použitím pivovarských kvasnic a mláta. K tomu pak budeme ochutnávat nefiltrované nepasterizované pivo přímo z ležáckých tanků. Jakého druhu přesně nelze říci předem. Záleží to na tom, co nám pan sládek právě uvaří. Chléb bude se solí a sádlem, a jistě bude, při jeho správném „svlažování“, dobře klouzat do krku…
Jen málokterý pivovar ve střední Evropě se může pochlubit takovou tradicí jako třeboňský pivovar, který byl založen roku 1379. Historicky nejstarší zařízení na výrobu piva zde vlastnila již v roce 1367 augustiniánská řeholní kanonie. V archivních záznamech se toho roku připomíná pánev na hradě, na níž vařila vrchnost pivo pro vlastní potřebu a pronajímala ji za poplatek i měšťanům. Tehdejší zařízení pivovaru bylo velmi skromné až primitivní.

V roce 1482 dává pan Vok z Rožmberka pivovar rozšířit a staví nové sklepy vedle zámku. Stoupající spotřebě piva však výroba nepostačuje a proto jsou v roce 1522 provedeny větší přestavby zámeckého pivovaru. Další přestavba byla uskutečněna vlašskými staviteli roku 1560. Na sklonku 16. století se ocitá třeboňský pivovar mezi 19 rožmberskými pivovary s plánovanou výrobní kapacitou 100 várek ročně - tj. celkem asi 1896 hl. piva.

Třeboňské pivo získávalo postupně na popularitě, starý hradní či zámecký pivovar kapacitně nevyhovoval a tak nový pivovar vznikal přestavbou a přístavbou dřívější rožmberské zbrojnice v místech mezi Svinenskou a Novohradskou branou, kde stojí dodnes. Se stavbou bylo započato v roce 1706 a pivovar byl dokončen italskými staviteli roku 1712. Svou dnešní podobu dostává pivovar až v druhé polovině 19. století, kdy byl zcela přestavěn a v roce 1886-1887 vystavuje na tehdejší dobu neobvyklé množství 50 000 hl piva.Roku 1888 obdržel třeboňský pivovar na výstavě v Bruselu diplom od belgického krále za kvalitní pivo. Před rokem 1914 dosahuje výroba přes 100 000 hl piva. Po 1. světové válce nastává pokles výroby na polovinu a výstav piva celkově kolísá. Nejvyšší je zaznamenán v roce 1929, kdy v období konjunktury činí 65 000 hl. Potom opět následuje pokles produkce až na pouhých 43 000 hl. Ve válečných letech se výstav neustále snižuje a počátkem roku 1945 je nakonec výroba třeboňského piva zcela zastavena. K obnově došlo až na samém sklonku roku 1945, kdy se v Třeboni znovu začíná vařit, prozatím ovšem jen slabé, čtyřstupňové pivo.

Až do konce války byl pivovar majetkem schwarzenberské primogenitury. Po přechodném poválečném období, kdy přešel pod národní správu, se z pivovaru Regent stává jeden ze závodů Jihočeských pivovarů se sídlem v Českých Budějovicích. Samostatnou érou je jen krátké období od roku 1953 do června 1955, kdy byl utvořen národní podnik Třeboňské pivovary se závody Třeboň, Tábor a Jindřichův Hradec. Od 1. ledna 1989 byl pivovar součástí státního podniku Pivovary České Budějovice, a po privatizaci v roce 1992 byl pivovar součástí akciové společnosti Jihočeské pivovary. To trvalo až do roku 1999, kdy se akcionáři rozhodli pivovar Regent prodat. V srpnu 2000 byl pivovar prodán akciové společnosti Bohemia Regent a té patří dodnes.

Jestli tedy chcete zažít skutečně jedinečnou noční výpravu za pivovarskou bránu, spojenou s ochutnávku zdejšího piva tam, kde ho běžně koštuje místní sládek, pak je tento event určený právě pro vás. Neváhejte proto a přihlaste sebe, a samozřejmě i vaše abstinující přátele nebo drahé polovičky, protože co si budeme povídat – někdo vás potom přece také bude muset dopravit domů…
JAK BUDE EVENT PROBÍHAT ?

Všechny přihlášené účastníky žádám, aby se shromáždili nejpozději ve 20:45 hodin do prostoru hlavní brány pivovaru – Trocnovské náměstí. Zde pro vás bude k dispozici logbook a v případě zájmu i eventová CWG.

V případě vašeho zájmu je možné abychom se sešli ještě před vlastní prohlídkou v podzemní pivnici – bývalé zbrojnici a odtud se pak vydali přímo na pivovarské nádvoří, kde začne vlastní komentovaná prohlídka, ale je samozřejmě možné dostavit se až na naši speciální noční prohlídku.


Cena za prohlídku:

S pivovarem je pro náš event dohodnutá snížená cena za prohlídku pro dospělou osobu, děti do 6 let jdou zdarma:

- jednotná akční cena pro dospělou osobu = 130 Kč

- dětská cena od 6 do 18 let = 80 KčPočet účastníků - maximum účastníků pro tento „návštěvní den“ stanovuji, po dohodě s pivovarem, na 50 přihlášených osob.


Z tohoto důvodu, vás všechny předem žádám - již při přihlašování zvažte, zda se skutečně chcete a budete moci této akce zúčastnit. Neblokujte zbytečně místo někomu jinému. Současně upozorňuji, že event není, svým charakterem, úplně vhodný pro děti, zejména ty mladší 6-ti let, ale zúčastnit se samozřejmě může i váš kačerský dorost.
Jakmile se ve 21:15 vydáme na prohlídku budou mít případní opozdilci smůlu. Vlastní prohlídka bude trvat cca 90 až 120 minut. V jejím průběhu si opět dovolím vyhlásit několik kvízových otázek. Kdo z účastníků eventu na ně bude, jako první, znát správnou odpověď, tak ten ode mne, za odměnu, obdrží ještě jedno ze dvou druhů speciální (neprodejní) eventové edice CWG. Jakmile někdo, za své správné odpovědi v kvízu, získá oba druhy CWG již dál nesoutěží !

Po opuštění prostor pivovaru bude možné zakoupit si, díky tzv. Pivní pohotovosti, nějaké ty předtím ochutnávané pivovarské produkty, ale to je zcela na vás protože oficiální část tohoto eventu tím bude ukončena. Ten kdo bude mít zájem má pak možnost vidět slavnostní ohňostroj, a kostýmovaný průvod, na hrázi Rybníka Svět (u sochy třeboňského regenta Jakuba Krčína).

Případné časové změny, a jiné důležité informace, k tomuto eventu se dozvíte pomocí oznámení Annoucement.

EVENTOVÁ CWG


K dispozici budou, pro všechny sběratele dřevíček a zájemce o památku na tento event, 6 různých druhů eventových CWG. Je na vás zda si vyberete jedno CWG nebo celou sadu. Prodej všech CWG bude za standardní cenu 10,- / ks ( v případě zakoupení všech 6-ti druhů bude cena 50,- / sada ), a to až do jejich vyprodání. Eventová edice je limitovaná maximálně 50-ti kusy od každé prodejní varianty a tak těm z vás, kteří chcete mít jistotu, že si domů odnesete přesný druh i počet CWG, doporučuji objednat si je předem přímo ve vašem WA logu.

Další dva druhy, speciálních neprodejních, CWG z této eventové edice získá pouze 16 účastníků eventu. K mání budou tato CWG, jen a pouze, za vaše včasné a správné odpovědi na kvízové otázky.
Počet výherních CWG (jsou dva různé druhy) omezuji na 2 kusy / jeden nick. Důvod je jednoduchý, nechci aby nějaký kačer historik "vyzobal" všechna soutěžní kolečka a na ostatní už pak nic nezbylo.

Obě tato speciálních CWG ještě obdrží 6 "Nej..." kačerů přítomných na tomto eventu. V čem bude to "Nej" spočívat se dozvíte až na místě samém.
JAK SE NA EVENT PŘIHLÁSIT ?


Každý zájemce o účast na eventu se zapíše formou logu Will Attend do kterého je nutné jmenovitě (nebo nickem) uvést počet vámi přihlašovaných osob. Maximální počet přihlášených účastníků pod jedním WA logem omezuji na 3 nicky (nebo na jednu rodinu lovící pod společným nickem).

Stop Stav bude vyhlášen po dosažení celkového počtu 50 přihlášených osob - všichni ostatní zájemci pak již budou evidováni jen jako eventuální náhradníci.
JAK SI ZALOGOVAT ÚČAST NA EVENTU ?

Pokud zde budeš přihlášený formou Will Attend a skutečně se tohoto eventu zúčastníš, tak potom si po ukončení akce, zde na GC.com, zapíšeš ještě i log Attended. K tomuto logu pak můžeš připsat i své dojmy a zážitky z celé akce. Také uvítám, když přiložíš i tebou pořízené fotografie nebo video nahrávky z eventu.

Všichni účastníci této "1. návštěvní noci" jsou srdečně zváni na některý z mých dalších, již nyní připravovaných, návštěvních eventů..


Listing eventu bude archivován po zalogování všech účastníků,
nejpozději však 19. 8. 2014.

OBSAZENÍ EVENTU - REZERVACE MÍST

Poř. NICK Poznámka Poř NICK Poznámka
1 ondra16 CWG sada * 1WA log 26 Raben1
2 ondra16 27 Raben1
3 qvik +1 28 IreLumi CWG sada
4 hosterb CWG sada 29 Minja CWG sada
5 hosterb 30 Marplet CWG sada
6 vladano 3 x CWG sada 31 Theresa112
7 zvedavkanocni 2 x CWG sada 32 Alcapone_
8 mar-si-ci CWG sada 33 Hormon
9 mar-si-ci 34 Mil2008
10 warwac CWG sada 35 Boho11 CWG sada
11 brumlik.k CWG sada 36 Xawo
12 brumlik.k 37 duos sinkneros CWG sada
13 Nuwara CWG sada 38 duos sinkneros
14 VK_Stahlavy 2 x CWG sada 39 JohnnyM.
15 VK_Stahlavy 40 JohnnyM.
16 VK_Stahlavy 41 mam-to!
17 Lilac VIRGIN CWG sada 42 apratt123 CWG sada
18 Lilac VIRGIN 43 Lucky00123 CWG sada
19 Zdendulakus 4 x CWG sada 44 keltoncz CWG sada
20 Zdendulakus 45 fiksici CWG sada
21 Zdendulakus 46 fiksici
22 Zdendulakus 47 Core_p CWG sada
23 ČEPIČKA CWG sada 48 Core_p CWG sada
24 pekackovi CWG sada 49 Deadhead man CWG sada
25 pekackovi 50 janulka.z + wenca12

Na všechny účastníky eventu se těší, a pohodové dny, do data jeho konání, vám přeje pořádající kačer PŘESEKA.


Poslední podstatná úprava listingu: 15. 7. 2014
Poslední AKTUALIZACE REZERVAČNÍ TABULKY: 19. 7. 2014 / 17:00 hod.
Zdroje: propagační materiály a www stránky pivovaru Regent; Zmizelé Čechy – Třeboň (Paseka 2009)
Fotografie: sbírka pohlednic vydaných v letech 1890 až 1990. U všech ostatních neautorských fotografií je uvedený zdroj.

Additional Hints (Decrypt)

FENM - 20:45 h cvibinefxé oeáal ( Gebpabifxé aázrfgí )

FGNEG - 21:15 m aáqibeí cvibineh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.