Schron jest elementem Piskiej Pozycji Ryglowej (po niemiecku: Johannisburg-Riegel, Stützpunkt Johannisburg). Budowę umocnień rozpoczęto w 1939 r. Podstawową siłą ogniową były dwa Karabiny maszynowe MG 34. Załoga składała się z 12 żołnierzy. Karabiny zamontowane były w strzelnicach pancernych o grubości 20 cm. Do obserwacji pola walki zainstalowano dzwon osłaniający obserwatora pancerzem o grubości 15 cm. Jest to największy i najsilniej wyposażony w środki bojowe obiekt na Pozycji Piskiej. Obecnie schron częściowo znajduje się na terenie prywatnym i wstęp do środka jest niemożliwy. Aby zdobyć skrzynkę nie trzeba (a raczej nie wolno) skakać przez płot!
W Piszu istnieje Stowarzyszenie Historyczne "Piska Pozycja Ryglowa”. Dzięki jego działaniom powstała Ścieżka Edukacyjna pokazująca 8 schronów należących do Stützpunkt Johannisburg (temat tego kesza też do niej należy). Dwa z nich zostały poddane renowacji. Schrony wyposażone są w elementy uzbrojenia, łączności i wyposażenia kwaterunkowego (prycze) oraz jest tam wystawa pamiątek o charakterze militarnym. W jednym z nich eksponowany jest MG 34. Zwiedzanie po umówieniu się telefonicznym za darmo.
Reaktywacja! Bardzo dziękuję za reaktywację! AL_OL_AN_KA ! Oto co napisał: Zrobiłem reaktywację, ale ukryłem pojemnik, nieco przymaskowany, przy płocie w okolicy drzewa. Wciąż będzie to zgodne ze spojlerem.