Skip to content

Svaty Jan nad Desenicemi Traditional Cache

This cache has been archived.

KATE scorpio: Bohužel se mi keš nepovedlo zprovoznit, tak dávám do archivu :(.

More
Hidden : 5/24/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Škatulka je mikro, takže tam nenacpu ani suk. Přesto bych chtěla odměnit první tři nálezce, proto je pro ně v krabičce vzkaz(uvnitř na deskách logbooku), kde XTF kolečka najdou :).

Editace 28.6.2014: První tři nálezci již byli odměněni a kolečka XTF jsou rozebrána. Kdo chce měnit, najde kolečka určená k výměně na tomtéž místě, kde byla kolečka XTF :). Místo je stále uvedeno na deskách logbooku. Jsou zde tři kousky.


Uprostřed léta 2006 ožila kaplička…


Nad Dešenicemi směrem na Zelenou Lhotu je postavena kaplička sv. Jana. Podle informací, které pro nás zpracoval Ing. Petr Bukovský, kaple byla vyznačená pod jménem Tremlhof na starých mapách již od poloviny 17. století. Toto místo si oblíbila dešenická malířka Anna Halasová. Založila pamětní sešit, do kterého se zapisují návštěvníci a kdysi pustou místnost vyzdobila. Po jejím vzoru přibyli další, kteří kapličku sv. Jana navštěvují a nosí jí i drobné dárečky, které starobylé místo zkrášlují. Již tradicí se stal silvestrovské setkání u kaple. Schází se nás početná skupina se svíčkami, obrázky a dárečky pro kapličku a vždy zde uspořádáme silvestrovský piknik pod širým nebem. K setkání dochází 31.12. v poledne.
/Eva Kratochvílová – kronikářka Dešenic/



Odborný posudek:


Kaplička sv. Jana má „malý“ handicap, není kulturní památkou Podle hodně strohého, německy střiženého, kabátu kaple lze usuzovat na stavbu s původem v 19.stol., ale nenechme se úplně klamat…

Její dnešní vzhled je v detailech mírně „okousaný“, zjednodušený ((osudem většiny staveb z odněmcovaného území je období zapomínání, chátrání, novodobé obnovy a překotnost realizace určující někdy méně citlivou formu – v případě tohoto sv. Jana jde o drobnosti celek razantně nerušící, podstatné je, že po stránce konstrukčně funkční je ve stavu k dlouhodobému přežití – střecha, zvonička s žaluzií, lemování štítové atiky, dveře s žaluzií a jejich zajištění – zkrátka do ní neprší, je hezky posazená do terénu, odkud voda teče pryč a stavba trvale větrá… proto dělá dojem ještě mladší stavby. Na otisku císařského (Františko-josefského) mapování z roku 1880 je kaplička zachycena na lesní cestě mezi Deschenitz a Mottowitz (Dešenice-Matějovice) s označením st.Johann s výškovým údajem 647 (m.n.m.), v sedlovitém prohybu táhlého hřbítku vedoucího západním směrem od Křížového vrchu (Kreuzberg 806 (m.n.m.)). Rovněž starší (Františkovské) mapování z roku 1852 (vycházející z mapování Stabilního katastru) zachycuje dnešní polohu i tvar kaple (byť bez jmenného popisu), ale naopak s jednoznačným značením, že jde o stavbu nespalnou.

Z náhledu do historických map a srovnáním s dnešním snímkem lze o původu kaple sv. Jana na katastru obce Dešenice říci pouze, že výrazné orientační místo v terénu, při překonávání táhlého hřbetu mělo pro místní usedlíky poměrně značný význam, že jim stálo za místopisné označení. Patrně bylo nejprve (min. 16.-.17.stol.) značeno v terénu prostým křížem ((pokud nebyla příčinou značení nějaká tragická událost, jasně dohledatelná – pak jsou dvě verze, 1. nejprve křížek a silou tradice později zděná kaple, nebo 2. nejprve drobná dřevěná lesní kaple a později definitivní kaple kamenná)). Rozhodně místo, na němž kaple stojí je jako kaple značené již v polovině 17. stol. a ve všech pozdějších mapách.

Kaple jako taková je vysvěceným místem a proto spadá pod liturgickou dikci nějaké farnosti – předpokládám u nás převažující římskokatolickou farnost.
/Ing.Petr Bukovský/


Naučný okruh:


Kaplička sv.Jana je jednou zastávkou naučné stezky Po stopách starých formanů, na které se podílí Městys Dešenice. Okruh byl slavnostně otevřen 6. září 2014. Má celkem sedm zastávek a je dlouhý 12,5 km. Vede z Dešenic přes Matějovice, Děpoltice a Žíznětice. Podnětem k vybudování jsou poznatky o Světelské stezce.



Světelská formanská cesta:


Světelská cesta představovala důležitou dopravní tepnu mezi Bavorskem a českou kotlinou. V raném novověku propojovala Klatovy s městem Vilshofen na Dunaji, důležitým centrem solního obchodu. Procházela přitom Zwieslem(česky Světlá, odtud název cesty), přes který vedla od severovýchodu další cesta do Čech, známá obecně jako tzv. Vintířova stezka a zprostředkovávající spojení s Hartmanicemi a Sušicí. Toto dopravní spojení je prokázáno již velmi záhy, v souvislosti s působením poustevníka Vintíře v 11. Století v Dobré Vodě u Hartmanic se předpokládá zbudování či obnovení cesty, na které se nejpozději ve 13. století začalo vybírat pohraniční clo.

Název Světelská cesta je umělý, je až produktem 19. století. Není navíc jediný; v souvislosti s údajným vedením cesty po hřebetech Prenetu, Můstku a Pancíře se vžil a často se používá název Výšinná cesta (Hochstrasse).

Z letmého náčrtu vyplývá, že propojení Klatov se Zwieslem existovalo nejpozději v roce 1525, ale lze předpokládat jeho existenci již před rokem 1420. Konkrétní vedení cesty je ovšem sporné: nejstarší zprávy naznačují, že cesta po Prenetu, Můstku a Pancíři spíše směřovala přes Dešenice na Nýrsko, zatímco Strážov využíval cesty probíhající údolím Městišťského potoka.

Podle předběžné prohlídky stezky, kterou provedla skupina ve složení PhDr. Jan Lhoták (archivář Muzea Šumavy v Sušici), Karel Velkoborský (ředitel Vlastivědného muzea Královského hvozdu v Nýrsku) a Martin Kříž (předseda Klubu přátel Klatovska, o. s.) v srpnu 2009 se zdá, že jeden z nejzachovalejších a nejzajímavějších úseků Světelské stezky se nachází v lese na svahu Prenetu. Zde je celý systém starých cest, z nichž se zcela vymyká hluboký úvoz táhnoucí se souvisle od někdejší osady Křížový vrch směrem k Matějovicím. Jmenovaný úsek se nachází v lese, který spravuje Městys Dešenice.



Cesta, která překročila region Nýrska se postupně ztrácí v odlesněné krajině, která byla od 19. století stále více využívána pro stále více účelů. Zde stezku už nemůžeme najít - až na skromné zbytky - přímo v terénu.



Takže les s kaplí sv. Jana je nejen kouskem hodnotné přírody, ale pro romantiky také lesem kouzelným, ukrývajícím mnohé poklady (v zapomenutých památkách na dřívější obyvatele)….
/výňatek z plánovací a rozvojové studie obnovitelnosti Světelské stezky pro cestovní ruch, autoři: PhDr. Jan Lhoták, Martin Kříž/


Městys Dešenice:


Městys Dešenice dále pracuje na vytvoření muzea v prostorách tvrze. Kromě muzea zde bude i malý konferenční sál a hlavně vysněné Infocentrum. Více informací o aktivitách Městyse se dozvíte na jejich stránkách.


Kudy ke kapličce:


Já ke kapličce chodím z parkoviště u prečerpávací stanice (Waypoint P1). Tam odstavím geovozidlo a dám se vzhůru po cestě podél plotu až nad koleje (Waypoint T1) a potom si vyberu jednu z cest lesem vzhůru. Na kole či s kočárkem se dá pokračovat dál po zpevněné cestě až k Waypointu T2, na kterém odbočíte vpravo. Cestou narazíte na lesní studánku s pitnou vodou (po levé straně ještě před kolejemi), takže se můžete osvěžit:).

Další možnost je vydat se ke kapličce z Dešenic, ale cesta je náročnější z důvodu většího převýšení.

Ke kapličce také vede zeleně značená cesta od Staré Lhoty, na kterou se můžete napojit na autobusové zastávce, pokud přijede busíkem. Zastávka je hned na rozcestí hlavní silnice a zelené cesty.

Na závěr přeji příjemný lov a děkuji Canoppymu za přivedení na toto místo, za psychickou podporu a provedení betatestu :).

Additional Hints (Decrypt)

Z30, uyrqrw h mrzr cbq fxhcvaxbh imebfgylpu zbqevah n fzexh / ilgnuabhg, arfebhobing!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)