Skip to content

This cache has been archived.

Lady Murazor: Do zobaczenia i dziękuję!

More
<

W(y)pływamy na... JAKOŚĆ WODY

Hidden : Saturday, 26 July 2014
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:  other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zapraszamy


na drugie spotkanie CITO związane z badaniami


~ ~ ~ ~ „Jakość Wody” ~ ~ ~ ~
Trochę teorii:

Zagadnienia związane z jakością wód powierzchniowych są przedmiotem wielu interdyscyplinarnych badań. W pracach badawczych związanych z tym problemem uczestniczą miedzy innymi fizycy, chemicy, biolodzy, ekolodzy, inżynierowie środowiska, architekci krajobrazu, czy informatycy. Jeden z naukowych projektów badawczych dotyczących problematyki jakości wody w zbiornikach retencyjnych prowadzony jest w Instytucie Inżynierii i Gospodarki Wodnej Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej.

Zbiorniki retencyjne to akweny powstałe w wyniku przegrodzenia koryta rzeki zaporą. Pełnią one wiele funkcji, wśród których wyliczyć można: zaopatrzenie w wodę (pitną i przemysłową), ochronę przeciw powodziom i suszom, energetykę wodną, gospodarkę rybacką czy rekreację. Realizacja wszystkich tych celów musi brać pod uwagę jakość wody w akwenie. Dlatego tez prowadzony jest zarówno monitoring rozmaitych parametrów w terenie, jak i skomplikowane symulacje komputerowe mające wspomóc zainteresowane strony w efektywnym utrzymaniu wysokiej jakości wody.

Czego potrzeba, by prowadzić takie badania? Pieniędzy, to jasne. A jeśli te jakimś cudem udało się uzyskać? To danych, danych i jeszcze raz danych! Danych nigdy dość… I właśnie w zbieraniu danych możemy pomóc! Danych, które posłużą naukowcom z Instytutu Inżynierii i Gospodarki Wodnej PK oraz współpracujących z nimi instytucji lepiej zrozumieć zachodzące w zbiorniku zjawiska, a co za tym idzie, opracować wydajne sposoby zachowania i poprawy jakości wody w Jeziorze Rożnowskim, a także uogólnić wyniki na inne zbiorniki retencyjne. Dzięki temu wpłyniemy na jakość wody wypływając na zbiornik, by dokonać kilku badań - stosując naszą najsilniejszą i najlepiej nam znaną broń - GPS'y!
W ten sposób pomożemy naszemu środowisku!
Sprawy organizacyjne:

Spotykamy się w sobotę, 26-go lipca 2013 o godzinie 10:45 w pobliżu miejsca zaznaczonego jako waypoint "Miejsce zbiórki". Na początek nastąpi krótkie wprowadzenie podane przez przedstawicieli IIGW PK, którzy objaśnią, co i jak mamy obserwować, jak zbierać próbki itp. Potrwa to około 20 minut. Następnie zwodujemy nasze jednostki pływające i wyruszymy na szerokie wody! Szczegółowy przydział zadań zależeć będzie od liczby uczestników i ich możliwości. Około godziny 14:00 spotkamy się ponownie, by zebrać wyniki naszych obserwacji.

Pierwsze 40 osób i/lub teamów, które zalogują "will attend", a następnie pojawią się na spotkaniu otrzyma gratis okolicznościowe eventowe PWG. Uwaga: jedno PWG przypada na jeden log typu "will attend", którego autor weźmie udział w spotkaniu, nie na każdego członka teamu.

Należy mieć ze sobą:
 1. Jednostkę pływającą (kajak, ponton, rower wodny, łódka) lub fundusze na jej wypożyczenie w jednym z okolicznych ośrodków;
 2. Osobiste wyposażenie ratunkowe na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na wodzie (własne lub wypożyczone);
 3. Odbiornik GPS z mapą okolicy;
 4. Coś do pisania;
 5. Chlebak lub inną torbę na próbki;
 6. Prowiant lub pieniądze na zakup jedzenia na miejscu, napoje (niewyskokowe!).
Inne uwagi:
 • Celem eventu jest zebranie i przekazanie danych potrzebnych naukowcom. Jeśli wiec ktoś będzie musiał "urwać się" ze spotkania przed jego zakończeniem, może przekazać zebrane przez siebie dane i próbki innemu uczestnikowi, który na koniec eventu dostarczy je do punktu zbiorczego. Wypłynięcie na wodę i pobranie próbek lub przeprowadzenie innych wyznaczonych badań jest warunkiem koniecznym zaliczenia uczestnictwa w tym CITO - stąd pięciogwiazdkowa trudność terenu.
 • Dojazd uczestników we własnym zakresie i na własny koszt.
 • Pływanie po zbiorniku odbywa się na własne ryzyko uczestników spotkania!
 • Przy logach "will attend" bardzo proszę podać szacowaną liczbę uczestników "podpietą" pod dany log.
 • Lepiej się nie spóźnić: po zakończeniu spotkania wstępnego, gdy zadania już będą rozdzielone, dołączenie się będzie bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.
 • W miarę zbliżania się terminu wydarzenia kolejne informacje, waypointy etc. będą dodawane do listingu i publikowane w ogłoszeniach. Proszę o zwracanie bacznej uwagi na napływające informacje.


Uwaga: To spotkanie jest - jak widać - bardzo nietypowe. Na jego publikację w postaci eventu typu CITO wyraziła zgodę centrala Groundspeaka (ukłony!).

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.