Skip to Content

<

Sup - prochazkou na tisicovku

A cache by phrkt Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/09/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přijměte pozvání k návštěvě nenápadné šumavské tisícovky. Přeji všem příjemnou zábavu. Odlov si neplánujte na zimu, pod sněhovou duchnou keš nejspíš nenajdete.


Sup sem, sup tam, nám už je to všechno jedno, sup sem, sup tam, nám už je to fuk

Věnování:

Krabičkou chci ze srdce poděkovat Supům, klatovským kačerům s nickem supice, kteří mne v květnu 2013 přivedli na myšlenku provozovat tuhle potrhlou zábavu a vytáhli mě z pohodlí obýváku do kopřiv, trní a bahna mezi klíšťata, komáry, slimáky, srny, divočáky, po zuby ozbrojené šílence v zeleném a jinou nebezpečnou havěť a dali mi tak poznat komunitu exotů čekajících ve dne v noci na pípnutí mobilu, aby se stihli o dvacet minut později zapsat jako první do bločku nacházejícího se na opačném konci okresu.

Tak vám tedy pěkně děkuju :)

Tenhle kopec má trochu smůlu. Celý je porostlý lesem, není z něj žádný výhled a kolem se vypínají mnohem zajímavější vrcholy, takže uniká pozornosti prakticky všech návštěvníků Šumavy. Při pohledu do mapy zjistíme, že svou výškou jen nepatrně přesahuje tisícovou hranici. Neznamená ani žádný velký sportovní výkon, blízká silnice je jen o pár desítek metrů níž. Rád bych napsal, že jde o nejnižší šumavskou tisícovku, ale našel jsem jen na Šumavě asi tři vrcholky, kde je uvedena nadmořská výška rovných 1000 metrů, nejbližší je vedlejší vrchol Můstku ve směru k Hojsově Stráži. Aby toho nebylo málo, dobrá dvacítka dalších vrcholů má výšku do 1010 metrů.
Ale zpět k Supovi, dovolte mi, abych ocitoval informace ze serveru tisicovky.cz :

Sup (VV 134a; 1001 m)

Vedlejší vrchol Jedlové (HLV 134; 1176 m), která leží v Můsteckém hřbetu. Najdeme jej asi 2 250 m východně. Plochý nevýrazný výstupek nad rozcestníkem žluté značky U obrázku (značka vede z obce Javorná na Tomandlův kříž). V severovýchodním svahu osada Páteříkova Huť. Zalesněno smrkem.

29.12.2008 18:45:43 - Petr Havránek: Problematická výška tisícovky Sup

Výška vedlejšího vrcholu Jedlové (HLV 134; 1176 m), Supa (VV 134a; 1001 m), je ve většině seriózních pramenů (mapa KČT č. 64 Železnorudsko, 6. vydání 2008 i digitální mapa TOPO Czech 2 PRO) uvedena v hodnotě 1007 m. To však neodpovídá údajům, uváděným v monografii Tisícovky Čech, Moravy a Slezska, kde se uvádí výška 1001 m.
Podle podoby velmi plochého vrcholu hory a umístění tisícimetrové vrstevnice by bylo pravděpodobnější, že skutečná výška vrcholu je 1001 m. Naše GPS však na vrcholu Supa naměřila hodnotu 1006,7 m. Navíc zde vyvstává další problém: na všech mapách je vrchol Supa nepochybně úplně obkroužen vrstevnicí s hodnotou 1000 metrů, ale i 990 metrů. Při výšce Supa 1007 m by pak muselo jít o hlavní vrchol, zatímco při výšce 1001 metrů (zřejmě) pouze o vrchol vedlejší (a do této kategorie je také zařazen).
Navštívili jsme Supa celkem 3x a pokoušeli jsme se o opakované měření výšek pomocí GPS a počítače Suunto, ale naše výsledky si protiřečí a neprokazují jasně ani jednu z obou variant. Po opakované návštěvě Supa se zdá, že nejvyšší místo velmi ploché hory je v místě mohutného, jistě přes 100 let starého smrku.

Ze své návštěvy Supa mám podobné pocity jako přispěvatelé zmíněného serveru - vrchol je opravdu velmi těžko k nalezení. Lokalizace je obtížná i proto, že tu úplně chybí na Šumavě jinak obvyklá vrcholová skalka, dokonce je zde problém najít alespoň nějaký kámen. Na místě jsem se samozřejmě snažil nadmořskou výšku měřít (mobil LG L9), naměřené hodnoty ovšem v lese silně kolísají. Oproti mapám i výše uvedeným měřením páně Havránka jsou o 30-50 metrů vyšší, což je nejspíš způsobeno principiálním zjednodušením tvaru zeměkoule používaným v systému GPS (viz linky dole). Přidržíme-li se ale oficiálně stanovené hodnoty nadmořské výšky, pak patří Sup určitě mezi tisícovky, výška 1001 metr je uvedena i na turistické mapě serveru mapy.cz. Na stejné mapě jsou patrné i tři souvislé pětimetrové vrstevnice nad sedlem "U obrázku". Kromě toho lze nalézt na turistickém rozcestníku tamtéž údaj o nadmořské výšce 978 metrů. Podle obou těchto indicií by Sup (i když těsně) měl splňovat podmínky potřebné na výše uvedeném serveru pro označení Hlavní vrchol.

Plochý vrchol Supa ze silničky

Tak kde je vlastně ten vrchol?

Kudy ke keši:

Keš je umístěna poblíž lesní cesty odbočující z asfaltky spojující rozcestí "U obrázku" s hlavním tahem Klatovy-Železná Ruda. Autokačeři neradujte se, na silničku je zákaz vjezdu a kousek dál je potom zamčená závora. Na odbočce nicméně mohou 2-3 auta pohodlně zaparkovat aniž ohrozí případný provoz a vrchol lze dobýt pohodlnou procházkou, při které se nezapotí ani největší pecivál :) Z druhé strany je přístup ze zmíněného rozcestí kudy vede několik (cyklo)turistických tras. Na umístění co nejblíž vrcholu jsem rezignoval, dal jsem přednost nalezení slušného úkrytu.Nikde poblíž jsem nenalezl cedulky omezující pohyb a les vypadá jako hospodářsky využívaný, přesto v něm nezanechávejte zbytečné stopy. Jděte prosím po uvedené lesní cestě co nejblíž ke keši a až potom dojděte zbytek lesem, asi by bylo vhodné vyšlapat geostezku, riziko vymudlení myslím není velké (spíš hrozí "vykančení", stop po černé zvěři je tu opravdu požehnaně).
Hledejte lock&lock krabičku 400ml. Nedávejte do ní prosím žádný kinderšrot, odpad do lesa nepatří. Hodně štěstí :)

Sup sem, sup tam, nám už je to všechno jedno, sup sem, sup tam, nám už je to fuk...


Závěrem bych rád poděkoval Canoppymu za betatest i za další cennou pomoc a rady při založení téhle keše. Ještě jednou děkuji :)

Additional Hints (Decrypt)

Cnqyl xzra cbebfgyl zrpurz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

165 Logged Visits

Found it 158     Didn't find it 1     Write note 5     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.