Skip to content

Bakovske pamatniky obetem svetovych valek Multi-cache

Hidden : 6/26/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Památníky obětem první a druhé světové války tu zůstávají jako memento dvou nejkrvavějších a nejrozsáhlejších konfliktů, které člověk kdy rozpoutal na této planetě. Konfliktů, které zpustošily rozsáhlá území, zanechaly po sobě milióny mrtvých, raněných a nezvěstných mužů, žen a dětí a zcela změnily tehdejší uspořádání světa. Měly by být pro nás vzpomínkou na padlé, ale i varováním, abychom už nikdy nedopustili opakování takových hrůz a zvěrstev, které se tehdy udály. S přibývajícími léty od těchto událostí však pomalu zapomínáme a začínáme tato místa míjet bez povšimnutí …

Pojďte se proto s námi vydat na putování po památnících věnovaných obětem první a druhé světové války v Bakově a přilehlých obcích a věnujte alespoň chvíli vzpomínce na ty, kteří tehdy přišli o to nejcennější – o svůj život ...

Ještě než se vydáme na trasu našeho putování, rádi bychom zmínili několik dalších míst na Bakovsku, kde naleznete pamětní desky věnované obětem světových válek:

budova nádraží Bakov nad Jizerou (v kryté části nástupiště), N 50°28.323 E 014° 55.380
- pamětní deska Viléma Ortlíka z roku 1945

Bakov - nádraží - pamětní deska Viléma Ortlíka

budova sokolovny v Bakově nad Jizerou (v chodbě za vstupními dveřmi), N 50° 28.692 E 014° 56.332
- pamětní deska padlým v 1. světové válce
- pamětní deska Václavu Větvičkovi (starosta Sokola) a obětem 2. světové války, odhalena 28. 10. 1945

Bakov - Sokolovna - Pamětní deska - První světová válka Bakov - Sokolovna - Pamětní deska - Druhá světová válka

A nyní už můžeme vyrazit do Chudoples, kde započneme naši cestu po bakovských památnících. Celá trasa je dlouhá cca 16 km. U všech památníků je možné zastavit, u městského hřbitova je k dispozici parkoviště.


Zastavení č. 1 - památník obětem 1. světové války v Chudoplesích, N 50° 27.517 E 14° 55.853

První zastavení nás zavede do obce Chudoplesy, kde se vedle autobusové zastávky nachází nenápadný památník. Odhalen byl 1. července 1923 zdejší Občanskou besedou za účasti bakovských spolků. Na nevysokém pískovcovém artefaktu jsou vytesána jména pěti chudopleských občanů, kteří padli v 1. světové válce. Donedávna byl pomník ve velice špatném stavu, a tak byla jednotlivá písmena téměř nečitelná. V roce 2016 však proběhla celková oprava památníku, který je tak opět ozdobou tohoto místa.

Vás ale bude zajímat, jaký motiv je na památníku vyobrazen.
a) Plačící žena A = 50
b) Hrob s křížem a lipovou ratolestí A = 100

Zastavení č. 1 - Pomník Chudoplesy.

Zastavení č. 2 – památník obětem 1. světové války v Bakově nad Jizerou (Trenčín), N 50° 28.317 E 14° 56.582

U hlavní silnice, kousek za restaurací Na Rychtě na Trenčíně v Bakově nad Jizerou, se tyčí další památník, který je věnován obětem 1. světové války. Pomník nechala vybudovat Staroslavná obec baráčníků v Trenčíně v roce 1923 jako vzpomínku na 14 padlých občanů. Pomník navrhl, zhotovil a postavil bakovský sochař Václav Koloc. V horní části pomníku byl původně zavěšen kovový reliéf T. G. Masaryka.

Indicie B = počet písmen ve všech slovech (bez tečky) na malé kovové destičce na plotě napravo od vstupních vrátek k pomníku.

Zastavení č. 2 - Památník Bakov - Trenčín .

Zastavení č. 3 – památník obětem 1. světové války v Budách, N 50° 28.972 E 14° 59.228

Trošku delší projížďka nás zavedla do obce Buda, kde se v zatáčce u místní kapličky nachází malý, ale poměrně dobře udržovaný památník připomínající zdejší oběti 1. světové války. Pomník pochází zřejmě z roku 1923. Žádné další informace ohledně jeho vzniku se nám bohužel nepodařilo dohledat. Na pamětní desce zde naleznete jména tří mužů.

Indicie C = počet písmen příjmení, které je na pomníku dvakrát.

Zastavení č. 3 - Památník Buda .

Zastavení č. 4 – památník obětem 2. světové války v Bakově nad Jizerou (městský hřbitov), N 50° 28.878 E 14° 56.935, (parkoviště N 50° 28.901 E 14° 56.868)

Po malé odbočce do Bud se vracíme zpět do Bakova nad Jizerou. Tentokrát k městskému hřbitovu (otevírací doba v létě 6.00 – 20.00, v zimě 8.00 – 17.00), v jehož středu se nachází pomník věnovaný obětem 2. světové války. Jedná se zároveň o hrob, ve kterém spočívá 7 příslušníků revolučního oddílu, kteří dne 14. května 1945 (pár dnů po konci války) zahynuli při výbuchu nastražené miny u Obory nedaleko Doks, když se chystali zajistit pohonné hmoty, které tu zanechali němečtí vojáci. Jejich jména jsou uvedena na malých samostatných tabulkách u zadní části pomníku. 5. června 1947 byla pak do hrobu uložena těla 3 sovětských vojáků, kteří zahynuli v blízkém okolí a do té doby byli pochováni na místě, kde padli. Původně byl hrob označen pouze křížem, stávající úprava s památníkem, který symbolizuje všechny oběti, které se nedožily svobody, byla odhalena 28. října 1948. Jména 17 občanů Bakova, kteří zahynuli v koncentračních táborech, při náletech a v revoluci jsou zapsána na další desce na čelní straně. Pomník navrhl Vítězslav Holas z Březiny, sochu partyzána, která mu dominuje, vytvořil Josef Bezemek z Přepeř. Pod ní si můžete přečíst trojverší od spisovatelky Marie Pujmanové.

Vás budou tentokrát zajímat 2 desky nacházející se u zadních rohů pomníku. Připomínají 3 padlé sovětské bojovníky. Která z nich (při pohledu z čelní strany pomníku) je psaná v azbuce?
a) Levá D = 100
b) Pravá D = 10

Zastavení č. 4 - Památník Bakov - Městský hřbitov .

Zastavení č. 5 – památník obětem 1. světové války v Bakově nad Jizerou (Komenského sady), N 50° 28.961 E 14° 56.498

Další bakovský pomník připomínající oběti 1. světové války se nachází na rohu Komenských sadů.  Pomník nechala postavit Staroslavná obec baráčníků v Bakově za podpory města. Odhalen byl během pietní slavnosti dne 4. června 1922. Jeho autorem je bakovský sochař a kameník Václav Koloc. V průčelí cca 3 metry vysokého jehlanu, který spočívá na 3 pískovcových podstavcích, si můžete prohlédnout sochu Vlasti – klečící ženy s hlavou v dlani, která běduje nad ztrátou svých synů. Jejich výčet si můžete přečíst na obou bocích památníku. Celkem tu naleznete jména 65 bakovských mužů, kteří padli na frontách 1. světové války.

Indicie E = počet příjmení začínajících písmenem Z.

Zastavení č. 5 - Památník Bakov - Komenského sady .

Zastavení č. 6 – památník obětem 1. světové války u Malé Bělé, N 50° 29.258 E 14° 55.518

Z Bakova jsme přejeli do Malé Bělé, kde u silnice do Nové Vsi (kousek za mostkem přes potok Bělá) naleznete ve stínu stromů další památník věnovaný obětem 1. světové války. Památník nechala vytvořit strana československých socialistů za přispění obyvatel Malé Bělé a Nové Vsi. Odhalen byl v roce 1923. Na jeho čelní straně naleznete jména 27 padlých a 12 nezvěstných mužů. V roce 2015 proběhla celková oprava památníku, při které byly obnoveny i všechny nápisy - tedy až na jeden, který vás nyní bude zajímat.

Indicie F = počet písmen příjmení stavitele, který pomník provedl (vpravo dole pod jmény nezvěstných).

Zastavení č. 6 - Památník Malá Bělá.

Zastavení č. 7 – Památník osvobození u Klokočky, N 50° 30.199 E 14° 54.138

Poslední zastavení nás zavede do hlubokých lesů kolem Klokočky, kde byl 1. září 1946 odhalen Památník osvobození připomínající oběti obou světových válek. Památník tvoří štíhlá mohyla z čedičových kamenů, na jejímž vrcholu spočívá zeměkoule. V průčelí památníku je umístěna pamětní deska a 5 letopočtů. Letopočty 1914 a 1918 označují začátek a konec první světové války, letopočet 1938 připomíná podpis Mnichovské dohody a následný zábor Sudet (pomník stojí v místě, kudy procházela tehdejší hranice), rok 1943 se patrně vztahuje k obratu na východní frontě a vítězství v bitvě u Stalingradu a letopočet 1945 připomíná konec druhé světové války.

Není to ale dlouho, kdy toto místo míjeli lidé zcela bez povšimnutí. Jen místní věděli, že se za hradbou ze vzrostlých smrků skrývá zchátralé torzo zapomenutého památníku. V roce 2007 však město Bakov nad Jizerou započalo s jeho obnovou, která byla na jaře roku 2009 dokončena, a tak je nyní možné památník spatřit v jeho původní podobě. Vedle památníku zároveň vzniklo i turistické posezení, u kterého byla umístěna informační tabule.

Indicie G = počet listů na větvičce na desce s názvem pomníku.

Zastavení č. 7 - Památník osvobození u Klokočky.

Na tomto místě máte už k dispozici všechny potřebné indicie, a tak se můžete v klidu posadit na lavičku u informační tabule a spočítat umístění finálky. Snad se vám bude líbit.

Vzorec pro výpočet finálky:
N 50° (B + C).(A + D + G + 104)
E 014° (F * G).(B + D – E + 133).

Kontrolní součet všech číslic v souřadnicích: 33.

Zdroje informací:
BEDNÁŘ, Vladimír: Stezkami domova. 1. vyd. ProChemie Trans, s. r. o., 2002. 304 s.
ČERMÁKOVÁ, Jaroslava: Památníky na území města. Bakovsko. 2004, 10, s. 1.
Informační tabule u Památníku osvobození.

Additional Hints (Decrypt)

Uyrqrw ir ilfv bpv qbfcryrub xnpren.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)