Skip to content

<

Reiz bija Daugava / Once upon a time was Daugava

A cache by Latgals Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/27/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

( LV) Jūs stāvat senās Daugava ielejas krastā. Slēpnis PET sagatave ar logbuku un rakstāmo. 
(ENG) You are standing at the old bank of river Daugava.


Teika.
Sen senos laikos Daugava tecējusi pa šo ieleju, bet tad reljefa izmaiņu dēļ tā iegrozījusies šobrīdējā gultnē. Vietējie iedzīvotāji teikuši, ka Daugava pagājusi secen. Tā arī radies vietas nosaukums Sece.

Patiesība.
Aptuveni pirms 13-13,5 tūksošiem gadu Rīgas līča ledāja mēle , kas klāja Viduslatviju, sāka atkāpties no tagadējās Sēlijas un Pļaviņu-Odzienas paugurāju joslas. Ezera līmenim pakāpeniski pazeminoties no 83-85 līdz 62-60 m virs tagadējā jūras līmeņa, notika strauja Daugavas iegraušanās līdz pat Jaunjelgavai, kur tā ieplūda pieledāja ezerā.
Sākotnēji no Pļaviņām līdz Klintainei un Piksterei Daugava plūda kā sekla, līdz 1,5 km plata taisnvirziena upe. Tālāk uz R tā sazarojās un strauji paplašinājās, sasniedzot 3,5 km platumu Staburaga-Krustakroga rajonā. Galvenais atzars noliecās uz DR - garām Secei - Daudzevas stacijas virzienā. Aiz Seces šī gultne atkal sazarojās, iezīmējot tagadējās Lauces sākumu.

Vidējais, tikai līdz 700 m platais atzars lejpus Staburaga virzījās uz R, metot lēzenu loku uz Koknesi. Trešais atzars no Klintaines plūda garām Avotiņkalna pauguriem uz ZR - Rīteru virzienā un tad ar lēzenu loku savienojās ar vidējo atzaru pret Berģēniem. Rīteres straumes izveidotā gultne sasniedza 1,2 km platumu. Laikā, kad sākās Daugavas veidošanās lejpus Pļaviņām, upe bija bagāta ūdeņiem. Par to liecina līdz 2 km platā Aiviekstes ieleja no Gostiņiem uz augšu un 2-4 km platā Daugavas ieleja no Jēkabpils lidz Aiviekstei.

Kāpēc Daugava par savu tagadējo gultni izvēlējās vidējo, pašu šaurāko atzaru?

Ielejas izpēte parādīja, ka sākotnēji plašās gultnes veidošanās laikā upe iegrauzās irdenajos nogulumiežos, galvenokārt ledāja atstātajos akmeņaina māla nogulumos. Staburaga - Avotiņkalna rajonā aptuveni pirms 13 000 gadiem notika zemes garozas velvesveida celšanās. Tās ātrums bija lielāks nekā Daugavas iegraušanās ātrums. Abos plašajos Rīteru un Seces - Lauces atzaros Daugavas straume bija izgrauzusies cauri irdenajiem nogulumiežiem, vietām atsedzot cieto dolomīta virsu. Dolomīta slāņi nebija izskalojami, izskalojums bija iespējams vienīgi vietās, kur tie sadrupuši vai stirpi saplaisājuši, kā arī tur , kur bija senāki iegrauzumi.
Par to, ka Daugavas kanjons no Pļaviņām līdz pat Aizkrauklei ir mantots, tagadējās Daugavas atjaunots, liecina ģeoloģiskie dati.

Vairāk un plašāk Jānis Ivars Padedzis, Mārtiņš Mintaurs " Atmiņu Daugava "

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.