Skip to content

1938 - Nedame se! Wherigo Cache

Hidden : 7/27/2014
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Wherigo (přesněji "terénní rébus") podle skutečné události, která se zde odehrála 27. září 1938 v předvečer mnichovské dohody.


Co je Wherigo?


Velmi propracovaná budějovická wherigo keš, která seznamuje i s funkcemi wheriga

Tropický motýl

Stahuj hru zde

MAJITELŮM CHYTRÝCH TELEFONŮ DOPORUČUJI STAŽENÍ PRO "POCKET PC DEVICE". Pokud si stáhnete aplikaci pro Garmin, tak by vám to taky mělo chodit, ale ochudíte se o veškerý (pěkný) zvukový a hudební doprovod... Cartridge sice bude mít 10 Mb, ale smartphonistům by to vadit nemělo, po dohrání smáznete, tak co... Doba trošku pokročila od časů němých wigovek. (Ale jestli si chcete jen pípat jako garministi, prosím. Ochuzujete se sami.) Jinými slovy, pokud máte tu smůlu, že máte Oregona a ne chytrý telefon, zkuste se domluvit s někým, kdo ten telefon má a vyrazte spolu, jinak přijdete asi o celou třetinu zážitku ze hry. Prosím, abyste také psali, na čem jste hráli a zda byly problémy. Díky.

 

Stručně k dané problematice

Roku 1933 se v Německu chopili moci nacisté v čele s Adolfem Hitlerem. Cesta k návratu Německa (či Třetí říše) mezi přední velmoci byla volná. Po záboru Sárska (1935), remilitarizace Porýní (1936) a obsazení Rakouska (12. března 1938) se nacisté zaměřili na rozbití Československa, které jim bylo trnem v oku jako produkt nenáviděného Versailleského systému. K tomu jim měla posloužit pátá kolona v podobě českých či sudetských Němců, kteří v dubnu 1938 vyrukovali se svými "minimálními požadavky" v podobě Karlovarského programu.

 

Příslušníci sudetoněmeckého "Freikorpsu".

 

Situace se dále vyostřovala a československá vláda vyhlásila dne 20. května 1938 částečnou mobilizaci. Dlužno říct, že obecně přinesla pouze dočasné uklidnění situace a separatisté po čase opět začali "vystrkovat růžky". V srpnu byla do ČSR vyslána pozorovatelská mise anglického lorda Waltera Runcimana, která však měla daleko k nezaujatému posouzení situace. "Klidné léto" se přehoupávalo do "horkého podzimu" 1938. Nejvíc pověstného "oleje do ohně" přilil Hitlerův protičeskoslovenský projev na nacistickém sjezdu v Norimberku dne 12. září 1938, který vyústil v sudetoněmecké povstání v čs. pohraničí.

 

Typický obrázek v září 1938: útočící henleinovci.

 

První "na ráně" byli příslušníci, Stráže obrany státu, tj. policie, četnictva a finanční stráže (celníci), zformovaní do praporů, ve kterých měli jako první čelit nájezdům rozzuřených henleinovských hord do doby, než se na místo dostavila pravidelná armáda. O příslušnících Stráže obrany státu čili "sosácích" se můžete dozvědět více informací zde. Právě příslušníci SOS byli prvními padlími (zavražděnými) v této nevyhlášené válce. Následující řádky a odkazy snad poskytnou více než pádné protiargumenty vůči těm, kteří tvrdí, "že jsme kapitulovali bez jediného výstřelu".

 

Henleinovci s kulometem. Muž nalevo má kořistní čs. helmu vz. 32.

 

První velmi vážný pohraniční incident se odehrál hned 13. září 1938 na Sokolovsku. Četnická stanice ve vsi Habersbirk (Habartov) byla přepadena přesilou henleinovců a během celé akce zahynulo několik lidí na obou stranách. Detaily tohoto střetnutí, které odstartovalo sérii podobných výbuchů násilí vůči představitelům čs. moci, můžete najít na Wikipedii, na serveru České pohraničí 1938-39 a stránkách vydavatelství Codyprint. Incident připomíná i tradiční keš, konají se zde i vojensko-historické akce. (Které však nemusí vždy věrně vykreslovat zde proběhnuvší události.)

 

V Habartově zastřelení četníci na zkoušku Vladimír Černý a Stanislav Roubal.(vlevo) Henleinovci zastřelený policista Jan Klenner v Chebu. Vedle něj v kaluži krve železničář Emanuel Bláha, bývalý poddůstojník čs. armády, který chtěl s Klennerovou puškou pokračovat v boji poté, co prvně jmenovaný padl...(vpravo)

Takovýchto incidentů bylo v následujících hodinách a dnech mnoho:  Krajková, Bublava, vřelo to i ve větších městech, například v Chebu. Československá ozbrojená moc tato ohniska povstání potlačovala, neúspěšní vzbouřenci prchali do Německa, kde se vytvářely paramilitární formace zvané Freikorps, které byly cvičeny příslušníky říšské branné moci a SS. Tito vycvičení uprchlíci se pak vraceli zpět do ČSR, kde pak prováděli záškodnickou činnost. Příslušníci Freikorpsu byli také označováni jako "ordneři". Podobně se chovaly i tzv. "zelené kádry", tj. Němci, kteří se vyhýbali službě v čs. armádě a uprchli do lesů, odkud pak prováděli stejné záškodnické akce jako ordneři. Nesmíme zapomínat, že podobně jako c. a k. armáda i čs. armáda byla mnohonárodnostní a sloužily v ní vlastně i všechny separatistické národnosti, které toužily v letech 1938-39 ČSR zničit: Němci, Maďaři, Poláci i Ukrajinci.

 

Ukázka dobového tisku.

Hitler paralelně s teroristickými akcemi stupňoval své požadavky vůči ČSR při jednáních v Berchtesgadenu. Jeho přívrženci dále útočili na naše území. Srážky probíhaly například ve Frýdlantském či Šluknovském výběžku. "Vůdce" dále stupňoval své požadavky na jednáních v Bad Godesbergu, stavěl se navíc i za uznání maďarských a polských územních nároků vůči ČSR. Situace čím dál tím víc než mír připomínala válku a proto čs. vláda vyhlásila dne 23. září 1938 všeobecnou mobilizaci. Chtěli jsme se bránit. Mohli jsme se bránit?.

Potyčky s německými separatisty probíhaly samozřejmě téměř na celém území ČSR, jen mnohdy nejsou zdokumentované. Pokud šlo o přestřelky, při nichž nikdo nebyl zraněn, nebyl pravděpodobně ani důvod a čas o nich vést nějaké záznamy... V případě zranění či úmrtí máme dochované alespoň nějaké materiály, které nám umožní proběhlé události částečně rekonstruovat. I na území Jižních Čech se odehrálo několik incidentů a právě jeden z nich je námětem této wherigo keše. V lese u Velkého Ratmírova nedaleko Kardašovy Řečice na Jindřichohradecku se v lesích ukrývají ozbrojení Němci, kteří odmítli narukovat do čs. armády. K jejich pacifikaci jsou vysláni vojáci od 8. dragounského pluku "Knížete Václava Svatého", kteří sem teprve před pár dny byli přisunuti v rámci 4. rychlé divize ze své mírové posádky v Pardubicích. Ve srážce zemře 7 henleinovců a jejich vůdce Fridrich Tippl je zajat a eskortován do Českých Budějovic. Byl ale na cestě zastřelen při pokusu o útěk... Československá strana neutrpí vůbec žádné ztráty.

 

 

Jak na keš?

 

K odlovu doporučuji kombinaci auto-kolo-chůze. Do Velkého Ratmírova se dostanete v pohodě autem s naloženým bicyklem. Vůz zanecháte na jednom z vyznačených parkovišť, přesednete na kolo a vydáte se na start. Ne že by nešlo dojít na start pěšky, ale cesta vám rychleji uteče a navíc, budete přeci "dragouni", ne? (Dragouni se vždy na bojiště dopravovali na koních, na místě sesedali a dál bojovali jako pěší. Byli vlastně "mobilní pěchotou".) Doporučuji prostudovat mnou vyznačené waypointy/traťové body v listingu, protože vymotat se Ratmírovem na start není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na startu se dozvíte pár informací a pak, jak správně tušíte, zamíříte na svých "ořích" k Mádlovu kříži, kde už na vás budou číhat ozbrojení sudetoněmečtí záškodníci. U Mádlova kříže zanecháte kola a budete "bojovat" jen jako pěší. Kola si zamkněte, i když pochybuji o tom, že by tam kromě vás a dalších "dragounů" a henleinovců byl ještě někdo jiný:-) Wherigo je vystavěno na principu hry "Přechod přes minové pole", tj. musíte se dostat z jedné strany herní plochy na druhou. Doporučuji vzít si s sebou určitě tužku a papír, abyste si mohli překreslit plánek lesa, který "dostanete" od velitele. Do plánku si postupně označte políčka, kterými se dá v pohodě projít. Jiná pole vás pošlou na start, některá do předchozí zóny a některá vás na minutu "zmrazí". Žádná smrt v podobě předčasného ukončení vás nečeká. I tak myslím vás čeká nelehký boj s nacistickými fanatiky a hlavně signálem, protože les je dost hustý, tak se bohužel může stát, že vás to z jednoho pole hodí na druhé... Bedlivě si hlídejte šipku na mapě. Někdy jste v reálu rychlejší než ona, tj. popojdete pár metrů, šipka nic a pak najednou šipka prudce poskočí... Čili "choďte velmi citlivě". Testoval jsem na telefonu s androidem, za to, co tu bude vyvádět na Iphonu a oregonu fakt ruku do ohně nedám... Hra není dlouhá, délku odhaduji na maximálně 2 kilometry a čas na 1-2 hodiny, ale tentokrát to bude dost individuální a bude záležet na tom, jak moc vám to půjde či ne. (Resp. na signálu...) Takže, jestli jste dost vycvičení a zmobilizovaní pro boj se zákeřným nepřítelem, můžete vyrazit:-)

 

Důležité upozornění: hned na začátku nezapomeňte nasednout na koně, kromě toho, že jste dragouni, tj. jízda, dost si tím ušetříte zbytečnou chůzi tam a zpět...

Takhle budete jančit radostí, když to dohrajete:-)

 

Pro první tři nálezce odměna v podobě FTF, STF a TTF CWG.

 

Poděkování

Děkuji tvůrci Urwiga (Yourself) za užitečný program, který může uspíšit tvorbu wigovek. Poděkování patří i Maxinohovi za řadu užitečných rad ke tvorbě na různých internetových fórech, dále mh.mailovi za jeho užitečný seriál o Wherigo na jeho blogu zvaném Wigoland. Vše najdete zde.

Závěrem jen doufám, že má činnost také inspiruje někoho dalšího k tvorbě vlastních wherigo keší.

 

 

Additional Hints (Decrypt)

an xbapv uel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)