Skip to content

: Jaskyne Tmava skala a Derava skala EarthCache

Hidden : 10/6/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Jaskyne Tmavá skala a Deravá skala

Popis lokality

Juhovýchodne od obce Plavecký Mikuláš sa nachádza Národná prírodná rezervácia Kršlenica - ukážka povrchových i podpovrchových krasových foriem v skupine Sološnícko - trstínskeho krasu v doline medzi plošinou Javorinky a Kršlenice. Pôvodný súvislý zarovnaný povrch na druhohorných vápencoch a dolomitoch bol prerušený tektonickými a fluviokrasovými procesmi. Vznikla tu kaňonovitá Mokrá dolina. Nevýrazný krasový prvok tu predstavujú občasné pramene, ponory a vyvieračka. Na svahoch Kršlenice na vápencoch a dolomitoch výrazne vystupujú skalnaté formy rôznych tvarov. Na čelách vrstiev sa nachádzajú škrapy. Na plochom povrchu Javorinky a Kršlenice sú krasové jamy. V závere Mokrej doliny sa nachádzajú jaskyne Deravá skala a Tmavá skala, ktoré Vám chcem ukázať.

Prístup

Deravá skala a Tmavá skala sú dve takmer protiľahlé jaskyne. Obe sa nachádzajú v Mokrej doline, ktorou prechádza náučný chodník. Prístup k jaskyniam je veľmi jednoduchý. Priamo v Plaveckom Mikuláši sa začína zelená turistická značka, ktorej súčasťou sa v hornom konci obce stáva náučný chodník pokračujúci Mokrou dolinou.

Tmavá skala Jaskyňa Tmavá skala
(vrstevnato-riečna jaskyňa)
Verejnosti je do jaskyne vstup zakázaný!

Puklinová jaskyňa Tmavá skala sa nachádza v hornej časti kaňonovitej Mokrej doliny v Malých Karpatoch pod vrchom Polámané. Vchod do jaskyne je približne 40 m nad potokom oproti jaskyni Deravá skala. Otvor do jaskyne sa nachádza pod 10 m vysokou skalnou stenou. Ide o 45 metrov dlhú inaktívnu fluviokrasovú jaskyňu. Chodba S-J smeru je horizontálneho priebehu a je bez kvapľovej výzdoby. Jaskyniari predpokladajú jej ďalšie pokračovanie. Maximálna šírka chodby je 8,5 m, výška 1,5 - 2, na konci jaskyne až 4 m.

Jej význam je hlavne geologického, geomorfologického a paleontologického hľadiska. Vznik jaskynného priestoru sa dáva do súvisu s potokom pretekajúcim Mokrou dolinou. Sedimentácia jaskynných nánosov prebehla pravdepodobne na konci pleistocénu. Na skalnej stene, pod ktorou je vchod do jaskyne, môžeme pozorovať styk vápencov a kremitých pieskovcov. V jaskyni sa našlo veľa zvyškov fosílnych stavovcov. V jaskyni boli nájdené fosílne zvyšky pleistocénnej fauny spolu s kostrovým materiálom fauny holocénu. Zistili sa i stopy po činnosti človeka (črepy od neolitu až po stredovek). Dominantným prvkom v pleistocénnej faune jaskyne bol medveď jaskynný - Ursus ex. gr. spelaeus Rosenm. Jeho kosti a zuby sa v jaskynných sedimentoch nachádzajú v hojnom počte. Sú však veľmi často poškodené. Odhaduje sa, že jaskynné sedimenty by mohli obsahovať zvyšky desiatok jedincov mnohých generácií druhu. Z ďalšej fauny sú zastúpené hyena, lev jaskynný, žaby, plazy, malé cicavce (rody Microtus, Sorex, Clethrionomys, Cricetus.. ), netopiere ( rody Myotis, Rhinolophus a ďalšie), tchor (Mustela putorius (Linne)), kuna (Martes martes (Linne) a ďalšie kunovité šelmy, líšky (Vulpes vulpes (Linne), Vulpes sp.), kôň (Equus sp.), zástupcovia z čeľade Bovidae (Ovis alebo Capra) a z čeľade jeleňovitých. Keďže fauna je v sedimentoch uložená chaoticky a premiešaná, môže byť vek stanovený len približne v rozmedzí posledný glaciál až holocén.

Deravá skala Jaskyňa Deravá skala
(vrstevnato - rútivá jaskyňa)
Verejnosti voľne prístupná jaskyňa.

Jaskyňa Deravá skala je situovaná na pravej strane Mokrej doliny na úpätí vápencového brala pod plošinou Javorinka. Asi 10 m nad potokom je vstup do jaskyne, ktorá má tvar mohutného previsu. Otvor jaskyne vďaka veľkým rozmerom výška 13 m a dĺžka 26 m) pripomína železničný tunel. Vytvorila sa v strednotriasových vápencoch chočského príkrovu mrazovým zvetrávaním. Jaskyňu tvorí 26 m dlhá a 15 m široká portálová sieň s chudobnou výzdobou. Jej priestory sú vytvorené na tektonickej pukline činnosťou podzemných vôd a rozšírené priesakovými vodami obohatenými o oxid uhličitý, ale aj mrazovým zvetrávaním.

Okrem geomorfologického významu má veľké archeologické hodnoty. Predstavuje lokalitu, ktorá bola osídlená človekom už v paleolite. V jaskyni sa našli stopy človeka Homo sapiens z obdobia 30 000 až 40 000 rokov pred n. l. Jaskyňa bola osídlená aj v neolite a stredoveku. Za čias Uhorska miesto preskúmal J. Hillebrandt a v roku 1950 sem prišiel František Prošek. Jeho výskum potvrdil, že Dzeravá skala (ako ju volajú domáci) bola už v časoch mladého paleolitu miestom pobytu pravekých lovcov.

Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z paleolitu: hroty z mamutieho kla, jaspisové a pazúrikové nožíky, lištové hroty, škrabadlá a kostené hroty mladečského typu. K neolitickým nálezom patria fragmenty keramiky, kostené šidlá, nože a brúsené kamenné sekery, ako aj hrob s detskou kostrou v skrčenej polohe. Jaskyňa je aj významnou paleontologickou lokalitou.


Vzhľadom na to, že ide o skrýšu typu EarthCache, nehľadajte krabičku, skrýša je virtuálna.
Na zalogovanie je však potrebné zaslať odpovede na nasledovné otázky cez môj profil.

Tmavá skala
1) Pod akým uhlom sú uložené kamenné bloky na stanovišti Q1?

vyzdoba Deravá skala
2) V ľavej časti jaskyne nájdeš sintrovú výzdobu tvorenú stekajúcou presakujúcou vodou. Koľko cm má približne na dĺžku najdlhšia sintrová výzdoba?

3) V pravej časti jaskyne nájdi hlbší výklenok, do ktorého sa dá ísť počupiačky.
Pred vstupom do tejto časti je hore veľká puklina. Koľko metrov má približne na výšku od zeme?

Nepovinné úlohy:
4) Ak máš odvahu a zdravé kolená, vlez do výklenku spomenutého v otázke 3. Pozor na hlavu!
Vo výklenku je prítomná skromná jaskynná výzdoba. Popíš vlastnými slovami, čo si tam videl.

5) Priložte akúkoľvek fotku z výletu k tejto keške :-)

6) Si praveký človek a práve si objavil tieto jaskyne. Po ich prehliadke zistuješ, že ani jednu momentálne neobýva medveď. V ktorej jaskyni ostaneš bývať a prečo? ;-)

Keš kľudne logujte, nemusíte čakať na potvrdenie správnosti odpovedí.

Ak odpovede budú nesprávne, alebo neúplné, budem Vás kontaktovať.
Pokiaľ vaše odpovede neobdržím do 3 dní po zalogovaní, Váš log bez upozornenia zmažem.



Caves Tmavá skala (Dark rock) and Deravá skala (Hollow rock)

Locality description

Southeast from village Plavecky Mikulas, the national natural reservation Kršlenica is located – a showcase of surface and below=surface karst forms in the group of Sološnícko-Trstín Karst formation, in the valley between flat Javorinky and Kršlenice. The original continuous flat surface on mesozoic era limestones and dolomites was scarred by tectonic and fluviokarstic processes. A canyon-like valley (Mokrá dolina) was created. Inarticulate karst tell-signs are springs and under surface wells. On the hills of Kršlenica on limestones and dolomites rocky formations of various shapes stick out. On the surface breaks are visible scrapes. On the flat surfaceof Javorinka and Kršlenica and krast holes. In the end of Mokrá dolina are caves Deravá skala and Tmavá skala, which I want to show you.

Access

Deravá skala and Tmavá skala are two, almost opposing opposing, caves. Both are in Mokrá dolina, through which leads and educational trail. Access to the caves is very easy. Exactly in Plavecký Mikuláš you will find a green tourist trail, part of which, on the upper end, is the educational trail that continues up the Mokrá dolina.

Tmavá skala Cave Tmavá skala
(layer-flow cave)
Entry to this cave is prohibited!

Crevice cave Tmavá skala is located on the upper end of canyon-like Mokrá dolina in Malé Karpaty under the hill Polámané. Entry to the cave is approximately 40 metres above the river on the opposite site of cave Deravá skala. The cave gate is under approximately 10 metre high rock side. It is a 45 metres long inactive fluvio-krastic cave. Tha hallway of N-S direction is horizontal and without stalactitic decoration. Cavemen assume this hallway continues further. Max width of the hallway is 8 metres, height 1,5 – 2 metres, towards the end of the cave up to 4 metres.

It’s importance is mostly geological, geomorphological and paleontological. The creation of the cave premises suggests coherence with a river flowing through the Mokrá dolina. Sedimentation of the cave’s dirt bed happened most probably at the end of Pleistocene era. On the rock wall, under which is the entrance to the cave are visible connections between lime and quartz sandstones. In the cave were found many fossils of vertebrates. Also, in the cave were found fossil remains of Pleistocene fauna including core fauna material of Holocene. There were also found traces of human presence (shards from neolith up to middle ages). Dominant part of pleistocenic fauna was the Cave Bear – Ursus ex. gr. spelaeus Rosenm. The cave sediments are rich in its teeth and bones, but are often damaged. Assumption is, that the remains in the sediments could be from tens of individual members of many generations of the sort. Other fauna representatives found here were hyenas, cave lions, frogs, reptiles, small rodents (races of Microtus, Sorex, Clethrionomys, Cricetus, ..), bats (races of Myotis, Rhinolophus and other), badger (Mustela putorius (Linne)), marten (Martes martes (Linne)), and other martenoids, foxes (Vulpes vulpes (Linne), Vulpes sp.), horse (Equus sp.), species of Bovidae (Ovis or Capra) and species of deer. As the fauna is in the sediments mixed randomly, the age can only be determined approximately to last glacial or holocene.

Deravá skala Cave Deravá skala
(layer-collapse cave)
Freely accessible for public.

Cave Deravá skala is situated on the right side of Mokrá dolina, on the hillside of limestone reef under flat Javorinka. About 10 meters above the river is entrance to the cave which is shaped as a massive overhang. The cave gate, thanks to huge size (height of 13 meters and length of 26 meters) reminds of a train tunnel. It has been created in mid-triassic limestones by freeze erosion. The cave is a 26 meters long and 15 meters wide portal hall with very little natural decorations. The cave space is created on a tectonical crevise by sub-terrain water erosion and enlarged by percolating waters rich in carbon di-oxides and freeze erosion.

Besides geomorphological importance, this cave also has archaeological values. It is a locality that was inhabited by humans as soon as Paleolite. There have been found traces of homo spaiens presence in the cave from ages 30 000 to 40 000 years BC. The cave was inhabited also in neolitic and middle age era. During the Ugrian era was the place explored by J. Hillebrandt and in year 1950 by František Prošek. His exploration confirmed thet the cave Dzeravá skala (as is called by the locals) was a place of living for hunters fom early Paleolithic era.

The oldest archaeological founds are from paleolithic era: apices from mammoth teeth, jaspis and flint knives, clamped aspices, scrapers and bone aspices of mladeč type. To neolithical founds belong also fragments of ceramics, bone sawing tools, knives, processed stone axes and also a grave with an infant skeleton in fetal position. The cave is also an important paleontological locality.


As this is an EarthCache type, please do not look for a physical box, this hide is virtual.
For successful logging, you will need to send answers to the following questions via my profile.

Cave Tmavá skala
1) Under what degree are the stone blocks on waypoint Q1?

vyzdoba Cave Deravá skala
2) In the left side of the cave you’ll see a calcit decoration created by percolating water. Estimate, how long is the longest calcit decoration?

3) In the right side of the cave, find a deeper cavity that can be entered when ducked.
Right before the enteance to this part is a big crevise. How high from the ground do you estimate it is?

Optional questions:
4) If you are brave and have healthy knees, get into the cavity from questions 3. Watch your head!
In the cavity is a modest cave decoration. Describe it with your own words.

5) Attach any picture of the trip to this earthcache :-)

6) You are a stone age man and you have just found these caves. After checking both, you are sure that none is currently inhabited by a bear. Into which one will you move and why? ;-)

You can log your found right away, don’t wait for the answer confirmation.

If your answers will not be correct or will be missing some details, I will contact you.
If you will not send the answers within 3 days after logging the cache, I will delete your log without further notice.


Zdroje / Sources:

Infotabule v teréne / Infoboard
mineraly.sk
paleolocalities.com
wikipedia
tourismbratislava.com

Additional Hints (No hints available.)