Skip to content

Głaz narzutowy na Ursusie EarthCache

Hidden : 11/2/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Teren Polski, szczególnie północnej, usłany jest różnymi "pamiątkami" po okresie zlodowacenia. Jeden z nich, pomnik przyrody, a geologicznie rzecz biorąc - głaz narzutowy, spoczywa dumnie na Ursusie, na skrzyżowaniu ulic Regulskiej i Kompanii "Kordian".


Głaz narzutowyeratyknarzutniak (z łac. errare – błądzić) – fragment skały litej, przyniesiony przez lądolód.

Obszary północnej i środkowej Polski pokryte są tworami polodowcowymi – składają się na nie głazy, żwirowiska, piaski,mułki, różne gliny i iły. Obok całkowicie zwietrzałych skał moreny zawierają też materiał grubszy – zaokrąglone bryły i wielkie bloki często o objętości wielu metrów sześciennych. Część z nich uległa zniszczeniu, jednak te utworzone ze skał odporniejszych zachowały się do naszych czasów.

Podobne twory znajdują się na obszarze Niemiec, północnej Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, północnej części Stanów Zjednoczonych, czyli wszędzie tam, gdzie dotarł plejstoceński lądolód. Eratyki spotyka się również na obszarach, które były pokryte przez lodowce górskie.

Głazy narzutowe są różnie zachowanym, wyselekcjonowanym materiałem skalnym o dużej wytrzymałości i odporności na działanie czynników klimatycznych. Zbudowane są przeważnie z granitów, amfibolitów, gnejsów, migmatytów, porfirów,kwarcytów.

Głazy narzutowe są zbierane na polach oraz eksploatowane z moren kamienistych np. okolic Suwałk.

Niekiedy pojęcie eratyk jest utożsamiane również z bliskim pojęciem porwak lodowcowy, które jednak dotyczy skał plastycznych lub sypkich o znacznych wymiarach. Głazy narzutowe często są też składnikami większej kry lodowcowej (porwaka lodowcowego).

Źródło: Wikipedia

Fot. Głaz narzutowy na skrzyżowaniu Regulskiej i Kompanii "Kordian", źródło własne

Fot. Głaz narzutowy na skrzyżowaniu Regulskiej i Kompanii "Kordian", źródło własne

Zadania, żeby zalogować kesza:

1) proszę podać nazwę skały (z której zbudowany jest głaz) oraz jej strukturę,

2) proszę podać wysokość głazu w najwyższym miejscu,

3) zadanie opcjonalne: ponieważ ten głaz to niezły przystojniak, to lubi jak się z nim pozuje do zdjęć - dlatego proszę o fotę w logu (z sobą lub własnym gps).

Fot. Głaz narzutowy na skrzyżowaniu Regulskiej i Kompanii "Kordian", źródło własne

Proszę o przesłanie odpowiedzi na mój adres e-mail. Aby zalogować, nie trzeba czekać na moje potwierdzenie. Można to zrobić zaraz po odwiedzinach pod wskazanymi współrzędnymi. Weryfikował będę później. Logi bez odpowiedzi lub foty również będą usuwane.

Additional Hints (No hints available.)