Skip to content

Minecraft - Pezinok EarthCache

Hidden : 11/10/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Antimonitová a pyritová hydrotermálna mineralizácia - Pezinok


 


"Malé Karpaty sú oblasťou, ktorá má popri Spišsko-Gemerskom rudohorí, Kremnicko-štiavnickom rudohorí a popri Nízkych Tatrách najväčší význam z hľadiska výskytu nerastných surovín na Slovensku."

(B. Cambel - Hydrotermálne ložiská v Malých Karpatoch)

V okolí Pezinka je vyvinutých niekoľko typov mineralizácií s bohatou históriou ich ťažby od začiatku 14. storočia, kedy sú zachované prvé písomné zmienky o ťažbe zlata v tejto oblasti s prestávkami až do roku 1992, kedy tento rok možno považovať za ukončenie ťažby rúd v Pezinku. Pestrosť rudných mineralizácií robí túto lokalitu jednou z najzaujímavejších na území Slovenska. Samotné rudné telesá (s antimonitovou a pyritovou mineralizáciou) predstavovali pomerne rozsiahle ložiská aj v porovnaní s inými ložiskami na Slovensku.

The neighbourhood of Pezinok is famous for it´s variety of minerals. These were harvested for centuries - it all started with gold-digging in the 14th century, followed-by pyrite and antimony mining throughout the 18-20th century. Mining was then rather common till 1992, when it was officially stopped. For it´s variety of minerals we can declare this area as one of the most interesting in Slovakia. Pyrite and antimony mineralisation is prominent and represents one of the biggest deposits within the country.

Antimonitová mineralizácia/Antimonite mineralisation

Je to najvýznamnejší typ hydrotermálnej mineralizácie v Malých Karpatoch. Ložisko je situované v produktívnej zóne pezinsko-perneckého kryštalinika so starším pyritovým zrudnením – uprostred kryštalických bridlíc (amfibolitov, aktinolitických bridlíc, rúl a pod.) so žilnými telesami granitoidov.

This is the most typical form of hydrothermal mineralisation in Little Carpathians. The deposit is located in the productive zone of the "Pezinok-Pernek" crystalline rock complex incorporating older pyrite ore structures and can be found between layers of metamorphic rocks (e.g. amphibolites, shales etc.), that are crossed by granitoide veins.

Antimonit (alebo stibnit) je minerál kryštalizujúci v rombickej sústave, chemicky sulfid antimonitý - Sb2S3.

Antimonite (also called stibnite ) is a sulfide mineral with the formula Sb2S3.

Tento minerál vytvára prizmatické kryštály, často s pozdĺžnym ryhovaním. Vyskytuje sa však aj v ihlicovitej, zrnitej alebo steblovitej forme. Bežne tvorí masívne (hrubo až jemnozrnné) agregáty. Jeho farba aj vryp sú olovenosivé až čierne. Antimonit je nepriehľadný a má kovový lesk. Patrí medzi opakné minerály. Vyskytuje sa v hydrotermálnych nízkoteplotných žilách viazaných na kyslé magmatity.

Kvalita rudnej výplne v okolí Pezinku je premenlivá - obsahy Sb kolísali v roku 1944 v priemere od 1,62 do 1,77 %, neskôr ťažené rudy obsahovali od 1,7 do 2,5 % Sb. Mineralizácia vznikla v troch prínosových periódach (1. kremenno-pyritovo-arzenopyritovej, 2. antimonitovo-karbonátovo-kremennej, 3. antimonitovo-kermezitovej). Zaujímavé sú v rudách zvýšené obsahy Au, ktoré sa zistili už pred druhou svetovou vojnou.

This soft grey material crystallizes in an orthorhombic group. The name is from the Greek stibi through the Latin stibium as the old name for the mineral and the element antimony. The crystals are usually massive, radiating and elongated, however massive and granular can occur too. The mineral is opaque, grey when fresh, but can turn superficially black due to oxidation in air. The luster is splendent on fresh crystals surfaces, otherwise metallic. In nature, it occurs in hydrothermal deposits and is associated with other minerals e.g. pyrite.

The quality of stibnite containing ore around Pezinok is quite variable - the amount of Sb fluctuated in 1944 in average from 1,62 to 1,77 %, however ores mined in following years contained from 1,7 to 2,5 % of Sb . The process of mineralisation can be split into three periods. Interestingly, already before WW2, an elevated amount of gold was found in these ores.

Pyritová mineralizácia/Pyrite mineralisation

Tento veľmi rozšírený typ mineralizácie , vyvinutý v celej širokej oblasti pezinsko-perneckého kryštalinika a nepatrne aj na iných miestach Malých Karpát, je v celej svojej pestrosti zastúpený najmä v chotári Pezinka, kde sa v minulosti stal objektom intenzívnej ťažby a ekonomického využívania.

A very common mineralisation type, that can be observed all across the "Pezinok-Pernek" crystalline rock complex and in particular in the neighbourhood of Pezinok. In the past it was an important economical driver and the traces of mining activities can be observed untill nowadays.

   Pyrit je minerál kryštalizujúci v kubickej sústave, chemicky disulfid železnatý - FeS2.

  Ide o bežný akcesorický minerál rôznych druhov vyvretých, usadených aj premenených hornín.  Vyskytuje sa aj v uhlí, čiernych bridliciach a iných sedimentoch bohatých na organické látky. Známy je aj z kriedových sedimentov.
 Častý je na nízko aj vysokoteplotných hydrotermálnych žilách spolu s chalkopyritom, kremeňom, kalcitom a sfaleritom. Vzniká aj hydrotermálnych výveroch na dne oceánu známych ako čierni fajčiari. V granitoch nebýva vo väčšej miere prítomný, zvykne byť skôr v pegmatitoch, prípadne porfýroch, ktoré sú na ne viazané. Minerál  vytvára často kryštály tvaru kocky, iným často sa vyskytujúcim kryštalickým tvarom sú pentagonálne dodekaédre.

The mineral pyrite, or iron pyrite , also known as fool's gold , is an iron sulfide with the chemical formula - FeS2.

Pyrite is the most common of the sulfide minerals. The name pyrite is derived from the Greek πυρίτης (pyritēs), "of fire" or "in fire". The mineral is usually found associated with other sulfides or oxides in quartz veins, sedimentary rock, and metamorphic rock , as well as in coal beds and as a replacement mineral in fossils.
Pyrite deposits can be found in many places, even at the bottom of oceans, where it´s part of hydrothermal vents known also as "black smokers". Pyrite can be also found in veins containing with other minerals, e.g. quartz, chalcopyrite, sphalerite or calcite. Usually, the mineral forms cuboid crystals, sometimes forming in close association to form raspberry-like framboids. However, under certain circumstances, it can form anastamozing filaments or T-shaped crystals, however it can form dodecahedral crystals as well. This mineral's metallic luster and pale brass-yellow hue give it a superficial resemblance to gold, hence the well-known nickname of fool's gold. It is distinguishable from native gold by its hardness, brittleness and crystal form.

V štruktúre je niekedy prítomný v malom množstve nikel a kobalt, v menšej miere aj meď a zlato. Kryštály mávajú pozdĺžne ryhované plochy. Pyrit môže byť aj celistvý, zrnitý, obličkovitý, nátekovitý aj hroznovitý. Má zelenočierny vryp. Je to nepriehľadný (opakný) minerál so žltým kovovým leskom. (Pre podobnosť zlatu niekedy označovaný mačacie zlato.) Je pomerne tvrdý najmä v porovnaní s ostatnými sulfidmi. V oxidických podmienkach ľahko zvetráva na zmes oxidov železa - limonit. Pre rozklad pyritu v povrchových partiách rudných žíl je typické uvoľňovanie tepla. Toto teplo môže v zimnom období nezriedka roztápať okolitý sneh
Na rozdiel od väčšiny ostatných bežných sulfidických minerálov je pyrit stabilný až do teploty cez 400 ºC.

Iron pyrite is unstable in the natural environment: in nature it is always being created or being destroyed. Iron pyrite exposed to air and water decomposes into iron oxides and sulfate. Sulfate released from decomposing pyrite combines with water, producing sulfuric acid, leading to acid rock drainage and potentially acid rain. From the oxidation and hydration of iron rich sulfide minerals, and chemical weathering of other iron rich minerals often limonite is formed.

Vašou úlohou je prejsť sa (prípadne absolvovať na bajku) od "Starting Point-u" (resp. parkoviska) po banskom náučnom chodníku od Infopanelu 3 až po infopanel 11. Štúdium infopanelov by malo pomôcť zodpovedať otázky súvisiace s EC. Náučný chodník je označený nasledovne:

Your mission will be: either hike or ride a bike to complete a round on the miner´s educational trail. You will start at the infoboard #3 (there you can also park your cache-mobile) and finish at #11. The boards will help you to find answers to some questions posted below. Please follow this touristic marking:

  Značka/Mark

Pozor - otázky nie sú v poradí, v akom bude navšetvovať infopanely, takže čítajte pozorne ! Okrem toho, odpovede na dve otázky nenájdete na infopaneloch, ale budete musieť na ne odpovedať sami (t.j. terénna úloha). Takže k otázkam:

Careful - the questions do not correspond with numbering of the infoboards, hence you will have to search a bit (alas, the boards are only in Slovak). Apart from that, you won´t find the answer for 2 questions - that´s the outdoor part you have to solve on spot. OK, so here we go:

1, O oživenie ťažby zlata sa zaslúžil Jozef Entzler (1773), nebol však sám. Kto ďalší je menovaný (19.st.) ?

1, Mining for gold was revived by Jozef Entzler (1773), however, who else got the credits for doing so (19th century) ?

2, Zvýšený obsah čoho znemožňoval pezinským kyzovým rudám konkurovať napr. španielskym pyritovým rudám ?

2, An increased proportion of which substance prevented the Pezinok pyrite ores from being competitive with Spanish ores ?

3, Všimnite si banskú vodu vytekajúcu z pyritovej štôlne (8) a porovnajte ju s vodou vytekajúcou z štôlne Budúcnosť (11). Je vidieť rozdiel ?

3, Have a close look at the water flowing out from the Pyrite mine (Board 8) and from the Budúcnosť mine (Board 11). Can you see any difference ?

4, Medzi 8. a 9. infopanelom leží priamo na chodníku kus horniny (cca tu: N 48° 19.072 E 017° 14.119). Odmerajte tento amfibolit a vypočítajte, akú asi môže mať hmotnosť (predpokladajme hustotu 3,0 g.cm-3). Vidíte prítomnosť žíl ?

4, On your way from board #8 to #9 the path will be crossed by a large boulder (N 48° 19.072 E 017° 14.119). Measure the size of the amphibolite and calculate it´s weight (let´s assume the density is 3,0 g.cm-3). Can you see any veins in the rock ?

5, Aké lokomotívy sa používali v baniach ?

5, What types of locomotion were used in the mines ?

6, Ktoré minerály s obsahom Sb (okrem antimonitu) sa ešte našli v pezinskom ložisku ?

6, Which other Sb-containing minerals (apart from antimonite) were found in Pezinok deposits ?

7, Aké je zloženie antimónového koncentrátu po sušení ?

7, What is the composition of the antimonite concentrate after drying ?

A) Kto chce logovať, musí poslať odpovede. (Pri skupinovom odlove bude log ponechaný iba tomu, kto si dá námahu zaslať odpovede, ostatným bude zmazaný, pozri pravidlá)

B) Zalogujte si cache ihneď po odoslaní odpovedí, ak by bola nejaká chybička, ozvem sa.

C, EC-ka je kombinovateľná s GC5G18K, GC13GPX a GC5CQZ3.

Last but not least: A) For a log permission, you HAVE TO submit your answers. If you´re visiting in a group, that´s fine, but the log will be accepted only from those cachers, who put the effort in to submit the answers. No answer results in a log deletion without further notice. B) Feel free to log the cache right after you hit "submit email". Should there be any problem, I´ll contact you. C, The EC can be combined with GC5G18K, GC13GPX a GC5CQZ3 visits.

Additional Hints (Decrypt)

fgnl ba gur genvy

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)