Skip to content

Byvaly hrbitov Letterbox Hybrid

Hidden : 12/21/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přiměřeně krátký a jednoduchý letterbox k historii bývalého místa posledního odpočinku v Blansku. Keš je vzdálena do kilometru, kromě posledních několika metrů k finálce se jde po silnici a polní cestě. Upozorňuji, že cesta končí v lese a můžete se umazat.


Historie pohřbívání:

Pohřbívání zesnulých a úcta k nim sahají do dávné historie lidstva. Zprvu záležitost soukromá se vlivem křesťanství mění na společnou. Při kostelech a klášterech jsou zakládány hřbitovy a pohřbívání zesnulých a správu hřbitovů přebírá církev.

Dynamický rozvoj společnosti v 18. stol. si ale i v oblasti hřbitovního a pohřebního práva doslova vynucuje nezbytnost zásahů a působení veřejné moci. Důvody jsou zdravotní a hygienické a zpravidla bezprostředně souvisí s malou a nedostatečnou kapacitou stávajících hřbitovů, zejména v městských zástavbách.

A tak v r. 1784 Josef II. svým císařským patentem zakazuje pohřbívání v šachtách nemocnic, věznic, v klášterech a u kostelů v centrech měst. Tento vývoj se dotkl i nejstaršího blanenského hřbitova existujícího patrně od 12. stol. kolem kostela na Starém Blansku. Na tomto hřbitově se pochovávalo do r. 1830, popř. do r. 1834. Některé prameny totiž uvádí, že v letech 1830 (1832) až 1834 se pochovávalo na nově zřízeném hřbitově v místech pozdějšího Adastu Blansko, ale toto místo se ukázalo jako nevhodné (spodní vody).

V současné době můžete u kostela sv. Martina od roku 2007 nalézt tradičku Kostel sv. Martina Blansko (tak už ne) a od roku 2010 zjistit potřebné indicie k multince Karolína Meineke.

V minulých dobách se zřejmě pochovávalo i jinde. Např. ve starých úmrtních matrikách kolem r. 1714 se hovoří „o malém krchůvku“, aniž se toto místo blíže označuje a stejně tak název „Úmorčí“ (lesní oblast nad sídlištěm Písečná) by mohl označovat místo, kde bylo pohřbíváno v dobách morových nákaz.

Na přelomu 18. a 19. stol. přestal hřbitov kolem kostela na Starém Blansku vyhovovat. Byl malý a svému účelu nepostačoval. Byl proto v lokalitě zvané „Branky“ na parc.č. 284/1 k. ú. Blansko zřízen na Starém Blansku hřbitov nový. Parcela je vyznačena na snímku z katastrální mapy.

Vysvěcen jako římsko-katolický hřbitov byl 23. 2. 1834. a první na tomto církevním hřbitově byla pochována K. Stařecká. I když byl hřbitov v r. 1902 rozšířen, časem přestal vyhovovat a opět se ukázal malým a přeplněným. Z důvodu, že nevyhovuje požadavkům zdravotním, bylo na něm dne 21. 8. 1934 zastaveno další pohřbívání. Uzavření tohoto hřbitova neprobíhalo ale vůbec hladce, proti jeho uzavření byla podána četná neúspěšná odvolání a celá záležitost byla řešena ještě v r. 1936 komisionálním ohledáním. Definitivně uzavřen byl až v r. 1956.

Kvůli hygienické nevhodnosti hřbitova na Starém Blansku vyzval Okresní úřad v Boskovicích dne 18. 4. 1933 město Blansko, aby podniklo kroky k vybudování hřbitova nového. Ve věci nového hřbitova městská rada prakticky ihned začala jednat a s pracemi na založení nového hřbitova bylo započato již v srpnu 1933.

Pro hřbitov bylo vybráno z několika možností místo nad tehdejším statkem v lokalitě „Opálenka“, pozemek parc.č.857/2 k. ú. Blansko. V letech 1933–34 zde město Blansko zbudovalo svůj dnešní komunální hřbitov vyhovující zdravotním předpisům, požadavkům hřbitovní piety i moderní architektury.

V současné době se na místě bývalého hřbitova na Starém Blansku nachází park s dětským hřištěm, které je jediným vyžitím pro děti v této části Blanska. S ohledem na častý pohyb dětí a mládeže zde není vhodné místo k uložení krabičky a mikrovku jsem dělat nechtěl. Krom jiného je to zde spíše dědina než město, takže o vás někdo ví aniž o něm víte vy - a vlní se záclony :-).

A jak najít schránku? U jedné stojíte, ale ta to není!

Od úvodních souřadnic se vydej po cestě do kopce a jdi až do chvíle, než potkáš 3 samostatně stojící rozvaděče. Dál pokračuj po cestě vedoucí do nebe. Na následující křitovatce by jsi měl vidět jeden rozvaděč, lampu a opodál živý plot. Na další cestě je dobré mít živý plot po levé ruce. Je to do kopce a na dalším rozcestí dolů také nechoď. O kus dál se cesta opět dělí, pokračuj podél plotu. Že jsou obě cesty kolem plotu? Tak zkus mít plot opět vlevo. Až plot skončí, tak jsi na dalším rozcestí. Že je tu více cest? Nevadí. Směrem dopředu vidíš blízko sebe tři betonové věže plné energie. Jdi k nejvzdálenější věži, kde černá liána roste ze země, teď už jsi blízko. Zkus to vzít rovnou za šipkou. Aha, šipka ještě nic neukazuje. Zkus dát vzdálenost 120 metrů nejlépe pod úhlem 245°. Signál není optimální, ale dojdeš k "bílému" pařezu schovanému na začátku hustšího smrkového porostu - tady už jsi téměř na konci své pouti. Od něj se dej doleva mírně do kopce cca 8 metrů a u dalšího pařezu hledej schránku. Prosím zacházejte s ní jako se svou (nebo možná raději ne?), trošku práce to dalo.

Razítko je součástí keše a bylo by fajn, kdyby tam zůstalo i po vaší návštěvě. CWG (ta dřevěná kolečka) měňte kus za kus. V logu uveďte zůstatek tematických CWG, čas od času je doplním. Místním lovcům je klidně vyměním na geopivku (ať nelítám furt ke krabce). Pana domácího prosím rovněž ponechte odpočívat v pokoji!

Prosím všechny, aby v logu nespoilovali a nevkládali fotku keše a místa uložení. Ostatní se jistě rádi nechají překvapit.

Obsah keše při založení: Krabka, pravidla, logbook, razítko, 5 ks CWG na výměnu, 3x CWG pro xTF lovce.

Pro sestavení listingu jsem využil údaje z www.blansko.cz (viz související webová stránka) a dalších veřejně dostupných zdrojů.

Mé poděkování patří Geojezdcovi za provedení betatestu a cenné připomínky, dále Parisee za výrobu propriet.

Razítko se vysune jemným zatlačením a následným vysunutím "spony", není třeba hrubá síla, vše jde lehce. Razítko už bohužel někdo ukradl, zřejmě to chtěl nacvičit doma nebo si jen zapomněl deníček.

Additional Hints (Decrypt)

pgv yvfgvat

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)