Skip to content

Josip Hutter (1889-1963) Multi-Cache

Hidden : 12/25/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


SLO:

Izjemno napreden človek Josip Hutter se je rodil leta 1889 v Dolnji Brigi pri Kočevju kot kočevski Nemec. Z Elizabeto Hribar se je poročil v Ljubljani, nato sta prišla v Maribor. Imela sta tri otroke.

Postal je ustanovitelj in solastnik mariborske tekstilne tovarne Hutter. Podjetje je postalo eno najuglednejših, najsodobnejših in najbolj uspešnih mariborskih tekstilnih podjetij. Do leta 1940 je podjetje zaposlovalo že 1600 delavcev.

Bil je eden redkih mariborskih industrialcev, če že morda res ne edini, ki je svoje delavstvo obdaril za božič, za veliko noč in za 1. Maj. Osnovno vodilo njegovega dobrodelnega delovanja je bilo: „Bogastvo mi ni privilegij, temveč dolžnost za pomoč šibkejšim”.

Hutter ni bil prvi kapitalist, ki je svoje delavce plačeval najbolje v svoji osnovni proizvodni panogi in tudi ni bil edini, ki je gradil stanovanja zanje, vendar so bili tudi med njimi taki z nadvse problematičnimi svetovnim nazorom, s poslovno moralo, značajem in z vedenjem kot na primer Henry Ford, Giovanni Agnelli in Louis Renault. V nasprotju z njimi je bil Hutter neprimerno bolj plemenit: bogastvo ga je obvezovalo za širše humanitarno delovanje, ne pa da bi ga uporabljal za kazanje uspešnosti in položaja v družbi, razen tega se ni znašal nad ljudmi okrog sebe, ne v obratu, ne doma in ne kod drugod. Tako je Hutter, sicer tudi jugoslovanski državljan govoril v svojih obratih tekoče slovensko, če delavci niso bili vešči nemščine.

Z znatnimi zneski je podpiral vrsto slovenskih organizacij od planinskega društva do raznih dobrodelnih ustanov in tudi Sokola. Prizadevno je pomagal pri gradnji Seniorjeva doma, čeprav je stal blizu njegove počitniške hiše, kasneje imenovane Ribniška koča. S svojimi sredstvi naj bi Hutter prispeval tudi pri gradnji kopališča Mariborski otok.

Josip Hutter spada med tiste, za katere se je nova oblast potrudila, da jih je odstranila iz dotedanjega gospodarskega življenja. 7.8.1945 se je znašel pred Vojaškim sodiščem mesta Maribor. Spoznan je bil za krivega, da je marca 1941 vstopli v Kulturbund in da je dal svoje tovarniške obrate s celotno proizvodnjo na voljo okupatorju ter te obrate ves čas okupacije tudi vodil in upravljal. V olajšavo so mu šteli, da je dejanje priznal in da je med okupacijo v več primerih denarno in drugače pomagal družinam partizanov.

Obsojen je bil na 5 let odvzema prostosti s prisilnim delom in na zaplembo celotnega premoženja. Po približno petih letih je bil odpuščen iz zapora. V petdesetih letih sta zakonca Hutter dobila dovoljenje za izselitev v Avstrijo, kjer je nato do smrti živela v skromnih razmerah.

 

ENG:

Josip Hutter was born in 1889 in Doljni Brigi not far from Kočevje as Gottscher German. He married Elizabeth Hribar in Ljubljana. Later they moved to Maribor, where thay had three children.

He was the founder and co-owner of Maribor textile factory Hutter. The company has become one of the most prestigious, modern and most successful Maribor textile companies. In 1940, the company employed 1600 workers.

He was one of the few Maribor industrialists, if perhaps not really the only one, who gave workers presents for Christmas, Easter and 1st of May. The basic guideline of its charitable efforts was: "Wealth is not a privilege for me. It is a duty to help the weak."

Hutter was not the first capitalist, who paid workers best wagers in its manufacturing industry and was also not the only one to build housing for them. In contrast to Henry Ford, Giovani Agnelli and Louis Renault, Hutter was much more worthy of respect. He didn’t use wealth to show off in society. He didn’t stand above the people around him, not in the factory, not at home and not elsewhere. With his workers he spoke in Slovenian language.

He supported a number of Slovenian organizations from the Alpine club to various charities. He also contributed assets for the construction of Mariborski otok swimming pools.

Josip Hutter is among those for which the new government decided to be removed from the economic life. 7.8.1945 he was found guilty by Military court Maribor for entering the Kulturbund and that he gave its factory plans available to the German occupier throughout the occupation. As attenuating circumstances the court acknowledged his monetary contributions to the families of partisans during 2nd world war.

He was sentenced to 5 years imprisonment with hard labour. His entire property was also confiscated. After his release from prison he and his wife got permission to emigrate to Austria where he lived in modest circumstances until his death.

 

Viri/ Sources:

 

STAGE 1 (Huterjeva vila / The Hutter Villa): N46 33.947 E015 38.673

SLO: Družina Hutter (zakonca Hutter in njuni trije otroci) je leta 1927 kupila vilo ob Mestnem parku. Hišo iz leta 1892 so porušili ter zgradili novo. Družina se je v vilo preselila okrog leta 1935. Z družino so živeli še sobarica, kuharica in hišnik. Opremljena je bila z vodovodno in električno napeljavo ter s centralno kurjavo na trdo gorivo. Predstavljala je zgled bivalnega okolja Mariborčanov iz najvišjih slojev.

Med vojno je v vili stanoval tudi nemški oficir, po vojni pa najprej ruski general, nato pa je pritličje zasedla ruska varnostna služba. Družina Hutter je bila sprva omejena na prebivanje v nadstropju vile, po zaplembi skoraj celotnega premičnega in nepremičnega premoženja avgusta 1945, pa je družini bilo dodeljeno stanovanje v Hutterjevem bloku.

Naloga 1: A = Število oseb na fotografiji na informacijski tabli.

ENG:

The Hutter family; Mr and Mrs Hutter with their three children, bought the villa by the Town Park in 1927. They pulled the 1892 villa down and built a modern one. The family moved to their new home around 1935 and lived together with the chambermaid, the female cook and the housekeeper. The villa is a single-storey house with a cellar and arranged mansards, equipped with plumbing, electrical installation and central heating. It represents an example of a dwelling space of Maribor natives of the highest social class.

 A German officer was assigned to live in the villa during the war, after the war a Russian general and later the ground floor was occupied by the Russian Security Service. First the Hutter family was limited to living in the villa’s upper floor and after the requisition in 1945 they needed to move to an allocated apartment in the Hutter block. 

Task 1: A = Number of people in the photo on the information borad.

 

STAGE 2 (Hutterjev Blok / Hutter block of flats): N46 33.731 E015 39.055

SLO:

Josip Hutter je stanovanjsko problematiko svojih zaposlenih reševal z gradnjo stanovanj ter z ugodnimi posojili za zasebno stanovanjsko gradnjo svojih delavcev. Ob koncu tridesetih let se je lotil gradnje najemniškega bloka; na razpisanem natečaju leta 1939, sta glavni nagradi dobila arhitekta Jaroslav Černigoj in Aleksander Dev. Hutterjev blok, prvi mariborski blok, je bil zgrajen med vojno. Projektiran je bil kot navzven enotna zgradba, sestavljena iz deset povezanih zgradb z notranjimi stopnišči in dvigali, ki obdaja veliko notranje dvorišče s sodobno urejeno skupno pralnico in sušilnico. Severni in južni trakt imata pet nadstropij, vzhodni in zahodni pa štiri. Zasnovanih je bilo 141 stanovanj vseh velikosti - od garsonjer do petsobnih.
Po vojni je bilo Hutterjevo premoženje zaplenjeno, novi stanovanjski blok je prešel v družbeno last. Zaradi modernosti, velikosti stanovanj in ugodne lege v mestu, ima Hutterjev blok še danes sloves prestižnega stanovanjskega okolja.

Naloga 2: Dve števili na manjši tabli na osrednjem stebru (HUTTERJEV BLOK; JAROSLAV ČELIGOJ; SAŠA DEV): 19B1; C1

ENG:

Josip Hutter tried to solve the housing problem of his employees by building houses and giving soft loans for private house building to his workers. By the end of 1930's, he started constructing an apartment building with apartments to rent. In 1939, the building’s architects Jaroslav Černigoj and Aleksander Dev were awarded the main architectural prizes. The Hutter Apartment Building, the first apartment building in Maribor, was built during World War II. The building was designed so, that it seemed as one building from the outside, although it were in fact ten buildings, joint together by inner staircases and elevators, constructed around an inner yard with a modern common launderette and a drying room.  The north and the south track of the building complex have five storeys, while the east and the west south track only have four. The architects designed 141 apartments of all sizes – from studios to four bedroom apartments.

After World War II, Hutter’s property was confiscated and the new apartment building became socially-owned. Due to its modern design, size of apartments and its central location (city centre), the Hutter apartment building is known as a prestigious apartment building.

Task 2: Two numbers on small information board on the central pillar (HUTTERJEV BLOK; JAROSLAV ČELIGOJ; SAŠA DEV): 19B1; C1

 

STAGE 3 (Mariborska tekstilna tovarna MTT): N46 33.444 E015 39.837

SLO:

Mariborska tekstilna tovarna (MTT) se je nahajala na območju nekdanje Hutterjeve tovarne in je nastala z združevanjem predvojnih tekstilnih tovarn.

Naloga 3: Majhna številka znotraj fotografije na informacijski tabli: 19DE

ENG:

The Maribor Textile Factory (MTT), situated on the premises of the former Hutter factory and was established with a merger of pre-war textile factories.

Task 3: Small number in the photo on the information board: 19DE

 

STAGE 4 (Hutterjeva delavska kolonija / The Hutter Workers' Colony): N46 33.254 E015 40.482

SLO:

Josip Hutter je stanovanjsko problematiko svojih zaposlenih reševal z gradnjo stanovanj ter z ugodnimi posojili za zasebno stanovanjsko gradnjo svojih delavcev. Tako je nastala leta 1937 t.i. Hutterjeva kolonija dvajsetih hiš na Pobrežju.

Kolonijo je uradno gradilo Društvo za starostno preskrbo delavcev tekstilne tovarne Hutter v Mariboru. Stanovanja so imela pokrit vetrolov, predprostor, stranišče, kopalnico, shrambo, kuhinjo, dve sobi ter podstrešje. Vse hiše so imele vodovod, električno napeljavo in izplakovalna stranišča.

Naloga 4: F = Število dokumentov na fotografiji na informacijski tabli

ENG:

Josip Hutter tried to solve the housing problem of his employees by building houses and giving soft loans for private house building to his workers. This is how the so-called Hutter workers’ colony of twenty houses in Pobrežje was erected in 1937.

The colony was built by the Society for eldercare of workers in the Hutter company in Maribor. Apartments had a covered portico, an anteroom, a toilet, a bathroom, a pantry, a kitchen, two rooms and an attic. All houses had plumbing, electrical wiring and flushing toilets.

Task 4: F =  Number of documents in the photo on the information board

 

Končna lokacija/ Final location: N46 (A+1)(F+2).BAF E015 B(F-1).CED 

Additional Hints (Decrypt)

FYB: Cbq xnzabz / RAT: Haqre gur fgbar.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)