Skip to content

Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika Traditional Cache

This cache has been archived.

VarsovianReviewer: Skrytka jest zbyt długo nieaktywna, więc jestem zmuszony ją zarchiwizować.

More
Hidden : 12/28/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kościół św. Stanisława i klasztor OO Franciszkanów
 

Klasztor kaliski jest najstarszym konwentem franciszkańskim w Wielkopolsce. Powstał w 1257 r. z fundacji księcia Bolesława Pobożnego i jego żony, błogosławionej Jolenty. Zapewne wkrótce rozpoczęto budowę murowanej świątyni, której pozostałościami są dzisiejsze prezbiterium i sąsiadująca z nim kaplica. Prawdopodobnie w 2 poł. XIII w. do prezbiterium dostawiono trójnawowy korpus nawowy. Pożary nękające miasto na przełomie XIII i XIV w. oraz kolejne renowacje świątyni ostatecznie ukształtowały formę średniowiecznego kościoła. Prace te – finansowane prawdopodobnie m.in. przez króla Kazimierza Wielkiego – trwały do 1339 r. Wówczas też powstało najstarsze, zachodnie skrzydło klasztoru. Świątynia została poważnie zniszczona w czasie pożarów w 1537 i 1559 r. Ze względu na kłopoty finansowe odbudowę rozpoczęto dopiero w końcu XVI stulecia i trwała ona do 1632 r. Od początku lat dwudziestych pracami kierował włoski architekt Albin Fontana. Korpus kościoła nakryto wówczas nowymi sklepieniami, które w 1623 r. pokryto późnorenesansową dekoracją stiukową. Około 1637 r. rozpoczęto rozbudowę klasztoru. 

W 1798 r. Prusacy usunęli zakonników, przenosząc ich do klasztoru Kanoników Regularnych. Klasztor zamieniono na więzienie i znacznie przebudowano. Część budynku odzyskali franciszkanie w okresie Księstwa Warszawskiego. Więzienie zlikwidowano dopiero w 1858 r. W 1864 r. władze carskie umieściły w klasztorze kaliskim zakonników z likwidowanych konwentów franciszkańskich. Klasztor ostatecznie zamknięto w 1902 r. Franciszkanie wrócili doń w 1918 r. i po raz wtóry w 1945 r. W XIX i XX stuleciu kilkakrotnie przeprowadzano gruntowne remonty świątyni.

Kaliski klasztor Franciszkanów Konwentualnych należy do Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Warszawie.

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa, w zrębie wczesnogotycki, później przebudowany, jest budynkiem o wydłużonym prezbiterium, do którego przylega trójnawowy, halowy korpus nawowy. Po północnej stronie prezbiterium znajduje się gotycka kaplica Męki Pańskiej oraz dawna dzwonnica z 1640 r. Prezbiterium przykrywa gotyckie sklepienia krzyżowo-żebrowe z 2 poł. XIII w., nawy - sklepienia kolebkowe z lunetami, ozdobione bogatą dekoracją stiukową w tzw. typie lubelsko-kaliskim. Wyposażenie, głównie barokowe i rokokowe, pochodzi z XVIII wieku. 

Do prezbiterium od strony południowej przylega barokowy, dwupiętrowy budynek klasztorny. Jego krużganki otaczają niewielki wirydarz. 

Na wysokości wzroku została ukryta skrzynka o wymiarach 4x3cm. W środku znajduje się logbook, ołówek i certyfikat dla pierwszych 3 znalazców. Uwaga na złote oko.

Looking at the church according to the coordinates the 4x3cm geocache was hidden. Inside the geocache there are a logbook, a pencil and cartificates for the first 3 people. Beware of a golden eye. Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)