Skip to content

Šperkovnica/Jewel-box Traditional Cache

This cache has been archived.

Geolens Reviewer: Ak to bude naozaj, tak ma mozes kontaktovat, ale toto je velmi dlho. Pripadne urob novu kesku.

More
Hidden : 1/25/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška je určená hlavne pre milovníčky bižutérie.


Prečo šperkovnica? Milujem šperky tak ako každá žena. Nie každý šperk musí byť hodnotný, aby bol vkusný. Aj krásna bižutéria vie rozžiariť ženu. O histórii šperkov a bižutérie si môžete čosi prečítať nižšie. Pod textom sa dozviete čo Vás v keške čaká.

 

"Šperky by mali ženu zdobiť, nie vystavovať na obdiv jej bohatstvo," povedala Coco Chanel, ktorá povýšila bižutériu na úroveň pravých šperkov a urobila z nej elegantný módny doplnok.

 

Slovo bižutéria pochádza z francúzskeho bijou (klenot, šperk, poklad), bijouterie (klenotníctvo, šperky), bijouterie fantaisie (bižutéria). Angličtina má pre ňu názov costume (coctail) jewelry.

Bižutéria sa od šperkov líši materiálom a masovou výrobou. Na šperky (fine jewelry) sa používajú pravé materiály – zlato, platina, drahokamy, perly, na bižutériu ich lacnejšie varianty – sklenené perly, syntetické kamene, lacné kovy, plasty, zirkóny.

 

História šperkov a bižutérie

Už pred 40 000 rokmi si Kromaňonci vyrábali šperky zo zubov a z rohoviny. V nasledujúcich tisícročiach sa šperky vyrábali hlavne z drahých kameňov a kovov. V 3. tisícročí p. n. l. začali Egypťania používať na šperky aj farebné sklo, prvú náhradu drahých kameňov. V staroveku a stredoveku boli šperky atribútmi statusu, v Egypte sa nimi aj platilo. V stredovekej Európe zákony zakazovali bežným ľuďom nosiť šperky zo zlata a drahokamov, tak nosili rôzne imitácie. Sklenené koráliky v Európe ako prví vyrábali Kelti. Od 9. storočia aj obyvatelia Veľkej Moravy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Egypťania používali na šperky aj farebné sklo, prvú náhradu drahých kameňov.

 

Taliani poznali výrobu imitácií perál už v roku 1300. Vo Francúzsku začal sklenené perly vyrábať v roku 1680 Maurice Jacquin. V 17. storočí už boli šperky s falošnými perlami, sklenenými korálikmi a emailom akceptované na denné nosenie. Väčšina bižutérie sa koncom 17. storočia vyrábala v Paríži. Najkvalitnejšiu produkoval od roku 1734 Georges Strass. Za Napoleona sa šperkári rozdelili na joailliers, ktorí robili drahocenné šperky, a bijoutiers, ktorí používali lacnejšie materiály. Koncom 19. storočia Japonec Kokichi Mikimoto objavil, ako umelo pestovať perly, ktoré boli ideálne na lacnejšiu bižutériu.

Kokichi Mikimoto pri manipulácii s perlami.

 

Renesančná bižutéria sa nosila aj na šatách a bola výrazným doplnkom.

 

V minulom storočí sa z bižutérie stal módny fenomén najmä vďaka návrhárkam Coco Chanel a Else Schiaparelli. Obe klientkám radili, aby ju kombinovali s drahými šperkami. Vlastnú módnu bižutériu začala Coco Chanel navrhovať v roku 1924. Najmä vďaka nej začali v 30. rokoch prosperovať japonské farmy pestujúce umelé perly aj české sklárne.

Filozofiou Coco Chanel bolo ponúknuť ženám módnu bižutériu za dostupné ceny. Jej myšlienka sa naplnila. Pravé šperky sa dnes považujú skôr za dobrú investíciu a na každodenné nosenie je určená módna bižutéria.

Coco Chanel ako prvá miešala šperky s bižutériou.

Else Schiaparelli

 

Keška je určená na výmenu bižutérie (náušníce, prstienky, náramky...atd). Do kešky prosím vkladajte funkčné, nositeľné a kompletné kúsky ktoré už nenosíte a rady sa ich zbavíte. Keška je určená na výmenu “okukanej“ bižutérie :-). Tak isto môžte vložiť bižutériu bez toho, aby ste si niečo vzali ak sa jej chcete zbaviť a tým samozrejme potešíte iných.

Vďaka:-)

Additional Hints (No hints available.)