Skip to content

Pi/π Mystery Cache

This cache has been archived.

tomsetki: Gradbena dela so se končala, vendar pa moram zaklad arhivirati saj ga ni možno več postaviti na isto mesto (naloge oziroma formule pa v tem primeru ni možno spreminjati).

More
Hidden : 3/5/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nekaj o π
Število pi (označeno z malo grško črko π) je matematična konstanta, ki se pojavlja na mnogih področjih matematike, fizike in drugod. Imenujemo jo tudi Arhimedova konstanta, Ludolfovo število ali krožna konstanta in je enaka razmerju med obsegom kroga in njegovim premerom. π lahko določimo tudi kot ploščino kroga s polmerom 1.

Značilnosti
Število π je iracionalno število, kar pomeni, da ga ne moremo zapisati kot razmerje dveh celih števil. To značilnost je dokazal leta 1761 Lambert. V bistvu je število transcendentno, kar je dokazal leta 1882 Lindemann. To pomeni, da ne obstaja polinom s celimi (ali racionalnimi) koeficienti, katerega koren je π. Zaradi tega ne moremo izraziti π samo s končnim številom celih števil, ulomkov ali njihovih korenov. Ta značilnost π reši znameniti starogrški problem kvadrature kroga: samo z uporabo ravnila in šestila je nemogoče konstruirati kvadrat, katerega ploščina je enaka ploščini danega kroga. Saj so koordinate vseh točk, ki jih lahko skonstruiramo samo z ravnilom in šestilom posebna algebrska števila.

Približki
Svetopisemski približek za π je π=3, iz davnine pa sta znana še približka: π = 22/7 in π = 355/113. Sam ulomek si zapomnimo takole: zapišimo 113355 in zadnje tri številke delimo s prvimi!

Dan π
Ljubitelji števila pi praznujejo Dan pi, to je 14. marec (v angleškem zapisu 3.14), nekateri pa tudi 22. julij (22/7 je dober enostaven približek).

Tekmovanja v pomnenju števila π
Leta 2006 naj bi Akira Haraguchi, upokojeni japonski inženir, brez napake zrecitiral 100.000 decimalk. Ta rekord še ni potrjen in vpisan v Guinnessovo knjigo rekordov. Guinness priznava rekord 70.000 decimalk, ki ga je 21.03.2015 dosegel Rajveer Meena, 21-letni študent iz Indije. Za recitiranje je porabil 9 ur in 27 minut.

Slovensko tekmovanje v pomnjenju števila π
Slovensko praznovanje dneva pi se je začelo leta 2007. Prvi zmagovalec v deklamiranju decimalk π je bil Simon Čopar s 150 decimalkami. Zmagoval je še večkrat, leta 2011 z dosežkom 767 decimalk. V letu 2012 je naslov prvaka in slovenskega rekorderja prevzela gimnazijka Pia Kleva s 780 številkami. Leta 2016 je na Fakulteti za matematiko in fiziko potekalo že 10. tradicionalno tekmovanje v recitiranju števila π. Ponovno je zmagal Nik Škrlec s 3.141 decimalkami. V letu 2021 pa je obstoječi rekord 3333 decimalk Leva Rusa za več kot 3x presegel osnovnošolec Tibor Hvala. Novi rekorder je v 1 uri zrecitiral število pi na 10123 decimalk natančno.

 

NALOGA:

Za končne koordinate izračunaj π in dobljene rezultate vstavi v naslednjo formulo:

N 46° 10.ABC

E 014° 18.DEF

 

POZOR: Prinesi svoje πsalo

 

VIR: Wikipedija

GeoCheck.org

Additional Hints (No hints available.)