Skip to content

VALECNY HROB HRDINU Traditional Geocache

Hidden : 4/30/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zákon definuje válečný hrob jako místo, kde jsou pohřbeny ostatky osob, které zahynuly v důsledku aktivní účasti ve vojenské operaci nebo v důsledku válečného zajetí, anebo ostatky osob, které zahynuly v důsledku účasti v odboji nebo vojenské operaci v době války. Válečným hrobem je i pietní místo, kterým se rozumí pamětní deska, pomník, památník nebo obdobný symbol připomínající válečné události a jejich oběti.



3.květen 1945 byl osvobozen Frýdek. Tato keš je zprovozněná jako připomínka 70-ti let od osvobození.

VÁLEČNÝ HROB HRDINŮ

PŘÍCHOD OSVOBODITELŮ DO FRÝDKU

Je 2.května 1945, poslední zbytky Německého vojska opustily město po šesté hodině v naprosto neřízeném postupu - byl to útěk. Ve městě zůstávají jen jednotky Volkssturnu, mající za úkol chránit týl ustupujícího vojska.
Okolo sedmé hodiny se objevila u Mariánského kostela skupina asi 30 vojinů Rudé armády, jejichž velitelem byl major Kuchrowski. Současně silnější vojenský oddíl putopoval okrajem frýdeckého lesa od Lískovce k Panským Novým Dvorům a na západní okraj Dobré.
Dunění děl, rachot samopalů a jednotlivé výstřely z pušek přerušily ticho, které v městě mezitím nastalo. To hlouček hrdinných vojáků majora Kuchrowského vstoupil do ulic pod Mariánským chrámem a zahájil boj s jednotkami Vokssturmu, kteří vyrazili proti nim v ulici Hlubohé, Zámecké a i v samotném zámku. Rudoarmějci postupovali nezadržitelně vpřed a všechen odpor nepřítele byl marný.
V tutéž dobu odehrál se v dolní části nynější třídy Rudé armády následující výjev: k vojenskému vozu, naloženému puškami, přistoupil úředník frýdeckého okresního soudu Karel Žídek a vzal si prostě zbraň. V tom k němu přiskočil hitlerovský důstojník a sahaje po pistoli křičel na něj, aby zbraň ihned vrátil. Tu se Žídek rozmáchl a uhodil nacistu pažbou pušky po hlavě. Ten se zapotácel a počal prosit o milost. Žídek mu odňal zbraň a pustil jej.
Zpráva o tomto statečném činu se bleskurychle rozšířila po městě a také mocmě zapůsobila na české muže a především na mladíky do 20 let. Ti brzy nato zahajili v městě povstání snažíce se pomoci hrstce hrdinů Rudé armády v boji proti mnohem větší přesile.
Po jejich boku šli i naši mladí hoši s nadšením na nejnebezpečnější místa boje. Asi o půl deváté opanovali rudoarmějci střed města a postupovali třídou Rudé armády až k želeničnímu nadjezdu těšínské dráhy.


U tohoto nadjezdu došlo k zajímavé události.
Od Dobré přijížděl vlak s vojenským transportem vezoucím mnoho zásob. Nebyl vpuštěn do stanice a proto zastavil u podjezdu. Naší lidé vzali vlak útokem a zmocnili se kořisti. Jedni se zajímali pouze o cigarety jiní zase objevili čokoládu. Ale většina lidí sáhla po zbranich a nábojích a nastal další boj, který mezitím v jiných částech města nepřetržitě pokračoval.
Volkssturmáci byli sice staří muži, ale většinou to byli zkušení vojáci z první světové války. Měli za úkol udržet město do příchodu tří divisí SS, jejichž jednotky se zdržely v prostoru Těšína a Fryštátu.
Frýdecký Volkssturn byl zatlačen skupinou Čechů od nádraží a Beskydských kasáren k městskému hřbitovu a Panské Nové Dvory. Den 2.května se chýlil ke konci. Na domech ve Frýdku vlály naše a sovětské prapory. Lískovec, Frýdek a Staré Město byly osvobozeny.
První den boje si vyžádal vedle většího počtu hrdinných krasnoarmějců i 27 životů naších občanů.

Noc ze dne 2. na 3.května byla plná neklidu a nejistoty. Na východním okraji Frýdku se počaly objevovati hlídky SS a proti nim nastupovaly početně mnohem menší hlídky jednotek Rudé armády. Za deštivého a studeného počasí dne 3.května již od časného jitra vznikaly prudké přestřelky na Nových Dvorech.
V prostoru nemocnice se objevily čtyři tanky Rudé armády. Byly doprovázeny malou skupinou pěšáků a jedním dělem.
tank předvoje SS u nemocnice, jenž byl zasažen do pásu posledním nábojem z protitankového děla Rudé armády

V celém okolí se rozpoutala prudká palba. To se postavily na odpor hlídky Rudé armády jednotkám SS, které se sem přiblížily z prostoru Sedliště a usilovně postupovaly na Příbor. Ale naši prostí hoši stáli věrně po boku rudoarmějců, kladli nepříteli tak houževnatý odpor, že ten nechtěje ztráceti čas raději ustoupil a dal se na pochod lesy k Dobré okolo Starého Města a dále na Bašku. Tak byl 3.květen 1945 osvobozen Frýdek, již během dne se počal tvořiti ve Frýdku národní výbor, který začal formovati z bojujících dobrovolníků Národní stráž k zajištění bezpečnosti a pořádku ve městě. Místek byl zatím v moci nacistů.
Dne 4.května se objevily sovětské posily, které osvobodily i Místek.

Oba naši hrdinové z pomníku se rovněž účastnili osvobozovacích bojů po boku rudoarmějců. V podvečerních hodinách se vraceli vyčerpáni bojem v doprovodu jednoho sovětského vojáka domů na Panské Nové Dvory, ovšem netušili, že se ve frýdeckém lese nacházeli příslušníci jednotek SS, které se nedostaly přez obránce města na Bruzovské ulici poblíž nemocnice. Jakmile uviděli tři osoby ve vojenských kabátech a flintami přez rameno, neváhali a spustili palbu. Naši stateční hoši JOSEF VRABEL A ANTONÍN PETEREK zde padli a jejich ruský doprovod se dal na útěk, ale stejně si kulka našla i jeho o kus dále.

Ná místě kde hrdinové zemřeli nechala rodina Antonína Peterka postavit pomník, na němž byla báseň citovaná i v dobovém tisku:

TĚŠILI JSTE SE NA
ČESKOU SVOBODU,LEČ
OSUD VÁS PŘEDČASNĚ
ZKLÁTIL DO HROBU

Tento válečný hrob/pomník veden pod číslem CZE-8106-39520 byl v roce 2012 vyměněn za ten současný vyrobený ze 3 druhů žuly. Spodní část je vyrobena z materiálu barvy písku, následuje šedý leštěný kámen. Horní část pomníku tvoří černá leštěná deska s podobiznami padlých, jejichž jména jsou na desce zvěčněny zlatým písmem. Na desce je text "ZDE PADLI 3.5.1945 JOSEF VRABEL A ANTONÍN PETEREK", jejichž jména jsou kromě městské kroniky uvedena i na desce Pomníku Obětem 1. a 2. světové války na Kostíkově náměstí ve Frýdku.
Ostatky hrdinů se nacházejí na městském hřbitově na Nových Dvorech, kde mají náhrobek i další hrdinové hned naproti náhrobků sovětských osvoboditelů.
Pod památníkem jsou ostatky 966 vojínů a 77 důstojníků Rudé armády padlých při květnových bojích v prostoru Českého Těšína, Fryštátu, Frýdku-Místku a Nového Jičína. Naproti památníku jsou čestné hroby 50 místních občanů, kteří se stali oběťmi květnových bojů o naše město

náhrobní kameny na frýdeckém hřbitově

Zdroj informací: kronika města Frýdek-Místek a bratr zemřelého Antonína Peterka

Keš umístěná se souhlasem majitele pomníku, před odchodem vše uveďte do původního stavu!!

Additional Hints (Decrypt)

mn xirgvanzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)