Skip to content

Jiricka Mystery Cache

This cache has been archived.

S.D.I. + Alexa: Někdo keš pořad přemistuje nebo odstranuje.

More
Hidden : 4/6/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jiřická

Velmi složitá, záludná, překvapující - minimystery keš v Jiřicích.:).
Při návštěvě Jiřic si tak můžete krátkou procházkou po zajímavých místech zpestřit svůj pobyt.


Zajímavosti, místopis, historie:

 

Jiřice jsou jedna z nejstarších vesnic, založených želivskými premonstráty v místech bývalého pohraničního hvozdu "Borek".

Jméno vsi je odvozeno od jejího zakladatele, prvního osadníka Jiřího. Osadníci si začali říkat staročesky "Juřici" a odtud i název Jiřice. Podobně jako Vojslavice, Petrovice aj.

Nejstarší archivní dokument, který ves uvádí, je Bula papeže Honoria II. z roku 1226. Listina obsahuje soupis majetku želivského kláštera a ves je tam uvedena jako "Velké Juřice".

V roce 1341 se poprvé připomíná "Jiřická rychta", předchůdce dnešního Obecního úřadu.

V Jiřicích se nacházel poplužní dvůr želivského kláštera, a to v sousedství fary. Po požáru v roce 1805, byl opět postaven (za obcí) a v pozemkové reformě v roce 1925 byl rozparcelován. Zůstala jen zástavba v barokním slohu.

Jiřice vždy patřily mezi největší obce panství želivského a později humpoleckého okresu a jejich katastrální výměra činila cca 1200 ha. Patřil k nim také největší počet osad, samot a pazderen.

V roce 1860 měly Jiřice asi 600 obyvatel, ke konci století vzrostl jejich počet na 850 a za II. světové války dokonce až na 1000 obyvatel. To souviselo ovšem s rozvojem textilního průmyslu v nedalekém Humpolci, kam bylo možno docházet za prací a přilepšit si obděláváním malého kousku pole. První větší úbytek nastal až v souvislosti s odlivem lidí do pohraničí po roce 1945, a potom zejména v 50. letech, po založení JZD, kdy zavedení zemědělské velkovýroby uvolnilo pracovní síly z obce do výrobních závodů ve městech.

K 1.lednu 2014 měly Jiřice 877 obyvatel.

 

Památky:

Kostel sv. Jakuba

Je to nejstarší stavba v obci. Poprvé se uvádí již v roce 1350. Z původně gotické stavby se zachovaly do dnešních dnů pouze obvodové zdi presbytáře (kněžiště) s okny. Někdy kolem roku 1650 byla přistavěna sakristie, v roce 1772 vlastní kostelní loď (prostor pro věřící), v roce 1803 postavena na dvou pilířích kruchta (pro varhany a zpěváky) a konečně v roce 1905 byla přistavěna pseudogotická věž.

Původní umělecká výzdoba a zařízení kostela /obrazy, sochy, oltář, kazatelna) pochází od umělců, kteří tvořili v želivském klášterním kostele. V posledních deseti letech došlo svépomocí věřících k celkové generální opravě kostela a zakoupení nových zvonů.

Od nepaměti se v sousedství kostela nacházel hřbitov s dřevěnou zvonicí v jeho horním rohu, na nový hřbitov se započalo pochovávat ve 30. letech.

K jiřické farnosti patří i filiální kostel s. Jiří ve Lhoticích a obce Hněvkovice a Petrovice.

Matriky narozených a zemřelých jsou vedeny od roku 1734 a patří tedy k nejstarším.

Fara

Barokní fara z 18. století byla na počátku 20. století novobarokně upravená. Stavba je výrazná především svým bohatě zdobeným volutovým štítem hlavního průčelí s erbem želivského premonstrátského kláštera a reliéfem od sochaře V. Amorta.

Pomník padlých

z I. světové války v dolním parku z roku 1926 je dílem známého akademického sochaře E. Kodeta. Připomíná 24 padlých občanů a nezvěstné.

Boží muka

Jak si naši rodáci a ti dříve narození určitě pamatují, původní kaplička (kratší název pro „boží muka“) stála na jiném místě než ta současná a musela se přemístit při rekonstrukci silnice před kostelem. V době výstavby dálnice tudy vedla veškerá doprava na Humpolec, a proto došlo k rozšíření křižovatky a zabrání části parku, kde kaplička stála. Na jejích čtyřech bocích byly znázorněny štukové reliéfy od uznávaného výtvarníka Amorta, představující evangelisty Matouše, Marka, Lukáše, Jana a byla zapsána na seznamu národních kulturních památek.

Při přemísťování kapličky došlo však k jejímu rozpadnutí a proto byla postavena kaplička nová. Ta však již neodpovídala té původní a proto byla ze seznamu kulturních památek vyřazena. V loňském roce došlo k opadávání omítky na všech stranách kapličky a výrazným trhlinám ve zdivu. Zastupitelé se rozhodovali, zda provést opravu kapličky nebo podle dochovaných podkladů postavit kapličku novou blíže k místu jejího původního stanoviště. Nakonec byla vybrána druhá varianta a zpracován projekt, na základě kterého je kaplička postavena.

Na její výzdobě se podíleli pan Podoba z Humpolce a pan Marek ze Senožat – díky nim a stavební firmě Beneš je v obci opět bělostně zářící boží muka s původní tématikou čtyř evangelistů.

Škola

První písemné zmínky o jiřické škole pocházejí z roku 1766, kdy děti vyučoval místní tkadlec Vít Havel. Od roku 1781 je tu již řádná farní jednotřídka, která byla ovšem umístěna v pronajaté výměnkářské světnici v č.p. 28, kde se pak ještě dlouho říkalo u "U kantorů".

 

Po požáru poplužního dvora v sousedství fary v roce 1805, byla přestavěna část vyhořelého stavení na první školní budovu. V roce 1877 k ní byla přistavěna druhá učebna a konečně v roce 1893 celé první patro s bytem a třetí učebnou.

Před I. světovou válkou bylo ve třech třídách na 220 dětí, před II. světovou válkou 90 dětí v první až páté třídě.

V roce 2002 byla ke stávající budově přistavěna budova Mateřské školy a jídelny. Vybavení školy, které se neustále vylepšuje, patří mezi nejlepší v regionu. V současnosti se zde učí na 110 dětí z Jiřic a okolí.

V tomto listingu není záměrně zmínka o Jiřické lípě a významných osobnostech obce.

 

Závěrem bych chtěl poděkovat panu Jirků, starostovi obce za povolení k instalaci keše i za písemnosti z historie obce a paní Prokopové, ředitelce ZŠ, za poskytnuté podklady, které mi velmi pomohly při tvorbě tohoto listingu.

 

 

Keš a její odlov

 

Souřadnice uvedené v záhlaví keše vás zavedou k "objektu". Abyste vyluštili souřadnice finálky je třeba doplnit:

 

X) Počet písmen "O" (velkých i malých) ve všech evangeliích i jménech.

            a) 15    (X=2)

            b) 11    (X=3)

            c) 12    (X=1)

            d) 10    (X=0)

 

Y) Kdy má svátek Lukáš.

            a) 18.10.         (Y=8)

            b) 24.03.         (Y=6)

            c) 15.12.         (Y=2)

            d) 20.11.         (Y=9)

 

 

Z) Kolik měly Jiřice k 1.lednu 2014 obyvatel.

            a) 788  (Z=2)

            b) 677  (Z=7)

            c) 877  (Z=5)

            d) 767  (Z=1)

 

V) Kdy má narozeniny Owner keše (nepřipadají na státní svátek).

            a) 17.11.         (V=5)

            b) 31.06.         (V=8)

            c) 06.07.         (V=3)

            d) 03.03.         (V=4)

 

Finálku pak naleznete na souřadnicích

 

N 49° 33, (X)(V+V)(X+V)´

E 15° 19, (Z-V)(Y-Z+X)(V)´

           

Pro první 3 nálezce je pod schránkou s logbookem malá odměna. Tužku s sebou !!! Pozor na uklouznutí !!! Pokud by někdo potřeboval Wi-Fi připojení k internetu, nedaleko je penzion "Sedlácký Dvůr", kde je mimo jiné velmi milá a pozorná obsluha a výtečná kuchyně.

Přeji všem úspěšný lov !!!

Additional Hints (Decrypt)

Cbq cnenmvgrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)