Skip to content

Kaple Nove Vrbno Traditional Cache

Hidden : 4/22/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Kaple Nové Vrbno
Kaple Bolestné Matky Boží se svatým Felixem

POZOR - ZMĚNA!!
Při průjezdu kolem kaple v pátek 22.6.2019 jsem strnul: Svatý Felix zmizel!!! Zděsilo mne, že by mohl být ukraden. V neděli 23.6. při návratu byli na zahradě obyvatelé sousedního domu a zkusili jsme u nich zastavit. I proto, že to byli domnělí známí mé ženy, ale ti právě dům prodali současným majitelům. Dozvěděli jsme se, že Felix byl odvezen k opravě, neboť již dříve byl nabourán traktorem a prasklý.
Po jeho vrácení však bude změna. Současný dřevěný kříž bude přemístěn na Felixovo místo, Felix bude stát zase na místě kříže a volně stojící thůjka bude odstraněna.
Proto jsem se s majitelem domu dohodl, že mi dovolí keš umístit do první thůje v JEHO plotě, za což mu velice děkuji. To znamená, že o keši se ví a podle toho se při odlovu také chovejte, prosím.

Kaple, k níž vás chci přivést, přitahovala můj pohled od první pradávné cesty z Fulneku do Vítkova. Způsobuje to nejspíš její pravidelný symetrický čtvercový půdorys, jenž ji odlišuje především od mnohem běžnějšího obdélníkového půdorysu se zakruženou zadní stěnou, jež připomíná kněžiště (presbyterium) kostelů. Další zvláštností je její přítomnost v docela malé osadě (dnes sedm trvale obydlených popisných čísel!), jaké většinou ani tu kapli nemají. Třetí zvláštností je (dokonce cedulkou opatřená) socha svatého Felixe. Je opravdu monumentální a vždy mě u ní udivoval obrovský vak, jenž Felix nese přes své levé rameno. K tomuto tzv. atributu, jakým je třeba biskupská hůl svatých Vendelína i Mikuláše, kříž v náručí sv. Jana Nepomuckého, či srp svaté Notburgy – viz dále v textu. V územním plánu obce Větřkovice z roku 2012 je uvedeno, že "památka je evidována a že jde o kvalitní doklad sochařské práce z doby kolem poloviny 18. století, jenž je ikonograficky na území našeho kraje výjimečný". To vyjímečný bych i zdůraznil - neznám ve zdejších končinách druhý takový monument, věnovaný navíc tomuto světci.
Čtvrtou zvláštností v blízkosti kaple je trojúhelníkový rybníček na styku silnic Fulnek – Vítkov – Větřkovice. Mnoho let bývaly jeho pravidelnými obyvateli kachny, pro něž tu někdo z místních udržoval kousek nad vodní hladinou dřevěnou budku ke hnízdění. Minimálně polovina hladiny rybníčka bývá ve vegetačním období pokryta lekníny. Dnes tvoří Nové Vrbno místní část Větřkovic, jež patří již do Opavského okresu. Z německých zdrojů přepisuji:
Hezká kaple stála v osadě Nové Vrbno (před rokem 1945 též Neu Würben), moravské enklávě ve Slezské zemi, východně od města Vítkova, od roku 1843. Od roku 1785 bylo Nové Vrbno přifařeno k Dolejším Kunčicím, ale po stránce politického začlenění patřilo k Jerlochovicím. Vzniklo roku 1726 z rozparcelovaného panského dvora fulneckého panství a obdrželo právě jméno tehdejších pánů, tedy Vrbnů. Na stejném místě se však již od 14.století nacházela vesnice, německými horníky založená a později zase zpustlá, se jménem, jež se psalo někdy Goldseyfen, někdy Goldseifen. Patřila s proboštstvím v Březové k benediktinskému klášteru v Třebíči a zanikla za bouří v 15. století. Od jména Goldseifen (Zlaté rýžoviště) vzniklo také české označení „sejpy“, což jsou v okolních lesích dodnes patrné drobné kopcovité útvary hlušiny, které vznikly jako pozůstatek po povrchové těžbě rýžováním (viz již archivovaná keš http://coord.info/GC1EX4V).
Za iniciátora stavby kaple je považován při fulneckém panství dříve činný vrchní nadlesní Johann Kattauer. Popoháněl prý její stavbu s přímo náruživou zálibou a přispěl na ni dokonce největším dílem stavebních nákladů. Kaple byla zasvěcena Bolestné Matce Boží a byla vybavena oltářním obrazem od vídeňského malíře jménem N. Hartmann. Vlevo od čela kaple stála (a dodnes stojí) socha sv. Felixe, dar fulneckého kapucínského kláštera z inventáře v roce 1784 odsvěcené fulnecké loretánské kaple. Plastika byla vedle kaple postavena zřejmě už v roce její dostavby: její osobité provedení budilo pozornost všech okolojdoucích pocestných. Po pravé straně čela kaple se nacházel (a nachází) dřevěný kříž, zřízený v roce 1884. Vysvěcení tohoto svatostánku ze dne 22. října 1843 se stalo velkou slavností nejen malé osady, ale celého širokého okolí.
V roce 1894 nařídila příslušná fara Dolejších Kunčic důkladnou renovaci kostelíčka. Při této příležitosti byl Hartmannův oltářní obraz, poškozený vlhkostí, nahrazen obrazem opavského malíře Paula Aßmanna, který rovněž zobrazoval Bolestnou Matku Boží. Zatímco byl stávající rám oltářního obrazu použit pro nový obraz, originální Hartmannův obraz se při této příležitosti ztratil.
Další renovace kaple se konala roku 1908, přičemž byla šindelová krytina střechy nahrazena břidlicí a jako „hřebenáčem“ byla střecha opatřena novou, zdobnou věžičkou.
V odloučenosti osady od širokého okolí se od postavení kaple udržel osobitý zvyk ohledně zvonění. Každé z dvanácti domovních společenství osady převzalo dobrovolnou povinnost, zvonit vždy jeden měsíc v roce. Po uplynutí tohoto času obdržel klíč od kaple další soused, jenž pak opět svědomitě naplňoval tuto povinnost.
Zatím poslední rekonstrukce kaple proběhla roku 2011 poté, co byla mnohá desetiletí šedá jako mnoho podobných staveb.
Ještě tedy něco ke sv. Felixovi. Ono je jich více, avšak dle jeho mošny se zde jistě jedná o svatého Felixe z Cantalice. Možná víte, že jméno Felix znamená Šťastný. Narodil se 18. května 1515 v italské Cantalice, v obci, ležící 90km severovýchodně od Říma a 12km severně od Rieti. Je katolickým světcem, byl příslušníkem řádu kapucínů, k němuž přistoupil ve svých 28 letech. Jeho úkolem v tomto řádu bylo sbírání almužen v římských ulicích pro svůj klášter San Niccolo dei Porvi. Proto bývá obvykle zobrazován v kapucínském rouchu (františkánská kutna s dlouhou kapucí, zavedena blahoslaveným Matteem da Bassiem) s poutnickou holí v ruce a s mohutnou mošnou. V tomto konání byl nejprve oporou starého almuženského bratra z téhož kláštera a po jeho smrti sám převzal tuto těžkou úlohu. Den co den, v zimě v létě procházel městem a prosil o milodary. Proslavil se svým poděkováním za dar, kdy říkal „Deo Gratias“ i těm, kteří mu nedali nic. Proto byl později znám v Římě pod jménem „bratr Deo Gratias“. Až do konce svého života zůstal negramotný.
Vedle tohoto sv. Felixe se můžete setkat ještě se sv. Felixem z Nikosie. Ten se narodil o 200 let později 5.11.1715 na Sicílii. Stal se obuvníkem a až téměř ve 30ti letech, 10.10.1745, vstoupil do řádu menších bratří kapucínů. S velkou horlivostí dbal přísného zachovávání chudoby, vynikal hrdinskou statečností a láskou k nemocným a vězněným. Zemřel ve věku 71 let.
Rozhodl se k následování svatého Felixe de Cantalice a přijal jeho jméno. Když po roce složil sliby, byl poslán do Nikósie. Tam přijal úkol žebravého mnicha a byl jím po 43 let. Na zemi se považoval jen za poutníka a cizince, který nemá nic vlastního. Denně klepal na dveře bohatých s prosbou, aby se podělili o chléb s chudými. Dnešním jazykem je možno říci, že jeho život byl v porovnání se sv. Felixem z Cantalice „jako přes kopírák“ .

Letos, roku 2019 a tedy 4 roky po založení této keše, doplňuji, že jsem zjistil, odkud socha Felixe původně pochází. Byla totiž jednou z mnoha soch svatých v dnes již neexistujícím průčelí neexistující Loretánské kaple, což mělo být až bombastické poutní místo těsně vedle nynějších zbytků Kapucínského kláštera ve Fulneku (Kapucínská ulice). Z té zbyly na místě tohoto průčelí dvě polygonální stavbičky, což byly původně malé kaple a dále vzadu od brány secesní vila Loreta, která nahradila ono zbořené poutní místo. Ta byla před rokem 1945 za německého osídlení Fulneku továrnickou vilou "Hamburger" (neplést s fast foodem, prosím!!), za socíku pomocným učňákem a nyní je dětským domovem. Kdo má trpělivost číst, může si zajít do Svatého Josefa, kostela, slepeného s Kapucínským klášterem v jeden celek, a tam si vše najít na pěkně zpracovaných panelech.

Ještě ke keši. NENÍ na budově kaple. Je to v podstatě drive-in, ale PROSÍM, parkujte jen na udaném parkovišti. Parkovat hned vedle keše je fakt nevhodné!!


Additional Hints (Decrypt)

Ceiav guhwr mvirub cybgh irqyrwfvub ebqvaaéub qbzh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)