Skip to content

Tu gzyms czy tu nie gzyms? Oto jest pytanie... EarthCache

Hidden : 5/2/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Skrytka typu EarthCache nie posiada fizycznego pojemnika. Aby zaliczyć znalezienie EC powinnaś/powinieneś/powinniście udać się na miejsce, odpowiedzieć na pytania w opisie i przesłać do mnie odpowiedzi za pomocą formularza kontaktowego. Logować można bezpośrednio po wysłaniu odpowiedzi do mnie, a jeśli coś w nich będzie nie tak, zgłoszę się do Ciebie/do Was i pomogę w zadaniu. Powodzenia :)


Skrytka została stworzona przez catnh. Zdjęcia i treść są własnością catnh.
Dziękuję wszystkim za odwiedzenie tej skrytki, którą przekazałam w dobre ręce. :)




Zrąb Zakrzówka to jedna z siedmiu struktur zrębowych w obrębie Krakowa. Utworzony został w wyniku neogeńskich, mioceńskich ruchów tektonicznych. Zbudowany jest z wapieni oksfordu (zaliczanych do tzw. jury białej) utworzonych w płytkim, ciepłym morzu epikontynentalnym. Lokalnie występują tu płaty wapieni kredowych, piaszczyste wapienie turonu, a także margle senonu. Rozdzielające zręby rowy tektoniczne wypełnione są utworami miocenu i przykryte osadami czwartorzędowymi (piaski, żwiry, iły, aluwia, deluwia i lessy) Wśród utworów czwartorzędowych występują aluwia, które posiadają bezpośrednią więź hydrauliczną z Wisłą.

Na obszarze zrębu Zakrzówka znajdują się nieczynne kamieniołomy Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay: Zakrzówek (obecnie zalany wodą), kamieniołom na Kapelance, kamieniołom zwany Skałkami Twardowskiego, łom Bergera.

W wysokich ścianach kamieniołomu na Kapelance widoczne są ławicowe wapienie górnej jury. Najprościej powiedziawszy, ławica to warstwa lub zespół warstw wchodzących w skład skały osadowej. W kamieniołomie tym ławice leżą prawie zupełnie poziomo. Widoczne są tu liczne szczeliny ciosowe. Cios to system spękań w skale, wzdłuż których rozpada się ona na bloki. Można tu podziwiać wysokie, gładkie ściany, które powstały na skutek wybrania skały po jednej stronie szczeliny ciosowej.

Cios jest szczególnie wyraźnie rozwinięty w skałach spoistych i twardych np. wapieniach czy piaskowcach. Odstęp pomiędzy równoległymi, sąsiadującymi spękaniami ciosowymi bywa z reguły uzależniony od grubości ławic: w skałach cienkoławicowych odległości są niewielkie, a w gruboławicowych duże.

W przeciwieństwie do przesunięć pionowych, poziome przesunięcia bloków skalnych względem siebie należą w okolicach Krakowa do wyjątków. Poszczególne ławice wapienia są wzajemnie przesunięte w ten sposób, że każda wyższa ławica tworzy nad niższą rodzaj okapu o szerokości kilkunastu centymetrów. Tego rodzaju struktury noszą nazwę gzymsów tektonicznych.

Jednakże nie każde takie przesunięcie jest gzymsem tektonicznym, gdyż nie wszystkie przemieszczenia w obrębie powierzchni ciosowych muszą być pochodzenia tektonicznego. Niektóre przesunięcia mogły zostać wywołane bardzo niedawno a nawet współcześnie przez ciśnienie górotworu, zwłaszcza z chwilą zachwiania jego równowagi np. wskutek lokalnej eksploatacji lub erozji skały. Przemieszczenia tego typu rozwinięte są jedynie w górnych partiach zboczy lub ścian, ich kierunek zwrócony jest ku obniżeniu lub ku centrum wyrobiska eksploatacyjnego oraz z zasady zgodny z lokalnym kierunkiem upadu warstw. Wojciech Jaroszewski takie przesunięcia proponuje nazywać przesunięciami dyslokacyjnymi.

Zadanie:

W miejscu ulokowania EC, przyjrzyjcie się odsłoniętej ścianie skalnej, na której możecie spotkać osoby ćwiczące wspinaczkę. Proszę, nie zamieszczajcie w logach zdjęć tej ściany.

1. Czy w ścianie widoczne są pionowe szczeliny ciosowe? Jeśli nie, to czy widoczne są szczeliny przebiegające w innym kierunku?

2. Jak myślisz, czy ściana ta jest pozostałością szczeliny ciosowej? Co mogłoby o tym świadczyć?

3. Czy na ścianie tej widoczne są gzymsy tektoniczne? Uzasadnij swoją odpowiedź twierdzącą lub negatywną.

4. Czy ściana ta jest wyższa czy niższa od ścian w głównej części dawnego kamieniołomu?

5. Najważniejsze pytanie ;) Jeśli padałby deszcz, stanąłbyś lub stanęłabyś czy też stanęlibyście plecami oparty/a/ci o ścianę to czy sama ściana lub jej elementy ochroniłaby Cię/Was przed zmoknięciem?



Bibliografia:
Pogórniczy spadek na zrębie Zakrzówka, E. Sermek, G. Rolka w: Dzieje górnictwa – element europejskiego dziedzictwa kultury, 5, pod red. P.P. Zagożdżona i M. Madziarza, Wrocław 2013
Gzymsy tektoniczne - nowy element drobnej tektoniki, W. Jaroszewski, Acta Geologica Polonica, XVIII/1, rok 1968
Przewodnik geologiczny po okolicach Krakowa, R. Gardziński, Wydawnictwo Geologiczne, Warszawa 1972

Additional Hints (No hints available.)