Skip to content

Kamieniołom w Nowinach EarthCache

Hidden : 5/10/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nieczynny kamieniołom znajduje się na południowo-zachodnim zboczu Krzyżowej Góry, na południe od wsi Nowiny. Krzyżowa Góra zalicza się do Wzgórz Nowińskich, o wysokości 312 m.n.p.m., które tworzą zwarty kompleks w południowo-zchodniej strefie krawędziowej Roztocza Środkowego.

Wzgórza zbudowane są z utworów kenozoincznych (miocen) przykrywających gezy mezozoiczne (kampan). Skały mioceńskie (baden) odsłaniają się w tym kamieniołomie.

Utwory reprezentowane są przez trójdzielny profil, w którym widoczne są naprzemianległe warstwy masywnych wapieni detrytycznych i drbnoziarnistych wapieni organodetrytycznych, horyzontalnie laminowanych, z domieszką ziaren kwarcu i glaukonitu. Źródłem materiału detrytycznego, stanowiącego główny składnik wapieni, są zniszczone, pokruszone i przemieszczone fragmenty szkieletów wapiennych w środowisku o dużej dynamice, przy udziale prądów wleczeniowych (trakcyjnych). O cechach tego środowiska świadczą różne rodzaje warstwowania: tabularne warstwowanie przekątne i warstwowanie riplemarkowe widoczne w masywnych warstwach wapieni. W górnej części profilu można znaleźć nieliczne muszle przegrzebków oraz ostryg. Sedymentacja tych wapieni odbywała się w płytkim zbiorniku morskim o normalnym zasoleniu, który wówczas obejmował obszar Roztocza.

W kamieniołomie tym przez wiele lat ekploatowano wapienie na potrzeby budowlane. Urobek wywożono wąskotorową kolejką do stacji w Nowinach.  Z wapieni o większej zawartości tlenku wapnia miejscowa ludność wypalała dawniej wapień w prymitywnych piecach.

Obecnie nad kamieniołomem króluje wieża widokowa, z której bezpłatnie można podziwiać okolicę!

 

Zadania do wykonania:

1. Podaj wysokość ściany w kamieniołomie.

2. W punkcie N 50° 25.938 E 023° 07.946 podaj miąższość warstwy zaznaczonej strzałką na zdjęciu:

3. Na powyższym zdjęciu widać otwór. Jak powstał i dlaczego?

4. Napisz jaka jest zwięzłość skał w tym kamieniołomie, czy jest mniej-więcej taka sama wszędzie?

5. Mile widziane, ale nie obowiązkowe foto na tle kamieniołomu.

 

Zalogować "znalezienie" możesz bezpośrednio po przesłaniu odpowiedzi przez mój profil. Jeżeli Twoje odpowiedzi będą błędne, zgłoszę się sam. Wpisy bez przesłanych prawidłowych odpowiedzi będą kasowane po 14 dniach

Additional Hints (No hints available.)