Skip to content

LEŚNE TROPY - Modrzew Traditional Geocache

This cache has been archived.

gokglowczyce: archived

More
Hidden : 5/11/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Dzikowy skarb


Modrzew europejski (Larix decidua) – pierwotnym miejscem jego występowania były góry środkowej Europy(Alpy, Karpaty), ale został rozpowszechniony na innych terenach w wyniku nasadzeń. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Poza tym jest sadzony powszechnie na terenie całego kraju.

Duże drzewo iglaste o koronie luźnej, regularnie stożkowatej. Górne gałęzie są poziome, niższe coraz bardziej zwisające. Rośnie szybko, żyje do 600 lat z zaznaczeniem iż po okresie 100 lat zaczyna próchnieć. Na drzewach rosnących w zwarciu usychają dolne gałęzie do znacznej nieraz wysokości. Pień pojedynczy prosty, osiąga wysokość do 45 m i średnicę do 120 cm. Jest to gatunek zrzucający igły na zimę.

Drewno ma wyraźnie rozgraniczoną biel i twardziel. Twardziel ma czerwonobrunatny kolor, biel żółtawobiały. Drewno żywiczne, zawiera dużo sęków, jest lekkie i elastyczne, trwałe, nawet w wodzie. 
Sadzone w lasach jako drzewo użytkowe, jest również chętnie sadzone przy domach i w parkach. Nadaje się także na żywopłoty (dobrze znosi cięcia). Drewno wykorzystywane jest w budownictwie zarówno na konstrukcje wewnętrzne jak i zewnętrzne, a także w meblarstwie, na boazerie, podłogi. Drewno modrzewiowe jest cenione już od czasów antycznych za wyjątkową odporność na gnicie. Kora wykorzystywana jest w garbarstwie. Wytwarza się też z niej terpentynę wenecką i pewien gatunek gumy.

Najstarszy modrzew europejski w Polsce rośnie w Jabłonnie w woj. mazowieckim. Ma wysokość 29 m, 118 cm średnicy. Dawniej wierzono, że w pniu modrzewia przebywają i straszą jękami dusze ludzi zmarłych w nienaturalny sposób. (źródło wikipedia)

Uwaga: w niektórych pojemnikach znajdują się zielone karteczki z danymi i tropami, pozwalającymi ustalić miejsce ukrycia FINAŁU PROJEKTU, jak również podpowiedzi do innych skrzynek nie wchodzących w obrys sowy (skrzynki te wirtualnie założone są na widocznym obok sowy księżycu np. Hotel Uroczysko). Karteczek tych nie zabieramy!!!

Projekt realizowany jest przez Nadleśnictwo Damnica i Gminny Ośrodek Kultury w Główczycach oraz zaprzyjaźnionych keszerów z bliższej i dalszej okolicy :)

SKRZYNKA

po nitce do kesza

Additional Hints (No hints available.)