Skip to content

Zbytky tvrze Landek Traditional Cache

This cache has been archived.

thuur a GeOTatíK: tak sbohem, suprová keško - přišla nová, mladší lepší ;)

More
Hidden : 5/18/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Série kešek STRÁŽNÍ HRADY KOLEM ŘEKY OSTRAVICE - LANDEK

Původ Vratimova se datuje na konec 13. století. Jen krátce po založení, roku 1305, je již zmíněn pod názvem Wrothimow v soupisu desátků vratislavského biskupství (Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis). Samotné sídlo bylo založeno v době kolonizace Těšínska lužickými Srby, pravděpodobně Jindřichem z Baruthu, který byl členem družiny těšínského knížete Mieszka. Kromě Landeku založil i řepišťský hrad Zapadlisko a nedaleký hrádek Zaryje. Souběžně se vznikem obce a v následných desetiletích byla budována řada drobných fortifikací podél řeky Ostravice, které měly těšínskou hranici a nově vznikající obce chránit. Do této skupiny patří i dvě opevněná sídla v dnešním katastru Vratimova. Jedno se nachází v poloze Zaryje a druhé v poloze Landek. Zatímco Zaryje byly menší hrádek vystavěný ze směsi kamene a dřeva, opevnění v lokalitě Landek byla čistě dřevěná tvrz. Všechny tři zmíněné opevněné stavby vznikly po roce 1297, kdy došlo k uzavření smlouvy o hranici na řece Ostravici mezi těšínským knížetem Mieszkem a olomouckým biskupem Dětřichem z Hradce. Dohoda zmiňuje i Baruthovy statky ležící na těšínském břehu Ostravice naproti Paskovu a Hrabové. Jde tedy zřejmě o vůbec první písemně doloženou zmínku o osídlení v lokalitách Řepiště a Vratimov, byť ještě bez názvů osad. Hranici z obou stran střežil řetěz hrádků, kromě již tří jmenovaných na slezské straně pak na olomoucké straně například Paskov nebo Štandl u Frýdku-Místku. Literatura i lidové pověsti, s výjimkou Zapadliska, o hrádcích Zaryje a Landek mlčí. Zanikly tedy zřejmě příliš dávno. Původně se čekalo, že to mohlo být po roce 1327, kdy se Těšínské knížectví stalo součástí Českého království pod vládou Jana Lucemburského a hranice tak pozbyla smysl. Nálezy keramiky však napovídají, že hrádky zanikly mnohem později, pravděpodobně až za husitských válek v 15. století. V případě tvrze na Landeku bylo prokázáno, že zanikla požárem. Vizualizaci tvrze Landek si můžete prohlédnout na rekonstrukci J. Štěpánka.

Vratimov v držení Baruthů dlouho nezůstal. V roce 1450 jej získal těšínský kníže Bolek, který jej předal do majetku manželky Anny. V té době již ve výčtu majetku oba hrádky i tvrz chybí, lze je tedy považovat nejpozději k roku 1450 za zaniklé. Od roku 1488 byl Vratimov postupně v držení Jiřího Meysla (Jiřího Mníška), Jana Sedlnického z Choltic a na Vratimově, Jaroslava Skrbenského z Hříště a na Šenově a Václava Slavibora Skrbenského z Hříště. V roce 1770 žilo v obci zhruba 300 obyvatel. Byl tu panský dvůr, mlýn, ovčín, vrchnostenská hospoda, dřevěná škola a dřevěný kostel s farou. První zděná samostatná školní budova byla postavena už roku 1785. Léta Páně 1790 se majitelem Vratimova stal hrabě Jan Larisch, roku 1800 hrabě Eduard von Wimpfen, v roce 1807 Pavel Czaderský a o dvacet let později pak Filip Ludvík Saint Genois. Zatímco v roce 1878 žilo v obci 599 obyvatel, roku 1890 to bylo již 1391 a roku 1900 dokonce 2045 obyvatel. Oproti 78 domům z roku 1878 jich ve Vratimově bylo v roce 1900 už 179. Sídlem vlastníka Vratimova byla tvrz, zpočátku během 14. století pravděpodobně ta v poloze Landek, po jejím zániku pak zemanská tvrz, která se prý nacházela na místě pozdějšího panského dvora v centru dnešního Vratimova. Panský dvůr byl zbourán v druhé polovině 20. století kvůli stavbě společenského domu s kinem a knihovnou. Níže je zřejmě nejstarší dochovaná pohlednice Vratimova pocházející z roku 1899.

Původní vratimovská tvrz se nacházela v místech západního cípu ukončení táhlého pole v místě zvaném Vratimov - Landek na bývalém gruntě číslo 9. Je odtud pěkný výhled na části Ostravy Hrabová a Nová a Stará Bělá. Na západě a severu je místo ohraničeno srázem říční terasy řeky Ostravice a na východě údolím bezejmenného potůčku. Z lokality se do dnešních dnů dochoval výrazný homolovitý pahorek. Právě zde zřejmě stála již zmíněná původní středověká tvrz drobných manů těšínského knížete, kteří v období 14. a 15. století užívali predikát „z Wrothimowa“. Členy České archeologické společnosti byly na lokalitě nalezeny olověné kulky, atypické ostruhy a zlomky keramiky korespondující s obdobnými nálezy z nedalekých hrádků Zapadlisko a Zaryje. Kromě jedné sondy v roce 1988, která potvrdila přítomnost středověké dřevěné stavby, zde dosud podrobnější archeologický průzkum neproběhl. Otázkou však je, zda má vůbec smysl, protože díky erozi a zřejmě i těžbě písku je celá původní kulturní vrstva odstraněna takřka na samotné hlinitopísčité podloží a návrší tvrze je v současnosti menší než bývalo. Tvrz byla možná součástí většího hospodářsko-sídelního areálu, snad prvních vratimovských chalup, o kterých se zmiňuje smlouva z roku 1297. Areál se rozkládal patrně v prostoru dnešního pole. I zde byly nalezeny zlomky středověké keramiky.

A perlička na závěr: Právě v inkriminované době stavby opevnění a založení Vratimova došlo k zajímavému sňatku. Roku 1290, tedy sedm let před stavbou tvrze, se knížeti Mieszkovi Těšínskému narodila dcera Viola. A v již zmíněném roce 1305 ji na důkaz sbližování Českého království a Těšínského vévodství provdal za Václava III., posledního českého krále z rodu Přemyslovců. Sňatek však byl bezdětný, král byl krátce po svatbě zavražděn v Olomouci a Viola Těšínská zemřela v pouhých 27 letech. Na obrázku níže je pečeť Mieszka Těšínského z roku 1288.

Zdroje: masslezskabrana.cz, hrady.cz, eksploratorzy.com.pl, vratimov.cz, wikipedia.org, fotohistorie.cz, Ladislav JUROŠ: Vratimov – Landek (Archeologie Moravy a Slezska, roč. 10/2010)

Nyní k samotné keši. Nachází se pod tvrzištěm, nahoru tedy nemusíte šplhat. Schránka je typu lock&lock. Jde o větší box, aby se tam vešly všechny hradní poklady. Po odlovu kešku zase důkladně zamaskujte tak jak byla. Nezapomeňte si odlovit naše keše na dalších dvou hrádcích, Zapadlisko a Zaryje ! Každá je něčím zajímavá :)

Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

fáuav uyhobxb qb zífgn fzegv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)