Skip to content

This cache has been archived.

SimonCooper.sk: .ďakujem

More
<

Backstage III - Squat

A cache by SimonCooper.sk Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Thursday, 18 June 2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Spoznaj nepoznané... V tretej časti vás pozývam spoznať komunitu Squatterov vrátane ich kultúrneho a spoločenského pôsobenia priamo v centre mesta Košice

Squatting znamená obsadenie a obydlenie prázdnej a nevyužívanej budovy. Daná budova ako aj komunita ľudí v nej sa potom nazýva squat a jej obyvatelia squatteri alebo squateri.

Na Slovensku veľa skúseností so squattingom nie je. V deväťdesiatych rokoch existovali väčšie squaty Zelený dvor v Košiciach a Lodná v Bratislave. Od mája 2009 do mája 2011 bol v Žiline aktívny squat Palác Sofia.


Zelený dvor, Košice — 7. júl 1994 - január 1996
Bývalý motorest Zelený dvor neďaleko Košíc na výpadovke smerom na Prešov obsadili squatteri a pokusíli sa tu vytvoriť Ekologicko-kulturné centrum. Rovnako ako pražskí a brnenskí squatteri aj oni sa snažili svoj projekt legalizovať. Nenechali se zastrašiť nátlakom policie a usporiadali tu niekoľko koncertov a ďalších akcií. Na Zelenom dvore bol funkčný bar a rozsiahla anarchoautonomná a ekologická knižnica.
Toto vznikajúce autonomné centrum sa však stalo častým terčom útokov priaznovcov fašizmu a 21. apríla 1995 bol objekt odpojený od elektrického prúdu, ktorý sa už nepodarilo obnoviť. Ďalšia vlna fašistických útokov začala na jeseň roku 1995, a aj keď sa squatterom a ich priaznovcom podarilo niektoré z nich odraziť, v januári 1996 do­siahli fašistickí priaznovci svojho. Využili neprítomnosť obyvateľov a Zelený dvor vypálili.
Zelený dvor bol najzná­mejším a nejaktivnejším squattom na Slovensku. Udržoval kontakty s pražskou a brnenskou anarchoautonomnou scénou a so zahraničím. Niektorí squatteri zo Zeleného dvora se odsťahovali do „ekologicko-alternatívnej„ osady Zaježová pri obci Pliešovce vo Zvolenskom okrese, kde po vypálení Zeleného. dvora byl založen nový „infošop“.
V Zaježovej sa dodnes každý rok uskutočňuje množstvo koncertov, výstav a diskusií, a tak sa tu do určitej miery zrealizoval projekt Autonomného­ kulturného centra. Po dlhodobých nezhodách bola aj budova, kde fungoval infošop a obývali ho anarchisti, uzavretá na jeseň roku 2000. Obyvatelia odišli. Na Zaježovej však stále ostávajú ekológovia.
Mimo Zeleného dvora v Košiciach, Žliny a Bratislavy existovalo na Slovensku niekoľko ďalších squatov o ktorých je však málo infomácií. K prvým pokusom o obsadzovanie došlo v Trenčíne, ďalším mestom bola Čadca, ale aj Malacky.

Squatting nie je iba o samotnom obsadení nehnuteľnosti, ktoré je často sociálnym protestom proti cenám bývania, kvôli ktorým si veľa mladých nemôže dovoliť vlastný byt, squaty sa často stávajú kultúrnymi, sociálnymi a spoločenskými centrami. Často býva spojený s politickým protestom. Výnimku tvoria squaty zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, keď príslušníci hnutia Hippies vytvárali po celých Spojených štátoch tzv. komúny.

Vo väčšine štátov je squatting nelegálny, a squatteri bývajú skôr či neskôr vyhnaní zo squatu. V našom prípade majú squatteri všetky potrebné povolenia priamo od majiteľa budovy, v ktorej pôsobia.
Budova, ktorú navštívime je dlhodobo nevyužívaná a squatteri si v nej zriadili kultúrne a spoločenské centrum, kde sa prezentujú rôzne workshopy, prednášky, kurzy atď. Všetko je legálne! Neviem či téma bude zaujímať aj deti, ale prostredie je bezpečné aj pre nich. Predstavy o znečistenom prostredí, verejných záchodoch a podobne zanechajte niekde pred vstupom na event. V každom prípade sa jedná o budovu nevyužívanú na kancelárske či obytné priestory preto dbajte o zvýšenú bezpečnosť svojich ratolestí. Budova bola roky nevyužívaná a squatteri ju majú k dispozícií na výmenu za jej zvelaďovanie v rámci svojich možností. Priestory, ktoré navštívime si samostatne upratali, maľovali, zariadili a robia všetko preto, aby bola príjemným prostredím na akciách, ktoré realizujú. Taktiež neodporúčam návštevu v obleku či spoločenských šatách z dôvodu možného znečistenia.


Stretávame sa na súradniciach 18. júna o 18.10 hod., o 18.25 sa presunieme do budovy a od 18.30 hod. začína event. Logovanie bude prebiehať od 18.10 do 18.25 pred budovou pre tých, ktorí nejdú dnu (nezúčastnia sa samotného programu na evente) a potom priamo počas obhliadky budovy a prednášky o komunite v čase od 18.30 hod. do 19.30 hod., kedy event ukončíme.
Budova sa o 18.30 zamyká a nebude možný prístup dnu do ukončenia eventu! Bicykle si v nej tak môžete bezpečne nechať.


UPOZORŇUJEM, ŽE EVENT SA NEKONÁ PRIAMO NA SÚRADNICIACH, ALE Z NICH SA PRESUNIEME PÁR METROV DO BUDOVY, KDE SA USKUTOČNÍ. Je to z dôvodu uzávery ulic a výrazného obmedzenia chodcov (ku dňu publikovania). Parking odporúčam v okolí súradníc, napr. v neďalekom obchodnom centre, kde viete bezplatne využiť parkovisko na daný čas.


POZOR ZMENA: SWG bude v predaji, nie darom. A to z dôvodu, že nie každý ich zbiera a bezplatné nie sú hoci sa s nimi tak neraz zaobchádza. SWG sa budú predávať a výťažok z predaja + pridávam 5eur pôjde na podporu komunity squatterov, ktorí nám tento event umožnili. Kto má záujem o zakúpenie eventového SWG nech to uvedie v logu Will Attended a v danom množstve sa vypália + čosi pre oneskorencov. Počas eventu je možné, samozrejme nie povinné aj z vašej strany prispieť dobrovoľným príspevkom na rozvoj kultúrných akcií do zbierky priamo squatterom.

Additional Hints (Decrypt)

cerqfhqxl obxbz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.