Skip to content

Uranowe sztolnie EarthCache

Hidden : 5/28/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Uranium adits

Uran jest promieniotwórczym, metalicznym pierwiastkiem należącym do serii aktynowców. Uznanie uranu za pierwiastek przypisuje się chemikowi Martinowi Heinrichowi Klaprothowi, który ogłosił to odkrycie w 1789 r., nadając nowemu pierwiastkowi nazwę uranium, nawiązując do wcześniejszego o 8 lat odkrycia planety Uran przez astronoma niemieckiego pochodzenia Williama Herschela. Pierwiastek ten w formie czystej został wyodrębniony po raz pierwszy przez Eugène-Melchiora Péligota w 1841 r. Promieniotwórcze właściwości uranu zaprezentował po raz pierwszy francuski fizyk Antoine Henri Becquerel w 1896 roku.

Pierwsze wzmianki o występowaniu mineralizacji uranowej na Dolnym Śląsku pochodzą z drugiej połowy XIX wieku. W 1853 roku Websky badając złoże miedzi w Miedziance (niem. Kupferberg) w Sudetach napotkał i opisał nowy minerał uranowy - uranofan. Strefa zmineralizowana zalegała tu w obrębie apofizy granitowej odsłoniętej w przekopie „Preller” w kopalni „Einigkeit”. Uranofan występował w paragenezie ze smółką uranową, chalkolitem (torbernit lub autunit) i wulfenitem.

Generalnie sudeckie złoża uranu można podzielić na hydrotermalne (żyłowe) i osadowe, przy czym zasadnicze znaczenie mają pierwsze z nich. Okruszcowanie minerałami uranu, głównie uraninitem, towarzyszy strefom dyslokacji tektonicznych i występuje zazwyczaj w formie nieregularnych gniazd, soczew, naskorupień, najczęściej wraz z innymi minerałami rudnymi.

Na możliwość poszukiwań rud uranu w Sudetach, głównie w celach produkcji paliwa nuklearnego, zwrócono uwagę po 1945 r. Prace poszukiwawcze podjęte zostały na szeroką skalę przez geologów radzieckich działających od 1948 r., na podstawie umowy międzynarodowej, w ramach przedsiębiorstwa Kuznieckije Rudniki, a następnie Zakłady Przemysłowe R-1. Polegały one przede wszystkim na badaniu znanych wystąpień mineralizacji uranowej, wyrobisk i hałd czynnych i nieczynnych kopalń rud, wykonaniu badań powierzchniowych radiometrycznych (bezpośrednich naziemnych i samochodowych), geochemicznych, radiohydrogeochemicznych i emanacyjnych.W miejscach stwierdzonej mineralizacji uranowej lub znaczących anomalii radiometrycznych wykonywano prace poszukiwawcze szczegółowe przy wykorzystaniu wyrobisk górniczych i wierceń (Zdulski 2000). Stwierdzono na obszarze Sudetów: 2 złoża kwalifikujące się do eksploatacji (których eksploatacja została podjęta), 3 złoża rudy uranowej jako kopaliny współwystępującej w złożach kopalin nieradioaktywnych oraz 14 wystąpień mineralizacji, z których pozyskiwano od 0,04–12 ton uranu w trakcie górniczych prac badawczych.



Jedno z takich miejsc poszukiwań uranu stanowi temat tego earthcache. Jest to obszar zasypanych sztolni, w których do 1952 prowadzono prace badawcze i pozyskano niewielkie ilości (91 kg) uranu. W wyniku prac mocno zmieniono ukształtowanie tego terenu a hałda powydobywcza zmienia całkowicie naturalny bieg strumienia.

Abyś mógł zalogować earthcache będziesz musiał najpierw trochę zbadać teren a następnie odpowiedzieć na pytania. Odpowiedzi wyślij przez profil. Nie musisz czekać na moją zgodę na logowanie, jednak pamiętaj że logi bez uprzednio wysłanych odpowiedzi będą kasowane.

1. Przy zasypanej sztolni obejrzyj odłamki skalne. Jaką mają strukturę?
2. Powyżej sztolni przy której się znajdujesz, z łatwością znajdziesz fragmenty niezwykłych skał osadowych. Opisz ich strukturę i barwę. OPCJONALNIE podaj ich nazwę.
3. W waypoincie HALDA zbadaj grunt. Co znalazłeś i dlaczego tak to wygląda?
4. W waypoincie TORFOWISKO możesz zaobserwować rozlewający się tutaj strumień. Opisz czemu zawdzięcza on swą niezwykłą barwę.
5. OPCJONALNIE: Możesz załączyć zdjęcie swoje lub gpsa. Proszę nie zamieszczaj zdjęć odpowiadających na pytania.

Additional Hints (No hints available.)