Skip to content

Chemické zbrane Traditional Cache

Hidden : 6/24/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Táto keška vás zavedie na miesto na Brezine, ktoré sa nachádza medzi dvoma oficiálnymi chodníkmi – náučný chodník Sever a červená turistická značka. Prosím, rešpektujte to, že sa nachádzate v lese a nočný odlov nemusí byť najlepší nápad.


Chémia ako taká prežila v priebehu posledného storočia obrovský rozmach. Vďaka nej sa nám podarilo začať liečiť obrovské množstvo chorôb, prispôsobiť si prírodu k obrazu svojmu a pochopiť, ako fungujú niektoré veci v prírode. Ale ako to býva, tak všetko má aj svoju temnú stránku a v prípade chémie je temných vecí viacero – znečistenie, nové chemické zlúčeniny môžu poškodzovať DNA.. A niečo, čo nás aktuálne zaujíma – zbrane.

Chemické zbrane patria spolu s jadrovými a biologickými k nekonvenčným zbraniam, ktoré sú zakázané medzinárodnými zmluvami – Ženevská konvencia atď.. Z tejto trojice nekonvenčných zbraní sú najstaršie biologické zbrane, i keď v dávnej histórií boli používané skôr nevedomky. Nasledujú chemické zbrane, ktorých história sa píše od prvej svetovej vojny (boli aj predtým, ale minimálne) a túto trojicu uzatvárajú jadrové zbrane, ktoré mali svoju priemeru v auguste roku 1945 v Japonsku.

Ktorá z týchto zbraní zničí svet?

Ale vráťme sa naspäť k chemickým zbraniam. Ako som už spomínal, tak prvé použitie sa ráta do prvej svetovej vojny, kedy ich používali všetky zúčastnené strany (aj napriek zákazu z roku 1908 o používaní dusivých látok vo vedení vojny). Ako prvý ich použili Francúzi, ktorý už pár dní po začiatku vojny používali málo účinný plyn v granátoch, ktoré strieľali na Nemcov. Následne sa to obrátilo a to, čo začali Nemci nemalo konkurenciu a použitie chlóru a yperitu dosiahlo taký efekt, aký nikto nepredpokladal.  Po prvej svetovej vojne nastalo obdobie mieru, ktoré vyvrcholilo do druhej svetovej vojny. Nikto nechcel byť prvý, kto použije plyny ako zbraň proti nepriateľovi a tak sa v priebehu celej vojny chemické zbrane na boj nepoužili. Sú viaceré teórie, prečo to tak bolo a to: Hitler bol údajne počas prvej svetovej zasiahnutý plynom a videl, čo to dokáže alebo sa všetci obávali nepriateľských zásob týchto zbraní. Čo je pravda sa už asi nedozvieme, ale isté je, že k ich použitiu ako zbraň nedošlo. Avšak počas druhej svetovej sa používali často a to v plynových komorách, kedy Hitler pri hľadaní „konečného riešenie“ nevedel, ako zavraždiť obrovské množstvo ľudí. Po skončení druhej svetovej opäť nastal mier a chemické zbrane sa ku slovu opäť dostali až počas vojny vo Vietname. Odvtedy sa používajú sporadicky v rôznych lokálnych konfliktoch a pri teroristických útokoch akým bol napríklad útok na japonské metro v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Chemické zbrane sa delia na viacero kategórií:

  • Všeobecne jedované – kyanovodík
  • Pľuzgierotvorné – yperit
  • Nervovo-paralytické – sarín
  • Dráždivé látky – chlór
  • Psychoaktívne látky

Teraz si skrátka popíšeme niektoré z bojových látok, kto by mal záujem o viac materiálu stačí použiť Google, prípadne mi napísať, na prípadné otázky odpoviem, pokiaľ budem vedieť.

Agent Orange

Ako prvý si popíšeme „Oranžového agenta“, ktorý sa " k slovu " dostal počas vojny vo Vietname. Bol používaný americkými jednotkami a plnil dve hlavné funkcie: herbicídnu (usmrtil rastliny) a defoliačnú funkciu (spôsobil opadanie listov). Odhaduje sa, že počas celej vojny bolo rozprášených okolo 70 000 ton tejto zmesi, ktorá obsahovala viac ako 150 kg vysoko toxických dioxínov. Dioxíny majú vplyv na imunitný systém, na vyvíjajúci sa plod, hormonálny systém... Dodnes môžeme vo Vietname nájsť veľké množstvo postihnutých detí, ktorých matky počas tehotenstva boli vystavené účinku týchto látok. Dioxíny sa stále nachádzajú vo vode, v pôde... Američania používaním tohto Agenta dosiahli to, že odhalili zásobovacie trasy nepriateľa a zjednodušili bombardovanie. " Na obranu Američanov " musím uviesť, že v dobe tejto vojny neboli známe žiadne toxické účinky tejto látky. Americká armáda napríklad dovoľovala vojakom, aby prázdne plechovky od herbicídov používali na pitnú vodu. Velitelia jednotiek, ktoré s týmito látkami manipulovali dokonca potvrdzovali pred novinármi jej neškodnosť tým, že ju ochutnávali. Škodlivé účinky látky sa ukázali až po vojne.

Zyklon B

Smutne preslávená látka, ktorá sa k slovu dostala počas druhej svetovej. Ako som už hore spomínal, Nemci počas vojny potrebovali zavraždiť rýchlo veľa ľudí a nepoznali spôsob ako to spraviť. Streľba bola drahá a mala vplyv na morálku vojakov a tak hľadali riešenia tohto „problému“. A tak sa dostali k tejto látke, ktorá bola pôvodne pesticíd. Pri jej použití sa uvoľňuje smrteľne jedovatý kyanovodík, ktorý zastavuje bunkové dýchanie a zasiahnutá osoba umiera takmer okamžite – záleží od množstva a koncentrácie kyanovodíku. Využíva sa  plynových komorách dodnes. Ako bojový plyn ale nie je vhodný – je ľahší ako vzduch a tak sa rýchlo rozptýli z daného územia.

Yperit

Jedná sa o pľuzgierotvornú látku, ktorá svoju premiéru zažila v prvej svetovej vojne. Je viacero druhov yperitov, ale na vojenské účely sa používa sírny yperit. Je to olejovitá kvapalina bez zápachu, ktorá sa vyparuje a má preniká gumou, betónom a vďaka výbornej rozpustnosti v tukoch aj kožou bez väčšieho problému. Vzhľadom na prechod kožou nepostačí na ochranu pred účinkom plynová maska. Spôsobuje pľuzgiere na zasiahnutej koži, zastavuje delenie buniek, edém pľúc a má mutagénne a karcinogénne účinky.

Chlór

A posledná chemická zbraň, ktorú si tu mierne popíšeme. Jedná sa o prvú účinnú dusivú látku použitú v prvej svetovej vojne, ktorá mala svoju premiéru na začiatku vojny z nemeckej strany. Je pravdepodobné, že velitelia vojsk dohody vedeli o tom, že Nemci sa pripravujú na použitie chemických zbraní, ale nedávali tomu veľkú dôležitosť, nakoľko Nemecko sa cca v roku 1907 pripojilo k zmluve o nepoužívaní dusivých látok vo vedení vojny. Chlór vniká do ľudského tela cez dýchacie cesty, takže obrana proti nemu je jednoduchá – stačí použiť plynovú masku. V prípade, že si vojak nestihol nasadiť masku, tak nastupovali tieto príznaky: úporný kašeľ, edém pľúc, únava a cyanóza. Chlór taktiež poškodzuje oči.

 

A teraz ku keške..

V mieste, kde sa keška nachádza je z dôvodu blízkosti vysielacej veže problém so signálom, preto doporučujem: Ísť z kyslíkovej dráhy a tesne pred keškou Slon odbočiť na červenú turistickú značku. Po nej pokračovať až po nález cyklo chodníka na ľavej strane.

V keške sa nachádza ceruzka, ale doporučujem priniesť si vlastné písatko :-)

!!!KEŠKA SA NACHÁDZA V LESE A DÔRAZNE NEDOPORUČUJEM NOČNÝ ODLOV - MÔŽE BYŤ NEBEZPEČNÝ!!!

Prajem príjemný odlov, verím, že sa vám keška bude páčiť.

A vopred sa ospravedlňujem všetkých dokonalým kešerom a ownerom, že táto keška nie je najdokonalejšia z najdokonalejších..

Additional Hints (Decrypt)

qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)