Skip to content

Strambersky vapenec - Kotouc /Stramberk Limestone EarthCache

Hidden : 6/24/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Earthcache vás dovede na okraj lomu Kotouč, který ukrajuje vápenec ze stejnojmenné hory.


V nedalekých ertkeších jste se seznámili s florou a faunou zdejší vápencové lokality a s dobou jejího vzniku. Zde se dozvíte konec příběhu o tom, jak se tento kolosální vápencový útvar a jeho menší souputníci dostali až na místo svého konečného spočinutí.    

Určitě jste si všimli, že místní sněhobílý vápenec nějak nezapadá do okolních beskydských šedočerných skal, a spíše evokuje krajiny kolem Fatry či Malých Karpat a mnohým určitě připomene třeba italské Dolomity…  Jak se tady tahle hora vápence ocitla? Tato otázka dodnes není  jednoznačně zodpovězená,  a kapacity v oboru geologie se nejsou schopni sjednotit na názoru, co se tady před miliony let vlastně stalo. Shodují se jen v jednom,  a to, že určitě se jedná o určitou místní geologickou anomálii.

 

 

Hora Kotouč a ostatní menší skupiny vápence, jako třeba Kamenárka, jsou izolovanými ložisky vápence, jakýmisi ohromnými vápencovými valouny. Tyto „valouny“ jsou ale dosti přesně oddělené od okolních hornin, a navíc jsou strukturně i barevně odlišné. Ložiska  Štramberských vápenců byla v minulosti hojně využívána a těžena – jsou to lokality Kotouč, Horní a dolní Kamenárka, Zámecký vrch, Bluchlerův lom a netěžený Váňův kámen.

 

Pokusím se vás ve stručnosti s oběma teoriemi vzniku  srozumitelně seznámit.

Beskydy a přilehlé pahorkatiny jsou geologicky součástí Karptského oblouku. Karpatský oblouk je významným geologickým prvkem Evropy a i když se to na první pohled jeví jako nepravděpodobné, stále pokračuje ve svém rozpínání. U nás se tento pohyb pohybuje v cm/rok a celé Beskydy se pomalu posouvají směrem na východ. Okolí Štramberka patří do Beskydského předpolí.

 

 

První  teorie praví, že tenhle kus(y) vápence tady v místě byl(y) „odjakživa“, a jeho současná podoba je výsledkem horotvorných procesů,  zejména zdvíhání a klesání lokality nad hladinu tehdejších  moří, a následným po(d)souváním geologických „šupin“  - jakýchsi  desek pod celý útvar hory Kotouče a okolí.

Druhá teorie naopak praví, že vápence vznikly jinde, pravděpodobně pocházejí z vápencových bradel a krasů podél Váhu z karpatského oblouku a karpatským vrásněním a „ koulením“ se dostaly až na místo, kde leží dnes.  Obrazně řečeno, při horotvorných procesech se tyto kopce odlouply od Karpatského oblouku a sklouzly přes Lysou do míst, kde stojíte.  

Je to samozřejmě zjednodušení a nadsázka, ale alespoň to dává představu o silách, které tyto horotvorné procesy uskutečnily. Pokud se od souřadnic vydáte na blízkou vyhlídku, tak východním  směrem vidíte mohutnou hradbu Beskyd, kterou vápencová hora musela při svém putování překonat.

V současnosti má prioritu druhá teorie, pro kterou hovoří i rozmístění  lokalit s vápencem, a také výskyt různých fosilních  tvorů, a bývá proto oficiálně prezentována jako ta správná. 

 

O keši:

Souřadnice vás dovedou do malého sedla k rozcestí, na němž naleznete informační ceduli. Na ní je stručný popis vzniku tohoto útvaru, a ještě mnoho dalších zajímavostí. Stojíte-li čelem k tabuli, asi 20 metrů vlevo se začíná táhnout „Jurův kámen“. Jde o svislou vápencovou stěnu, která nevznikla činností lomu, ale jde o původní přírodní útvar.

 

Pro zalogování keše je třeba odpovědět na tři jednoduché otázky. První dvě naleznete na souřadnicích, pro další musíte zapátrat na místě waypointu 1- Jurův kámen :

 

A/ Na Infoceduli  jsou v úvodním textu pod nadpisem tři číslovky, udávající počet let v milionech let.

Odpovědí A  jsou tyto tři číslovky.

B/ O jaký typ vápenců se jedná?

Odpověd B je typ vápence.

C/ Půjdete-li od infocedule cca 80 metrů PODÉL paty stěny Jurova kamene na WP 1, naleznete zde známý skalní geologický útvar.

Odpověď C je obecný název tohoto útvaru.

  Pokud si nebudte jisti odpovědí na otázku "C"  vyfotte se alespoň před bustou jistého velikána...           

 

     Odpovědi posílejte přes profil, zalogujte se a když odpovědi nebudou správné, odpovím přes mejl.

 

Závěr:

Srdce ownerovo bude úplně šťastno, když si zapamatujete, že tenhle vápencový kopec se sem přikoulel odněkud z Karpat, pro zjednodušení – třeba od Trenčína?  smiley Přeji vám příjemnou procházku!

 

 

 

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)