Skip to Content

<

OSMITISICOVKY - Mount Everest

A cache by Karmazin+Teri Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/29/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

série skalních kešek, věnovaná Himalájským osmitisícovkám

Osmitisícovka. Co to je? Hromada ledu a kamení, jejíž vrcholek ční k nebesům výš jak 8 kilometrů nad hladinu moře. Od našeho útulného českého dolíčku jsou ale dost daleko. Tak jsme se rozhodli vám je trochu přiblížit:

Když se vám povede zdolat všech těchto čtrnáct „osmitisícovek“, budete mít možnost (jako obvykle u našich sérií) zdolat ještě jednu a to:

Jestliže máte chuť na trochu dobrodružství, vezměte si pevné boty, rum a kyslík a můžete vyrazit. Do osmi tisíc metrů sice nepolezete, někde se ale budete muset „trochu“ natáhnout.

Jiný název: Sagarmatha (Nepal), Chomolangma (Tibet)

Základní údaje:
Hora vyrostla asi před 50 miliony let z pohoří Himaláje, které jsou často nazývány střechou světa. Svoji rozlohou hora zasahuje do dvou států. Jedním je Nepál a druhým je Čína (Tibet). Mt.Everest se drápe až do výšky 8 848 metrů a každým rokem o pár milimetrů roste. Některá měření však uvádí, že hora už měří 8 850 metrů. První vážnější pokusy o stanutí na vrcholu proběhly už v roce 1922 a pokusil se o to britský horolezec George Mallory se svým týmem horolezců. Mallory bohužel tragicky zemřel při svém druhém pokusu o vrchol v roce 1924. Dodnes se vedou debaty, zda byl prvním člověkem na vrcholu.
To, co nebylo potvrzeno u Malloryho, definitivně dokázal (s kyslíkem) 29. května 1954 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský šerpa Tenzing Norgay. Tito horolezci se tak stali prvními lidmi na vrcholu Mt. Everestu. Zajímavostí je, že Hillary dlouhou dobu odmítal říct, kdo byl první na vrcholu. Jestli Tenzing nebo on. Jako pravý gentleman to řekl světu až dlouho po Tenzingově smrti ve své knize z roku 1999 nazvané Pohled z vrcholu. Napsal: "Šli jsme blízko sebe, Tenzing držel volný konec lana. Já jsem pokračoval v prosekávání stupňů směrem nahoru. V příštím okamžiku jsem se dostal na plochou a odkrytou zasněženou plošinu, na níž už nebylo nic v žádném směru. Tenzing se ke mně brzo připojil, ruku v ruce jsme udělali poslední krok a v úžasu jsme hleděli kolem sebe. Ke své ohromné spokojenosti jsme si uvědomili, že jsme se dostali na vrcholek světa."
České horolezectví má ve světě hor dobré jméno. Jedním z nich, který se o to zasloužil, je zkušený horský vůdce Leopold Sulovský, který byl prvním Čechem na vrcholu „Matky světa“, jak Mount Everest nazývají Tibeťané. Výstup byl uskutečněn v roce 1991 cestou zvanou Nortonův kuloár (bez kyslíku). Perličkou z této italsko-české expedice je, že si Sulovský při čekání na svého italského kolegu, zapálil cigaretu, a to ve výšce kolem osmi tisíc.

Tentokrát máte základní tábor na P3 (to je váš základní tábor pro výstup na Everest), najměte si houf nosičů nebo si ten váš batoh se svačinou naložte na hřbet sami, obujte pořádné kecky a vydejte se SZ směrem, až se dostanete pod západní stěnu našeho Everestu.

Mount Everest je se svou výškou téměř 9 km trochu extrém mezi ostatními osmitisícovkami. Tak má i náš hodnocení terénu T5. Bude vás čekat výstup západní stěnou. Váš cíl (krabička) je na malém „balkonu“ s kapradím (tam co visí Teri).

Ke krabičce se můžete dostat dvěma způsoby. Buď jednoduchým slaněním z vrcholu (ale myslíte, že „Himalájští tygři“ na vrcholek Everestu slaňují? Asi těžko, že?). Druhý způsob je klasickým výstupem zdola. Jen si k tomu přiberte parťáka a nezapomeňte se jistit.
Nejstarší člověk, který stanul na vrcholu Mount Everestu, je Japonec Juichiro Miura dne 22.5.2003, který Mount Everestu dosáhl ve svých 70 letech. Nejmladším člověkem na Mount Everestu je Temba Tsheri Sherpa, který vrcholu dosáhl 23.5.2001 těsně po svých 15. narozeninách. Avšak ani dívky se nedaly zahanbit a 25. května 2003 stanula na vrcholu Mount Everestu také teprve 15letá Šerpka Mingkipa v doprovodu své 30leté sestry Lakpy a 24letého bratra Mingmy.
Zatím nejstarším člověkem, který se vydrápal na náš Everest je dědek Karmazin (65 let) a nejmladším je Teri (11 let).
Tak kdopak tu naši pomyslnou „laťku“ posune směren nahoru nebo naopak sníží (ale klasickým výstupem, žádné slaňování shora)? Pochlubte se do logu.
Tentokrát budete potřebovat lano na jištění a taky parťáka. A protože se jedná o terén s hodnocením 5 tak

nezapomeňte:

Při lezení ke kešce nepoužívejte takové pomůcky, které ničí nebo poškozují skálu.
Nechoďte na kešku jako sólista !!! Jděte alespoň ve dvojici.
Při lezení pro kešku dodržujte všechna BEZPEČNOSTNÍ PRAVIDLA !!!!!
Osvěžit si je v paměti nebo stáhnout a prostudovat si je můžete ZDE nebo ZDE.
A také nezapomeňte být ohleduplní a opatrní k přírodě i ke kešce samotné.

 

Věem, kdo nemáte potřebnou výbavu k dosažení Everestu, a přesto byste se chtěli doštrachat až k získání bonusu, nabízíme s vlídností nám vlastní, že vám to bonusové šíslo pošleme přes váš profil. Má to ale jednu podmínku. Musíte před tím zdolat všech ostatních třináct osmitisícovek. Pak se podívat na Everest a došplhat na místo, co stojí Teri. Tam se vyfotit, zalogovat "write note" s přiloženou fotkou a my vám to bonusové číslo pošleme. Tak nevěšte hlavu.

Tak si to užijte.

tohle naše WWW počítadlo spočítalo, že jsi návštěvník našeho listingu

Additional Hints (Decrypt)

yrin uenan M fgral, onyxba f xncenqvz (xncenqv hm mzvmryb, gnx wra onyxba orm xncenqv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

186 Logged Visits

Found it 172     Didn't find it 3     Write note 9     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 66 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.