Skip to content

Zlata hora - lyzarsky mustek Traditional Geocache

Hidden : 8/3/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zlatá hora - lyžařský můstek

Úvodem

Jsem jeden z mnoha Permoníků, strážců Zlaté hory.
Pokud v dobrém přicházíte – buďte vítáni.

Na mapách Zlatá hora, v databázi nivelačních bodů Zlatý vrch je výrazný kopec nad Ražicemi vysoký 461,22 m n. m. (Bpv) (převýšení od nádraží 90 m). Svahy vrchu skrývají nejedno překvapení. Kromě několika krásných výhledů na Písecko a Protivínsko lze tu nalézt i pozůstatky lyžařského můstku (P 35).

Lyžařský můstek

Stavba skokanského můstku je poměrné náročná. Důležitým momentem jeho konstrukce je vypočítáni normového, respektive konstrukčního bodu můstku a bodu kritického, které významně ovlivní celý skok. Těmto vzdálenostem je třeba přizpůsobit délku nájezdu a odrazový stůl. stejně jako délku doskočiště. Podle kritického bodu dělíme můstky na můstky:

  • malé (do K 44 m, HS do 49 m),
  • střední (K45 - 74, HS 50 - 84 m),
  • normální (K75 – 99, HS 85 – 109),
  • velké a můstky (K100 a větší, HS 110 a více),
  • mamutí můstky (pro lety na lyžích, K170 a více, HS 185 a více).
.

Skokan svůj skok startuje ze začátku nájezdového svahu, startovní lavičky (1).
Délka rozjezdové dráhy je dána výškou nájezdového stanoviště a jeho sklonem. Na konci nájezdového svahu se nachází krátký vyrovnávací úsek, který ústí v odrazovou hranu (či odrazový stůl, (2). kde se skokan odráží a opouští vlastní skokanskou věž. Následuje letová fáze. kdy se skokan přenáší přes buben (3).
V místě normového bodu můstku (značka P) (4) se mění sklon doskočiště - do tohoto místa se neustále zvětšoval, odtud se začíná snižovat. Toto místo je na můstku označeno modrými čarami. Konstrukční bod můstku (5), značka která se udává při charakteristice jednotlivých můstku.
Další zóno skokanského můstku je kritický bod (6) HS - Hill Size:), který je koncem doskočiště a začátkem přechodového oblouku. Kritický bod můstku je hranicí bezpečného dopadu.: při doskoku za tento bod působí na skokana pod vlivem vyrovnávajícího se terénu velké přetížení a hrozí tak vážné úrazy.
Předposledním prvkem je chvojkové pásmo (7). Toto pásmo je posledním úsekem, ve kterém se ještě hodnotí technika a provedení skoku.
Dojezdová dráha (8), která zakončuje celou závodní plochu, bývá konstruována do mírného stoupání pro účely lepšího zabrzdění.
Někdy se vedle hodnoty konstrukčního (K) a kritického bodu (HS) udává i hodnota bodu normového (P). Označení „K" je ale mnohdy zavádějící. FIS pod písmenem „K“ vidí konstrukční bod, v české literatuře, se mnohdy tohoto označení používá pro bod kritický.

V naší republice proslul stavbou lyžařských můstků architekt Karel Jarolímek (5.4.1888 - 25.2.1970). Vyprojektoval jich více než čtyři sta a výstavbu mnoha z nich také sám řídil.

Vývoj "skákání"



Dokonalejší styl "T"



Styl "II", nastupující profesionalizace skoků na lyžích. Skoky na lyžích se soiustřeďují pouze do několika horských středisek.



Co stále zůstalo - doskok do telemarku a zakončení celého skoku - kristiánkou.

Telemark získal své jméno podle norská provincie Telemarken. A kristianka byla pojmenována Kristianie (dnešní Oslo), místa pořádání závodu prvního sdruženého závodu, v současnosti používaný název severská kombinace.

Styl "Hurá - letím", praktikovaný zejména na malých můstcích amatérskými nadšenci.



Styl "V" - podle polohy rukou. Lyže jsou stále za letu rovnoběžné. Skoky na lyžařských můstcích se začínají stávat výlučnou záležitostí omezeného počtu lyžařů



Nejmodernější styl "V" s nakloněnými lyžemi. Výrazně se zde uplatňují speciální kombinézy pro skokany. Skoky na lyžích se stávají sportem pro úzkou skupinu lyžařů.





Vybavení lyžařů skokanů se od dob, kdy se skákalo na Zlaté hoře radikálně změnilo.

Vedle 20. a 30. let dvacátého století byly dobou rozkvětu skokanských můstku i především 50. a 60. léta. Po sjednocení veškeré tělovýchovy pod Sokol a proklamaci socialistických zásad sportu pro každého jsme se mohli setkat s můstky i na místech z dnešního úhlu pohledu přinejmenším neobvyklých. Byla snaha, aby většina závodníků byla všestranná a uměla na lyžích i skákat.
Kvůli špatným sněhovým podmínkám se tyto můstky příliš dlouho neudržely a docházelo k jejich racionálnímu přesunutí do horských oblastí.

V dnešní době je skokanský sport sportem čistě vrcholovým, rekreačně nevykonávaným, a tak postupně docházelo k dalšímu uzavíráni skokanských areálů.

Kombinace skoků na lyžích a běhu je závod sdružený - severská kombinace.
Pravděpodobně první závod v severské kombinaci se konal už 12. února 1879 na předměstí Kristiánie, dnešního Osla. Závodník po absolvování skoku najížděl z dojezdu ihned do běžecké stopy a běžel po trati asi 3 km dlouhé. Závod se hodnotil za skok i běh, ale nerozhodovaly jen délka skoku a docílený čas běhu, nýbrž také technika běhu a razance skoku.


Můstek na Zlaté hoře

Můstek na Zlaté hoře byl vybudován v rámci akce „T“. Iniciátorem byl Zdeněk Starý, jihočeský skokan na lyžích, občanským povoláním výpravčí v železniční stanici Ražice.


Vybudování a provoz lyžařského můstku časově spadá do druhé poloviny 50. let dvacátého století. Začal se stavět v roce 1955 na severním svahu Zlatého vrchu a první veřejné závody se zde uskutečnily 26. února 1956.

Věž můstku Buben a dojezd můstku

Můstek měl tzv. kritický bod 35 m. Nájezdová věž včetně odrazového stolu byla celá dřevěná, doskočiště i výjezd byly vybudovány pomocí terénních úprav. Tyto terénní úpravy jsou v lese znatelné dodnes.


Úroveň kritického bodu - začátek chvojkového pásma.

Jak na cache

Podle pověsti, vrch hlídají permoníci a pán hory Lesohor. Kdo na Zlatý vrch za vidinou majetku a bohatství přijde, ten jeho vrcholu nikdy nedosáhne.

Duch hory – Lesohor si, přes počáteční nedůvěru společenstvo kačerů oblíbil. A tak můžete jít přímo za šipkou. Souřadnice Vás přivedou k místu, kde bývala věž můstku. Nalezneme zde betonové patky s kolejnicemi.


Cesta od dojezdu přes buben je náročnější (3,5), než cesta od vrcholu Zlaté hory k základům věže.

Sejdeme-li od cache k vyhlídkovému bodu (N49 14.366 E14 06.771), nalezneme zde i informační tabuli o můstku s pamětní knihou.

Nezapomeňte so opsat bonusové číslo.
Časem se bude hodit.


Závěrem

... co odvál čas

Ilustrační fotografie hovoří za vše. Jdeme na to. Důležité bylo zúčastnit se.

V lese na stromě (N49 14.547 E14 06.814)
zbyla zrezivělá šipka
ukazující ke zřetelnému průseku
vedoucí k můstku.


Na jeho konci je dojezd (zarostlý) se stále zřetelnými terénními úpravami.





Poznámka pod čarou a otázka:
V různých materiálech pojednávajících o rozvoji lyžování v padesátých létech je možné se setkat s konstatováním, že různá zařízení (můstek, sjezdovka, dráha) vznikla dobrovolnou prací nadšenců v rámci Akce „T“.
Bližší vysvětlení tohoto pojmu jsem nenalezl (na rozdíl od pojmu Akce „Z“ - zadarmo.)

Profile for sopracin


Compesce Mentem

Logo www.geojih.cz

Flag Counter
Hezký den.

Additional Hints (Decrypt)

Cbq cerivfrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)